Düşük Doz Doğum Kontrol Hapı Nedir?

 Düşük Doz Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Düşük doz doğum kontrol hapları, formülünde daha düşük östrojen miktarına sahip olanlardır. Bunlar, bir kadını uterus veya yumurtalık kanserinden korumak, menstruasyon düzenlemek veya kemik kaybını önlemek gibi çeşitli nedenlerle reçete edilebilir. Bazı durumlarda düşük doz doğum kontrol hapları menstrüel kanamayı baskılama veya geleneksel doğum kontrol haplarını kullanırken sıklıkla ortaya çıkan yan etkileri azaltmanın bir yolu olarak reçete edilebilir.

Düşük Doz Doğum Kontrol Hapları Nedir?

Bir doğum kontrol hapının içerebileceği en düşük östrojen seviyesi, genellikle etinil östradiolden oluşan 0.02 mg olarak belirlenmiştir. Bu östrojen seviyesine sahip haplar “ultra-düşük doz” kontraseptif olarak kabul edilir. Bu östrojen seviyesi kontraseptif (gebelik önleyici) amaçlı kullanılabilir, ancak bu reçeteyi kullanan birçok kişi, 030-0.035 mg östrojen gibi yüksek dozlar içeren haplara kıyasla kanama veya lekelenme gibi yan etkileri yaşar.

Doğum Kontrol Hapları İçin Uyarılar

Doğum kontrol haplarını kullanırken sigara içmek, hastanın kardiyovasküler hasar riskini arttırır. Her gün 15 ya da daha fazla sigara içmek ve sigara içerken doğum kontrolünü kullanırken sigara içmek istisnai bir risk olarak kabul edilir. Doğum kontrol haplarını kullanmaya başlamadan önce kadınların sigarayı bırakmaları şiddetle tavsiye edilir.

Düşük Doz Doğum Kontrolü Hapları Nasıl Alınır?

Düşük östrojen doğum kontrol hapları, daha büyük hormon dozlarına sahip doğum kontrol hapları kadar etkili kabul edilirken, bu haplar gebelik riskini artırır. Birçok doz yüksek doğum kontrol hapı, bir dozu kaçırdığınızda gebeliği önlemeye yetecek kadar östrojen içerir. Düşük östrojen doğum kontrol hapları kullananların, bu riski azaltmak için dozlarını almaları konusunda çok bilinçli olmaları gerekir. Hamilelikten endişe duyanların, diyafram veya prezervatif gibi ikinci bir doğum kontrol şekli kullanmaları gerekebilir;

Düşük Doz Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Düşük doz doğum kontrol hapları, göğüslerin hassasiyetine, mide bulantısına veya hafif ila ağır baş ağrılarına neden olabilir, ancak tüm kadınlar bu belirtileri yaşamayabilir. Başın ağır hissi ve sözü edilen baş ağrısı ile bağlantılı ağrı yoğunluğu duruma göre değişir. Bazı tıp uzmanları, doğum kontrol haplarının kullanımı ile bağlantılı yüksek sağlıklı ve yüksek tansiyon belirtilerini ortaya çıkarmaktadır.

Düşük Doz Doğum Kontrol Haplarının Markaları Nelerdir?

LoOvral

Bu marka doğum kontrolünde .3 mg nogestrel ve .03 mg etinil östradiol bulunur. Bu ilaç, bir yumurtanın yumurtalıklardan salınmasını engeller ve uterus astarını döllenmiş bir yumurta tutamayacağı şekilde değiştirir. Bu ilaç, dönemin ilk gününde alınmalı ve her 24 saatte bir sonraki dozlar alınmalıdır. Paket, döneminiz boyunca sizi programda tutmak için kullanılan yedi “hatırlatıcı” hap içerir. Çığır açan kanamayı deneyimlemek sık görülen bir durum olmakla beraber, şiddetli bulantılarınız varsa veya bazı tıbbi testler veya ameliyatlar söz konusu ise, doğum kontrolünü tekrar başlatmanız veya LoOvral kullanımını bırakmanız gerekebilir.

