Düzenli Cinsel İlişkinin Yararları

 Düzenli Cinsel İlişkinin Yararları

Düzenli seksin sağladığı faydaları artık kimse tartışmıyor. Çünkü bu artık tıbbi açıdan kanıtlanmış bir gerçektir ve her geçen gün bir yeni faydası daha eklenmektedir. Dolayısı ile bu faydalar hakkında bilgi sahibi olmanız daha bilinçli bir seks hayatınızın olmasını sağlayacaktır. İşte düzenli seksin sağladığı faydalar;

Kilo Vermenizi Sağlıyor

Yaklaşık olarak yarım saat kadar yapacağınız seks sayesinde 300 kalori yakabiliyorsunuz. Bu durumda da düzenli bir şekilde yapacağınız seks sayesinde formunuzu koruyabiliyorsunuz.

Daha Genç Kalıyorsunuz

Seks yaparken metabolizma çok daha hızlı çalışıyor ve bu sayede vücudunuz daha genç kalıyor. Zaten bu konuda birçok uzman yılda yapılacak 100 seksin yaşlanmayı ciddi anlamda düşürdüğünü söylüyor.

Daha İyi Koku Alıyorsunuz

Orgazm olurken beyinden prolaktin isimli bir hormon salgılanıyor. Bu hormon sayesinde beyin koku alma merkezini uyarıyor ve çok daha hassas olarak çalışmasını sağlıyor. Düzenli seks yapan kişiler çok daha hassas koku alma duyusuna sahip oluyor.

Daha Fit Oluyorsunuz

Seks yaparken pek çok vücut kası çalışıyor ve aynı zamanda iskelet sisteminizde buna uyum sağlayacak şekilde biçimleniyor. Dolayısı ile egzersiz yapmış oluyorsunuz ve böylece vücut daha fit bir görüntü çiziyor.

Kadınlarda Adet Sancısı Azaltıyor

Seks yaparken beynin salgıladığı bazı hormonlar sayesinde vücutta ağrı kesici özellik sağlanıyor. Dismenore de azalınca seksin ağrı kesici özelliği adet sancılarında da kendisini gösteriyor, acıları azaltıyor.

Kendinize Olan Güveniniz Artıyor

Psikolojik anlamda belki de en önemli olan konulardan birisi budur. Düzenli seks yapan birisinin kendisine olan güveni artıyor ve birçok zorlukla çok daha iyi mücadele ediyor. Aynı zamanda toplum içerisinde de ön plana çıkabiliyor. Düzenli seks yapanların psikolojik hastalıklar geçirmesi çok daha düşük ihtimal oluyor.

Uykusuzluk Sorununu Çözüyor

Vücudun daha rahat olmasını sağlayan hormonlardan biriside endorfindir. Seks sırasında endorfin hormonu salgılanmaktadır ve bu hormon sayesinde kendinizi çok daha rahat hissediyorsunuz. Bu sayede de uyku sorunu çekmeden mışıl mışıl uyuyabiliyorsunuz. Tabi bu söylediğimiz düzenli yapılan seks için geçerli olacaktır.

Kalp Krizi Geçirme İhtimali Azalıyor

Yapılan testler sonucunda düzenli olarak haftada 3-4 kez seks yapanların kalp krizi geçirme ihtimalinin yüzde 50 kadar azaldığı görülmüştür. Çünkü kalbiniz normale göre daha aktif bir çalışma gösteriyor. Dolayısı ile vücudunuz çok daha sağlıklı bir yapı içerisine giriyor.

Kadınlarda Vajina Kurumasını Azaltıyor

Bu birçok kadının yaşadığı sorunlardan birisidir ve seks hayatını ciddi anlamda etkilemektedir. Uzun bir zaman boyunca seks yapmayan kadının cinsel dürtüleri giderek azalıyor ve artık vajinal sulanma olmamaya başlıyor. Durum böyle olunca da pek çok açıdan sıkıntı çekiyor. Özellikle seks sırasında partnerine çıkardığı zorluk ve ilişkiye girme anında yaşadığı acı sebebiyle hayatı alt üst olabiliyor. Bu yüzden düzenli seks yapan kadınların vajinaları da düzenli olarak sulandığı için bu sorun ortadan kalkıyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Düzenli seks sayesinde bağışıklık sistemi yaklaşık olarak yüzde 30 kadar artıyor. Yapılan araştırmalara göre haftada 1-2 kez seks yapanların ciddi anlamda daha sağlıklı olduğu ve birçok hastalığa karşı direnç gösterdikleri görülmüştür.

Vücut Daha Esnek Oluyor

Seks sırasında girilen pozisyonlar sayesinde vücut daha kolay şekil alabiliyor. Yani düzenli seks yapanlar daha esnek bir vücuda sahip oluyor.

Aile Bütünlüğünü Sağlıyor

Aile içi çıkan sorunların atlatılmasında düzenli seksin sağladığı yarar oldukça fazla oluyor. Zaten yapılan araştırmalar neticesinde düzenli olarak seks yapan çiftlerin çok daha rahat bir şekilde uzlaştığı görülüyor. Bu sebepten dolayı da seks, aile bütünlüğü, dolayısı ile psikolojik rahatsızlıkların engellenmesinde büyük rol oynuyor.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!