Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş teli taktırma süreci kimileri için oldukça uzun ve çileli bir süreçtir. Fakat diş teli tedavisi sonrası hastalar sonuçtan oldukça memnunlardır. Diş teli tedavisi yaptıran kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç unsur bulunur, bunlara dikkat etmek gerekir çünkü bu unsurlar tel sonrası sizi daha mutlu etmek içindir. Bu unsurlar uygulandığında sizi sonuç daha tatmin edecektir ve sürecin ağırlığını hafifletecektir.

  • Dişlerinizi Özenle Fırçalayın

Diş teli olmadan önce de dişlerinizi düzenli fırçalamanız sizi ve dişlerinizi daha sağlıklı hale getirecektir. Ağızdaki bakteriler diş çürümesinin yanı sıra vücudunuzun da daha sağlıklı olmasını sağlar. Düzenli fırçalanmayan dişlerde kalıcı lekeler ve çürümeler meydana gelir. Tel tedavisi sırasında dişlerin renklerinin değişmemesi ve iyi bakılması gerekir. Tel bulunan dişlerde de tel arasında yemek kalmaması için her yemek sonrası dişler özenle fırçalanmalıdır. Diş fırçası seçerken de diş tellerinize göre fırça seçiminde bulunmalısınız. Diş tellerinize zarar vermeyecek yumuşak veya orta sert diş fırçaları kullanabilirsiniz. Unutmayın ki dişleri sert fırçalamak hem braketlerinize hem de diş etlerinize büyük ölçüde zarar verir. Ortodonti için özel diş fırçaları da kullanmak bir seçenek olabilir.

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yiyecek Ve İçecek Seçerken Dikkat Edin

Dişlerde bulunan teller metal olduğu için ve dişlere aşındırıcı içeceklerin de zarar verdiği için tüketilmesi yanlıştır. Ayrıca asitli içecekler braketlerin yapıştırıcısına zarar verir ve sökülmesine neden olur. Sakız ve şeker gibi yapışkan olan yiyecekler de diş tellerine yapışır bu nedenle sökülmesine neden olur. Bu nedenle ortodonti tedavisinde sakız ve şeker gibi yiyecekler tüketilmemelidir. Aynı şekilde sert kabuklu yiyecekler de tüketilmemelidir. Sadece tel için değil diş sağlığı için de sert kabuklu yemişleri diş işle kırmak oldukça zararlıdır. Çekirdekli yiyecekleri de tüketirken dikkatli olmak gerekir çünkü braketlere ve diş minesine zarar gelebilir.

  • Yiyecek Yeme Şeklinizi Değiştirin

Telli dişleriniz ile yemek yeme şeklinizi de değişmelisiniz. Örneğin ön dişleriniz ile baskı yaparak yediğiniz elma armut gibi yiyecekleri ısırarak yememelisiniz. Bu şekilde yemek yemek braketlerinizin sökülmesine denen olabilir. Isırarak yemek yerine yiyeceklerinizi dilimleyerek yada daha küçük hale getirerek tüketin bu tel tedavinizin ömrünü uzatır.

  • Tel Tedavinize Ek Ürünleri Kullanmayı Unutmayın

Diş telinizin yanında doktorunuzun kullanmanız için verdiği ürünleri düzenli şekilde kullanmalısınız. Örneğin eğer lastik kullanıyorsanız lastiğinizi düzgün ve düzenli şekilde kullanarak tel tedavinizin daha düzgün olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Tel Tedavisi Sonrası Süreç

Telleriniz çıktıktan sonra tedavinizin sonlandığını düşünmeyin, tedavi sonrası doktorunuzun verdiği koruyucu plaklar veya koruyucu teller düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli kullanılmadığı takdirde dişlerinizde eğrilik tekrar meydana gelebilir. Tel tedavisi bittikten sonra doktor kontrolleri devam etmelidir. Diş teli bir süreçtir fakat diş teli sonrası da bir o kadar kritiktir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!