Nordette

Bu haplarda .15 mg levognorgestrel ve .03 mg etilin estradiol bulunur. Bu ilaç, endometrium ve servikal mukusu değiştirirken vücudun gonadotropinlerini ovulasyonu önler. Bu ilacın kullanıldığı kişiler, kanama, mide bulantısı, sıvı tutulumu, kilo değişiklikleri, meme hassasiyeti ve diğerleri de dahil olmak üzere istenmeyen reaksiyonlar gibi düzenli bir muayene yapılmalıdır. Bu koşulları doktorunuzla konuşun ve belirtiler ortaya çıkarsa bunları mutlaka doktorunuza bildirin.

Ortalık-CEPT

Bu doğum kontrolünde .15 mg desogester ve .03 mg ehtinil östradiol bulunur. Bu hormonlar servikal mukusun uterus astarını değiştirir, spermlerin bir yumurtaya ulaşmasını engeller ve bir yumurtanın yumurtalıkları terk etmesini önler. Bu doğum kontrolünün düşük dozları göz önüne alındığında, bir dozu kaçırırsanız yedek doğum kontrolünü bir haftaya kadar kullanmanız gerekebilir. Bu durum söz konusu olduğu zaman, doktorunuzla görülmelisiniz…

Bu ilaç aynı zamanda diğer çeşitli ilaçlarla olumsuz etkileşim gösterebilir, bu nedenle bu doğum kontrol rutini başlatmadan önce diğer tıbbi durumlar için kullandığınız herhangi bir madde hakkında doktorunuzla konuşun.

Desogen

Desogen, .15 mg desogestrel ve .03 mg etinil östradiol içerir. Bu ilaç, doğum kusurlarına ve migren, yüksek tansiyon, olağandışı vajinal kanama, gözlerdeki sorunlar ve diğer yan etkilere neden olabilir. Bu ilaçları kullanmaya başlamadan önce bu koşullardan kaynaklanan risklerinizi doktorunuzla konuşmak önemlidir. Bu haplar her gün alınacak şekilde tasarlanmıştır ve bir dozu kaçırırsanız doğum kontrolünü yedeklemeniz gerekebilir.

Levlen 21

Bu doğum kontrol hapları .15 mg levonorgestrel ve .03 mg etinil östradiol içerir. Bu ilaç öncelikle yumurtlamayı önleyerek gebeliği önlemek ve spermlerin yumurtaya erişmesine izin vermemek için kullanılır. Ağrılı dönemleri yönetmek veya ağır periyotları ve yumurtalık kistleri semptomlarını sınırlamak da reçete edilebilir. Bu ilacı kullanmadan önce, tıbbi geçmişi, özellikle kan pıhtıları veya şeker hastalığı geçmişi hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Seasonale veya Seasonique

Bu haplar .015 mg levonorgestrel ve .03 mg etinil östradiol kullanır. Bu ilaç gebelik riskini azaltmak için döllenmiş bir yumurtanın implantasyonunu önlemeye odaklanır. Bu ilaç, kilo, bulantı, atılım kanaması, gastrointestinal semptomlar ve diğer değişiklikler gibi yan etkilere neden olabilir.

Yasmin

Yasmin, etilil estradiol yanında drospirenon ve progestin kombinasyonu içeriyor. Servikal mukusu değiştirirken gonadotropinleri ovulasyonu önlemek için bastırmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Dismenore, sivilce, mide bulantısı, göğüs ağrısı, döküntü ve diğerleri de dahil olmak üzere bazı yan etkiler mümkündür.

Yukarıda belirtilen doğum kontrol haplarına dair bilgiler, tamamen bilgilendrme amaçlı yazılmıştır. Bu haplardan kullanmayı düşünen bayanlar, öncelik olarak doktora danışmalı ve doğum kontrol hapları hakkında bilgi almalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!