Dudak Çatlaması Ve Önleme Yolları

 Dudak Çatlaması  Ve Önleme Yolları

Dudak Çatlaması Ve Önleme Yolları

Özellikle son baharın soğuk ve kuru havasını iyice hissettirdiği şu günlerde dudaklarımızın çatlayabilir ve bu çatlakların yaralara dönüşebilir. Dudaklarımız, cildimizin altında bulunan ve cildimizi besleyen yağ bezlerinden mahrum olduklarından kolayca kurur ve çatlarlar. Dudak çatlakları bir süre sonra da yaralara dönüşür.

Dudak çatlamasının sebepleri nelerdir?

1 ) Vücudumuzun gereğinden az su tutması yani dehidrasyon: Vücut genel olarak susuz kaldığında dudak dokuları kurur ve uzun süre kuru kaldıklarında çatlamaya başlarlar. Susuz kalan dudak dokuları nemlilik özelliğini kaybettiklerinden kolayca çatlayabilirler.

2 ) Nefes için ağızı kullanmak: Nefes alış verişini ağızdan yapan insanlar veya spor yapanlar sürekli olarak nefes alıp verdiklerinden dudaklarının nem, kaybolur ve dudaklar kuruyarak çatlarlar. Horlama rahatsızlığı olanlar da ağızdan nefes alıp verdikleri için dudakları kurur ve çatlar.

3 ) Dil ile dudaklarla oynama ve dudakları ısırma: Dilimiz gün içinde istem dışında olsa dudaklarımızı sürekli yalar ve dudaklarımızın üzerinde bulunan kaygan tabakayı siler. Bu durum dudak çatlakların oluşmasına sebep olur. Dişlerimiz ile dudaklarımızı ısırdığımızda da aynı durum oluşur. Dudaklarımızı ısırdığımızda dudağımızın kanaması çatlakların oluşumunu kolaylaştırır.

4 ) Fazla Vitamin alınması: Belirli rahatsızlıklar için A ve C vitaminin fazla alınması vücut genelinde kuruluğa neden olacağından dudaklar da çatlaklar oluşabilir. B1, B2, B3 vitaminlerinin olması gerekenden az alınması durumları vücutta cinko , magnezyum ve demir eksikliğine yol açar. Bu durum dudak çatlamasına neden olur.

5 ) Diş macunu ve fırça seçimi: Diş macunları flor içerdikleri için dudaklarda kuruluk oluştururlar. Ancak kötü diş macunları etkili olmaları için daha fazla flor içeriğine sahip oluyor ve dudakların çatlamasına sebep oluyorlar. Diş macunu seçerken içerik ve etken maddelerine dikkat edilmelidir. Sert diş fırçaları de fırçalama esnasında dudaklara zarar vererek çatlamaya sebep olurlar.

6 ) Turunçgil ve asitli sebze, meyveler: İçerisinde bolca asit bulunduran meyveler yendiğinde içerdikleri asitler dudak üzerinde birikerek dudak kuruluğu ve dudak çatlakları oluşturur.

7 ) Hastalıklar: Diyabet, down sendromu, sedef hastalığı, tiroid bezi rahatsızlıkları ve bu rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak dudak kuruluğu ve çatlakları oluşturduğu bilinmektedir.

8 ) Dudakların aşırı soğuğa, poyraza maruz kalması dudaklarımızın neliliğini yok eder ve dudakları kurutur. Bu durum dudak çatlaklarına ve dudak yaralarına sebep olur. Dudakların aşırı sert rüzgarlara maruz kalması da dudaklarda çatlak oluşturur.

Dudak çatlaklarını önlemenin yolları

1 ) Nemlendirici rujlar: Dudak kuruluklarının ve çatlaklarının temel sebebi nemsiz kalması olduğundan güvenilir markaların nemlendiricili rujlarını mutlaka sürmelisiniz. Bu sayede dudaklarınız beslemiş olursunuz. Normal rujlarda dudakları ıslak tuttuğundan kullanılmalıdır.

bal

2 ) Bal tüketin: Vücut için en önemli nemlendirici gıda baldır. Bu nedenle bir çok doğal kürün içine dahil edilir. Bol bol doğal bal tüketerek dudaklarınızı kurumaktan ve çatlamaktan koruyacaktır.

3 ) Zeytin yağı, avakado yağı ve hint yağı: dudaklarınızı nemlendirmek ve sağlıklı tutmak için bu yağlardan arada parmağınızla dudağınıza sürerek bir kaç dakika dudağınız üzerinde kalmasını sağlayın. Doğal nemlendirme özelliği olduğundan dudaklarınızı koruyacaktır.

4 ) Bol bol sıvı alın: Vücudun genel olarak nemsiz kalmasını önlemek için bol bol su tüketmelisiniz. Bu sayede dudaklarınız için gerekli olan sıvı almış ve dudaklarınızı nemli tutmuş olup dudaklarınızı korumuş olursunuz.

5 ) Gül yaprağı kürü: Gül yapraklarını yıkayıp ezin. Ezdiğiniz ve özünü çıkardığınız gül yapraklarının üzerine biraz süt dökerek iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı dudaklarınıza gün içinde iki veya üç kere sürün ve bir kaç dakika bekletin. Sonra temizleyin. 3. Günün sonunda dudaklarınızın doğal olarak nemlendiğini ve renginin değiştiğini fark edeceksiniz.

6 ) Dudaklarınızı aşırı güneşten, aşırı ayazdan, aşırı rüzgardan, aşırı soğuktan mutlaka korumalısınız. Dudaklarınızı koruduğunuza fiziksel sebeplerden dolayı çatlaklar ve ileri derece yaralar meydana gelmeyecektir. Ayrıca doktorunuzun vereceği kremleri kullanarak tıbbi müdahale ile çatlakların kısa sürede iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!