Diyatez Nedir?

 Diyatez Nedir?

Diyatez Nedir?

Diyatez nedir? Sorusu, internette sıkça aratılmaktadır. Çocuk doğduğunda ilk birinci ay bebeğin cildi yeni bir çevreye adaptasyon aşamasına geçer, toz , mikroplar, bez çok sık bebek cildinde döküntüye sebep olur. Yanakları kızarır, küçük yaralar görülür. Anne mutlaka nasıl davranması gerektiğini bilmeli bu durumda. Öncelikle çocuğa yabancı kişiler dokunmamalı. İkincisi bebek banyo yaparken papatya suyu eklemeli. Ve unutmayın antialerjik bebek kozmetik kullanmayı. Bazı gıdalar alerji yapabilir.

Diyatezin özelliği, bebeğin adaptif reaksiyonlar yeni çevreye yatkınlık gösterir bazı hastalıklar için. Terim, «diyatez» pediatride. XIX- XX. yüzlerde kullanılmaya başladı o zaman moleküler ve genetik mekanizmaları gelişmemişti. Bugün, gelişimine göre moleküler biyoloji ve genetik bilimi sayesinde diyatez daha da iyi anlaşılabilir konuma gelmiştir.

Bu nedenle diyatez ayrı bir hastalık değil, bebeğin özel genetik sendromudur. Diyatez olunca, bu sendrom gelecekte farklı hastalıkların çıkmasına yardım eder. %90 oranında kronik hastalıkların arkasında diyatez vardır.

Diyatez Nedir

Diyatez Nedir

Diyatezin Nedenleri Nelerdir?

Temel anomali nöroendokrin düzenlemesi bozukluğu, metabolik ve immünolojik süreçlerin gelişmesinde yetersizlik, normal durumda patolojik reaksiyonlar oluyor.
Diyateze Sebep Olabilecek Faktörler: Gebelikte sürekli kusmak, annenin bulaşıcı hastalık taşıması, gebelikte fazla ilaç içilmesi, düzenli yemek yenmemesi, kötü alışkanlıklar; hipoksi, doğum yaparken oksijensiz kalmak.

Bebeğe iyi bakılmalı, beslenme, kronik enfeksiyonlar bebeğin olmamalı.

Diyatez ‘in Sınıflandırılması

Tıp’ta 20 çeşit diyatez vardır. Bebeklerde eksudatif-kataral, limfatiko hipoplastik ve nöro-romatizmalı diyatezler vardır.

Eksudatif-kataral diyatez türünde alerjik belirtiler oluyor, çocuklarda sonradan kronik alerjik ve enfeksiyon hastalıklar gelişebilir. limfatiko- hipoplastik diyatez bağışıklık yetersizliği gösterir. Nöro-romatizmalı diyatezde ürik asit ve pürin çalışma bozulukları yaşanabilir. Daha başka da türler vardır.

  • Alerji yapan ürünler (çocuklar için bir yıl kadar)
  • Kırmızı meyve
  • Portakal, limon, mandalina
  • İnek sütü

Diyatez ve alerji aynı şeyler değildir. Alerji bir hastalıktır; diyatez ise hastalığa neden olan sınırı ifade eder.

Eksudatif Kataral Diyatez Belirtileri Nelerdir?

1 yaşındaki çocuklarda bu diyatez türünün, diğer türlere oranla 40-70% oranında görülme riski vardır. Bir rasyonel düzeltme yaparsak diyatez belirtileri bebeklerde 2-3 yaşında kaybolur. Bazen bu türde bir alerji oluşabilir, genetik yatkınlık varsa.

Bu türde bebek 1.yaştayken kafa derisinde kabuk oluşuyor. Genellikle tedavi olumlu sonuçlanır ama bazı çocuklarda egzamaya kadar gidebilir hastalık. (kızarıklık, şişlik, egzama yeri ıslak duruyor).

Bu çeşitte çocuklar için vücut dengesiz olabiliyor.Aşırı kilolu ya da kolayca kilo kaybı yaşanabilir. Yüzde solgunluk ve şişlik oluyor. Çocuklar sık sık hasta oluyor, mesela pnömoni, rinit, sinüzit, farenjit, bademcik iltihabı, bronşit, atopik dermatit gibi.

Limfatiko Hipoplastik Belirtileri Nelerdir?

