Doğum Kontrolü ile Doğru Bilinen Yanlışlar

 Doğum Kontrolü ile Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum Kontrolü ile Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili bilinen bir çok yanlış vardır. Bu yanlışlar halk arasında çok kullanılıyor. Fakat hiç bir doğruluk payı olmadığı için sadece şehir efsanesi olarak kalıyor. Bakalım bu yanlışlar neymiş?

Doğum Kontrolü ile Doğru Bilinen Yanlışlar

Doğum kontrol hapları ile ilgili her geçen gün farklı bilgiler gündeme geliyor. Doğru bilgiden çok, geneli hurafeden oluşan bir çok yanlış bilgilere yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

dogum kontol yontemleri

Doğum kontrol hapları hakkında inanılmaz şehir efsaneleri bulunuyor. Bunlardan en çok bilineni ‘doğum kontrol hapları kısırlık yapar‘ bunun yanlış bir bilgi olduğunu belirtmeliyiz. Doğum kontrol hapları kısırlık yapmaz, aksine doğurganlık üzerinde bir etki teşkil ediyor ise, bu sadece koruyucu bir etkidir. Bunun sebebi ise doğum kontrol hapının içerisinde bulunan, kadın doğasına uygun oldukça uygun bileşenler olduğu için doğurganlığı ortadan kaldırması ya da azaltması söz konusu olamaz.

dogum kontol yontemleri

Ancak, şöyle düşünebilirsiniz. Yirmili yaşlarda kullanılmaya başlanan doğum kontrol hapına başlamış bir kadının doğurganlığı, on yıl sonrasında doğum kontrol hapları bırakıldığı zaman, doğurganlığı yirmili yaşlardaki gibi olmayacaktır. Bunun sebebi on yıldır kullanılan doğum kontrol hapı değil, yaşın ilerlemesidir. Fakat hemen hemen herkes bunu doğum kontrol hapına bağlar. Bu yanlış bilinen bir bilgidir. Bunun sonucunda şunu söyleyebiliriz. Doğum kontrol hapları doğurganlık (kısırlık) üzerinde etkisi yoktur.

dogum kontol yontemleri

Kadınların bir başka şehir efsanelerinden birisi de spiral ile olan takıntısı. ‘Spiral doğurmamış kadına takılmaz.‘ bu söylenti de yanlıştır. Spiral doğurmamış kadına da takılabilir. Daha önce, spiralin ilk geliştirildiği zamanlar da çok kalın ve uzun bir aletken, şimdiler de incecik ve T şeklinde bir alettir. İki tane birbirine dik olarak yerleştirilmiş bir çubuktur. Doğurmamış bir kadının rahim için dar olduğu için takılması biraz zor olabilir ama takılabilir. Herhangi bir kısırlığa yol açması söz konusu değildir.

Bunun yanı sıra bir başka yanlış bilgide ‘geri çekilme’ denilen yöntemdir. Çiftler arasında çok etkili bir doğum kontrol yöntemi olarak bilinir. Fakat içine boşalma olmasa dahi erkeğin salgıladığı şeffaf, kayganlaştırıcı maddenin içerisinde yüz binlerce sperm bulunur. Geri çekme yöntemi ile, o sıvı çoktan içeri ulaşıyor fakat kadının genital sistemine ulaşmıyor olabilir. Bu gebeliği başlatmaya yeterlidir.

Vajinal Duş

Halk arasında eskiden bilinen bir koruma yöntemi de vajinal duştur. İyi bir doğum kontrol yöntemi olarak bilinir. Fakat bu durumun doğum kontrol yöntemi ile alakalı uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Bu da yanlış bilinen doğrular arasına giriyor.

Kadın ilişki sonrası, spermin vajinadan atılması için, vajinal duş alır. Bir kısım sperm dışarı çıkması, gebeliği önleyeceği düşünülür. Fakat ilişkiden bir kaç dakika sonra spermlerin bir çoğuyla koyulmuştur. Vajinal duş ile sadece %20’lik kısım dışarı atılır. Yani vajinal duş gebeliğe engel bir durum değildir.

Prezervatif Mutlaka Gebeliği Önleyici midir?

dogum kontol yontemleriPrezervatif kullanımı doğru olur ise, yani ilişkinin başından sonuna kadar çıkarılmadan kullanılırsa, yüz de %100 koruma sağlanabilir. Birde dikkat edilmesi gerekilen bir durum da, prezervatifin kalitesidir. Bu kaliteden kast edilen ise, mikroskobik deliklerin olmamasıdır. Bunun yanı sıra elektronik olarak test edilmiş olmasıdır. Eğer iyi bir koruma istiyor iseniz, ilişkinin başından sonuna kadar prezervatifin çıkarılmaması gerekir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!