Düzenli Kahve İçmenin Faydaları

 Düzenli Kahve İçmenin Faydaları

Düzenli Kahve İçmenin Faydaları

Dünyada su tüketiminden sonra en çok tüketilen içecek kahve. Kahve dünyada 1500’lü yıllardan beri dünyanın pek çok bölgesinde düzenli olarak tüketilen favori içeceklerin başında geliyor. Şuanda dünya üzerinde tüketilen onlarca farklı kahve türü var Türkiye’de en çok tüketilen kahve türleri, Türk kahvesi, çözünebilir toz kahveler ve filtre kahve geliyor. Kahve güçlü bir antioksidan kaynağı sırf bu hali bile tüketilmesi için oldukça yeterli bir sebep. İçerdiği yüksek kafein oranı sayesinde dikkat dağınıklığını engelliyor ve uyku açıyor. Peki Kahveni başka hangi faydaları var? İşte düzenli kahve içmenin faydaları

Düzenli kahve içmenin faydaları

Düzenli kahve içmenin faydaları

1- Karaciğer Sağlığını Güçlendirir

Kahve karaciğere iyi gelen içeceklerin başında geliyor. Düzenli kahve tüketimi karaciğer sağlığını ciddi anlamda olumlu etkiliyor ve karaciğer yağlanmasını geçiriyor.

2- Hafızanızı Güçlendirir

Düzenli kahve tüketimi Alzheimer hastalığına yakalanma riskini % 65 Parkinson hastalığına yakalanma riskini ise % 60 oranında azaltmaktadır. Hafızanızı güçlendirmek için günde en az bir fincan kahve için.

3- Şeker Hastalığına Birebirdir

Dünyada her 100 insandan 5’i şeker yani TİP 2 Diyabet hastası, vücudunuza şekerli veya karbonhidratlı bir gıda aldığınızda kan şekeriniz yükselmeye başlar. Eğer kan şekeri düşürülmezse ölürsünüz. Kan şekerini düşürmeye yarayan hormon insülin hormonudur. Ancak kan şekerinin devamlı salgılanması kişi de zamanla insülin direncine sebebiyet verir. Artık insülin şekere karşı hassas değildir. Şeker hastası olduğunuzda ise vücut artık insülin salgılamaz veya çok az salgılar. Bu durumda yemek yedikten sonra insülin iğnesi vurulmalı ve hormon dış kaynaklarca alınmalıdır. Diyabet böyle kötü bir hastalıktır. Ancak kahve içmeniz şeker hastalığınızı bir nebze olsun dindirecektir. Ayrıca şeker hastalığına yakalanma riskiniz de epey azaltacaktır.

4- Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kahve içmek metabolizmayı hızlandırır ve kalp atışlarınızda hızlanma meydana gelir. Kalp atışlarınız hızlandığında vücut daha fazla kalori yakar. Kahve içmek de metabolizmayı hızlandırdığından kilo vermeye yardımcıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!