Limfatiko hipoplastik diyatez 10-12% çocuklarda görülebiliyor. Çocuk 2-3 yaşındayken çıkabiliyor, genellikle tedavi olumlu geçiyor ve kayboluyor ama bazı çocuklarda hayat boyunca kalabilir. Çocuklar bu diyatez türünü geçirirken vücutta bazı değişiklikler gözlemlenebilir.Kısa gövde, uzun kollar ve bacaklar , soluk mermer renkli cilt, az gelişmiş kaslar. Bu türlü çocuklar genellikle halsizdir ve hızlı yorulurlar. Sık sık grip hastalığına yakalabilirler.Çocuklarda bu tip diyatez lenfleri şişirir.

Nöro Romatizmalı Diyatez Belirtileri Nelerdir?

Bu tür başka türlerden daha nadiren vardır, sadece 2-5% görülür çocuklarda. Onun temelinde kalıtsal sebepler, metabolik bozukluklar (özellikle ürik asit) ve karaciğerin yavaş çalışması bulunmaktadır. Yetişkinlikte insanda şişmanlık, nefrit, böbrek taşı hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, diyabet, ateroskleroz, ve vb. oluşuyor.

Nevrastenik sendromu bu türde %80 vardır. Bebeklerde aşırı heyecan, endişe, korkmak, uyku bozukluğu görünür. İlk okul çocuklarında erken konuşma , okumaya ilgi ve merakı, iyi bir belleğe sahip olması gibi durumlar ortaya çıkartabilir. Ancak olumlu şeylerle bereber kötü tarafları da vardır.Baş ağrısı, anoreksi, kekemelik, enürez.

Baş ağrısı, , hipertansiyon, bağırsak ve böbrek sorunları, kabızlık ortaya çıkabilir. Bu çocuklarda sık sık astım , bronşit gibi hastalıklar olabilir. Cilt sendromu olarak ise egzama çıkabilir.

Diyatez’in Tanımı

Diyatez ayrı bir hastalık değildir.Sadece bir vücut anomalidir.Bu yüzden onu tanımak için bir süre doktorlar tarafından muayene edilmelidir çocuk. Çocuk doktoru,dermatolog, endokrinolog, nefroloji, alerji-bağışıklık doktoru, romatolog, pediatrik nörolog, çocuk homeopati vs.

Anomali bulmak için kan ve idrar analizleri yapılır. Limfatiko- hipoplastik olunca ULTRASON yapılır: timus bezi, lenf düğümleri, karaciğer, dalak, böbreküstü bezleri; radyografi göğüs organları için bu işlem gerçekleştirilir.

Diyatez Nedir ? Çözümleri Nelerdir?

İlaçsız çözümleri: Diyet yapılması, organize ve rasyonel gün rejimi , fizyoterapi etkisi.

Eksudatif-kataral diyatez anomali olan çocuklara anne sütü emzirilmesi önemli, büyük çocuklar için ise özel diyet yapılmalıdır.Limfatiko- hipoplastik diyatez olurken bitkisel ve sentetik adaptogens ilaçlar uygundur, ama sadece doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalıdır.Masaj, jimnastik iyi gelir.

Nöro-romatizmalı diyatez olan çocukların çikolata, kakao, karaciğer, ringa balığı, bezelye, ıspanak, yağlı gıdalar yememesi gerekir. Vitamin B6 ve B12 içmeli, jimnastik yapmalı. Kusma olunca doktora gitmeli.

Diyatez Nasıl Önlenir?

Diyatez’i önlemek için hamileyken anti-alerjik beslenmeli, genital hastalıklar olmamalı. Çocuğu doğurduktan sonra anne sütü ile emzirmek önemli. Annenin alerji yapan ürünleri tüketmemesi gerekmektedir. Bebek için masaj,jimnastik, kronik hastalık oluşmadan önce önlemeler yapılmalı. Böyle çocuklar için aşı ,normal çocuklardan farklı zamanlarda gerçekleştirilir…

Diyatez döneminde tedavi yöntemleri doğru uygulanırsa sonuç olumlu olur. Çocuk büyüyünce anomali kaybolur. Limfatiko- hipoplastik diyatez çocukta ortaya çıktığında %10 ‘luk bir oranda ölümle sonuçlanabilme riski vardır. Mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Jemal 5 sene önce

Ben nasil kurtulurum bundan?