Diyette Mantarın Yeri Nedir?

 Diyette Mantarın Yeri Nedir?

Diyette Mantarın Yeri Nedir?

Mantar isimli besinde; kalori bakımından oldukça az kalori barındırmaktadır. Ayrıca mantar, sebzelerin eti olarak da geçmektedir. Kalorisi oldukça düşük olmasının yanı sıra, bu besinde protein değeri de oldukça yüksek olmaktadır. Yani miktar olarak belirtmek gerekir ise yarım porsiyon mantarda yaklaşık olarak yirmi kalori vardır. Bunun yanında kötü kolesterol ve yağ bulunmamaktadır.

Diyette mantarın yeri nedir

Diyette mantarın yeri nedir

Mantar gerek diyette gerekse günlük yaşamda hem besin değeri yüksek hemde kalorisi oldukça düşük olan ender besinlerden bir tanesidir. Vejeteryan olan kişilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Ayrıca mantar pişirilmesi halinde oldukça yüksek oranda protein açığa çıkmaktadır ve içerdiği lifleri tüketmeniz halinde uzun süre tokluk hissi vermektedir. Ayrıca mantarı doğru pişirmek oldukça önemli mantar tam olarak pişmesi halinde çiğ mantara nazaran daha fazla protein barındırmaktadır. Mantarları sadece diyet ve içerisinde barındırmış olduğu mineraller için değil, bazı hastalıklara iyi gelmesinden dolayı da tercih etmeniz mümkün olabilmektedir. Ancak günümüzde tek bir mantar türü olmadığından dolayı, her mantarın etki ettiği ve fayda verdiği hastalıklar farklı olabilmektedir.

Mantar Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

• Ülkemizde en çok tüketilen mantar türü kültür mantarı olarak bilinmektedir. Mantarı seçerken mantarın şapkası daha geniş olan mantarları seçmeniz gerekmektedir. Ayrıca mantarın gövde bölümünde kahverengilikler yok ise bu mantar tazedir.
• Üzerinde kahverengi benekler olan veya tonları siyah veya kahverengi tonlarında olan mantarları da almamanız, vücut sağlığınız için oldukça önemli olacaktır.
• Mantarları oldukça serin ve nemli ortamlarda muhafaza etmeniz gerekmektedir.
• Alacağınız mantarlar çok sert ya da çok yumuşak olmaması gerekmektedir. Ayrıca bazı yerlerinde sulanmalar olan mantarları da tercih etmemeniz gerekmektedir.

Mantar Nasıl Pişirilmelidir?

• Mantar pişirirken mutlaka az su ile pişirmeye dikkat edin,
• Mantarlarınızı doğrarken, çok fazla bıçak darbesi vurmamaya dikkat edin. Bu tür bıçak darbeleri mantar içerisinde olan vitamin ve diğer besin değerlerinin azalmasına neden olabilmektedir. Bu olay diğer sebze ve meyveler için de geçerli olabilmektedir.
• Mantar kısık ateşte pişirilmeli ya da haşlanmalıdır. Ateşi çok fazla açmanız, mantarın besin değerinin kaybına neden olacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!