Düzenli Cinsel Hayatın Faydaları

 Düzenli Cinsel Hayatın Faydaları

Düzenli bir cinsel hayatınızın olması, hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınız açısından son derece önemlidir. Psikolojik ve bedensel olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak olan düzenli cinsel hayat, uzmanlar tarafından oldukça yararlı görülmektedir.

Yapılan araştırmalar, düzenli cinsel hayatın birçok faydası olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum, özellikle kadınlar için son derece sağlıklıdır. Erkeklerde özellikle prostat kanseri riskini azaltan düzenli cinsel hayatın kadınlar için ise en önemli faydası adet sancılarını hafifletmesi ve düzenli hale getirmesidir. Bununla beraber her iki cins için de mutlu ve huzurlu hissedilmesini sağlamaktadır.

Mutluluk Hormanları Salgılanır

Cinsellik sırasında vücutta üretilen endorfin, dopamin ve serotin hormanları hem coşku hem de zevk hissi vermektedir. Bununla birlikte sakinlik ve tatmin hisleri de açığa çıkmaktadır.

Acı Eşiği Yükselir

Cinsel birliktelik sırasında salgılanan endorfinin etkilerinden biri, acı eşini yükseltmesidir. Cinsel ilişki sırasında kas çekilmeleri gibi durumlar yaşandığı zaman acı hafiflemesi olmaktadır. Bu durum genel hayattaki acı eşiğini de yukarı çekmektedir.

Kasları Gevşetir

Özellikle okşanma duygusuyla alınan hazla birlikte bütün uyarılmalar vücuda yayılmaktadır. Derinin hassas alıcılarından iliklere ve beyne taşınan uyarılmalar ile birlikte kaslar gevşemektedir.

Kan Dolaşımı Artar

Cinsel ilişki sırasında kan akışının cinsel organlarda yoğunlaşması, kan akışını hızlandırmaktadır. Bununla birlikte bir miktar kan da vücudun bütününe yayılmaktadır.

Kalbi Çalıştırır

Cinsel birleşmenin doruk noktalarına doğru kalp atışı ortalama 110-180”e çıkmaktadır. Bu etki, spor kadar uzun süreli olmasa da kalbin çalışmasını sağlamaktadır.

Formda Hissettirir

Cinsel ilişki sırasında oldukça fazla kalori harcanmaktadır. Ortalama 20 dakikalık bir ilişkide, 200 kalori kaybedilmektedir.

Adeti Düzenler

Düzenli cinsel yaşam, hormonal dengeyi korumasıyla birlikte adetin düzenli olmasını sağlamaktadır. Düzenli orgazm yaşayan kadınların kanlarındaki endorfin miktarı, hem düzenli hem de daha az ağrılı adet görmelerini sağlamaktadır.

Bağırsakları Çalıştırır

Cinsel birliktelik sırasında kasılan karın kasları, bağırsaklar için masaj etkisi göstermektedir. Bağırsakların üzerinde laksatif etki oluşturması, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar.

Psikolojik Rahatlama Sağlar

İş hayatının stresi, okul koşuşturmacası derken hayatımızdaki tüm sorunlar, bir süreliğine aklımızdan gider. Orgazm sonrasında serbest kalan enerji, olumsuz düşüncelerin önüne geçer.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!