Diyet Yapmanın Faydaları

 Diyet Yapmanın Faydaları

Diyet zayıflanmak için mükemmel bir yoldur, çoğu kişi bunu biliyor. Diyetin özel kuralları takip edilirse, vücudun yağları kaybolmaya başlar, görünüşü düzelir. Bu diyetler doğru takip edilirse etkili ve hızlı sonuçlar verir.Her diyete başlayan kişi bilmeli ki diyet sadece zayıflamak için değil aynı zamanda sağlığı da korumak için olmalı. Zayıflamaya başlayınca metabolizma aktif çalışmaktadır.

Metabolizma Aşağıdaki Etmenlerden Yavaşlar

-Alkol;
-Sigara;
-Kahvaltı yapılmaması;
-Nadir düzensiz beslenme;
-Akşam yemekte aşırı yemek.
Bütün diyetlere zararlı alışkanlıkları bırakıp başlanmalıdır. Yemeği gündüz kesirli ve sık sık yemeli, bu sayede vücutta metabolizması aktif olmaya başlar, enerji artar; normal hemoglobin düzeyi gelişir.

diyet

 

Erkekler İçin

Erkekler sadece kilo verme değil aynı zamanda fiziksel çekiciliğini de geliştirmek ister. Erkeklerde baş, el ve göğüs alanlarında kabartma güzel görünür. Bunun için diyet yaparken erkeklerin aç kalması değil etkili diyet yapması kasları kaybetmemek için yardımcı olur.
Böyle beslenmeli:
-Hızlı karbonhidratlar yememeli: şeker, unlu ürünler. Ekmek yerine hafif galeta gibi şeyler yemeli.
-Protein yemek çok önemli en az 200 gr vücutta olmalı. Yağlı et yerine şunları yemelidir: Fasulye, kuşkonmaz, soya ürünleri.
-Patates yerine tahıl, taze sebzeleri yemeli.

Kadınlar İçin

Kızlar, erkeklerin aksine duygusal olarak diyet yaparlar. Onlar sık sık aşırı yemekten kaçınarak diyet yaparlar ama sonunda diyet bitince normal zamandaki gibi beslenirler, bu yüzden kilo yine daha hızlı gelir. Anlamalı ki vücut için zarar veren ürünleri tüketmemeli.

Bu Temel İlkeler Takip Edilmelidir

-En zor adım, diyette karbonhidratlardan vazgeçilmesi: hamur yemekleri, tatlı, şeker.
-Dört ve ya beş kere yemeli günde az az.
-Kesirli yemek doğru beslenme.Yemekten sonra hafif bir açlık hissi olmalı.
-Akşam yemekte çok yememeli. Sıcak çay veya ballı su açlık hissini azaltır.
-Meyveli kahvaltı yapmalı, organizmaya yararlı karbonhidratlar, vitaminleri ve lifleri meyveler verir.

Hızlı Zayıflama

Diyete başlamadan önce hızlı zayıflamak için önce doktoru ziyaret etmeli. Doktor muayene yapar, teslim analizleri alır. Riskli sonuçlardan korumak için gastrit, depresyon, baş ağrısı, bağışıklık zayıflaması olmaması için önce doktor ziyareti şarttır.
Diyet uzmanları diyorlar ki, doğru diyet kuralları takip edilirse, olumlu sonuçları 3 gün sonra görülmeye başlar. Ancak eğer kurallardan ayrılınırsa diyet olumlu olmaz, yeniden başlamak zorunda kalınır..

 

diyet ve beslenme

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!