Düzenli Yürüyüşün Faydaları

 Düzenli Yürüyüşün Faydaları

Yürüyüş yapmanın sağlığa verdiği olumlu etkileri bilmeyen yoktur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yürüyüş sadece fiziksel sağlığımızı değil ruhsal sağlığımızı da olumlu etkiliyor. Hatta yürüyüş yapan birinin depresyona girme ihtimali % 20 azalıyor. Bu haliyle bile yürüyüş oldukça sağlığa faydalı görülüyor.

Düzenli Yürüyüşün Faydaları

Düzenli Yürüyüşün Faydaları

Yaptığınız yürüyüşü ilerleyen dönemlerde geliştirip hafif tempo koşuya çevirdiğiniz zaman hem vücudunuz için daha faydalı ve daha kalori yakıcı bir aktivite yapmış olacaksınız. Peki Düzenli Yürüyüşün Faydaları Nelerdir ?

1- Uyku Kalitesindeki Artış

Düzenli yürüyüş yapmak vücutta uyku yapan mutluluk veren hormon olarak da bilinen seretonin adlı hormonu tetiklemekte ve salgılanmasını sağlamaktadır. Serotonin vücutta salgılandığında kişi sevinçli neşeli ve huzurlu olur. Eksikliğinde ise depresif ve saldırgan bir ruh hali ortaya çıkar. Yürüyüş yapmak bu hormonu salgılatacak ve daha iyi uyumanızı sağlayacaktır.

2- Moral Ve Enerji

Yürümek insanı mutlu ve enerjik bir insan yapıyor. Araştırmalara göre düzenli yürüyüş yapan insanlarda serotonin hormonuna ek olarak endorfin (mutluluk verici) hormon da salgılanmaktadır. Bu haliyle yürüyüş yaşam kalitemizi iyileştirmekte ve bizi mutlu enerjik biri yapmaktadır.

3- Uzun Bir Ömür

Günde 25 dakikalık bir yürüyüş ortalama ömrü 7 yıl uzatıyor. Araştırmalara göre düzenli yürüyüş yapan bireyler yürüyüş yapmayan diğer bireylere göre daha fazla yaşıyor. Ayrıca ani ölüm riskini de % 35 civarında azaltıyor.

4- Güçlü Hafıza

Yapılan araştırmalara göre günde 3 kilometre yürüyen bireyler diğer bireylere nazaran % 17 daha az hafıza kaybı yaşıyor. Uzun veya kısa dönemli hafıza kayıpları yaşıyorsanız yürümenizi öneriyoruz.

5- Alzheimer

Düzenli yürüyüşün faydaları arasında Alzheimer hastalığına bağlı risk faktörü var. Günde fazladan 500 metre yürümek alzheimer riskini tam % 50 oranında azaltıyor. Bu gerçekten büyük bir rakam. Bildiğiniz üzere Alzheimer hastalığının herhangi bir tedavisi yok. Ancak yapılan araştırmalarla Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalini azaltmak ve gerçekleştiğinde etkisini düşürmek
için onlarca yöntem var yürüyüş de bu yöntemlerin başında geliyor.

6- Kilo Verdirir

Her gün yapacağınız 1 saatlik yürüyüş beslenme düzeninizi hiç değiştirmeden ayda 1-2 kilo vermenizi sağlar. Diyet yapmamanıza karşılık bu kilo gerçekten iyi bir rakamdır.

7- Stres

Düzenli yürüyüşün faydaları listemizde son sırada stres yer alıyor. Eğer günde 30 dakika düzenli yürürseniz, stres yaşama ihtimalinizi epey azalıyor. Eğer kendinizi sürekli bunalımda ve stresli hissediyorsanız sadece 30 dakika yürüyün, stresinizin ne kadar azaldığını görünce bize teşekkür edersiniz.

Düzenli yürüyüşün faydaları çok, siz siz olun günde en az 30 dakika yürüyün.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!