Diş Eti Ağrısı Nedir? Neden Olur?

 Diş Eti Ağrısı Nedir? Neden Olur?

Diş eti ağrısı, ağız ve diş sağlığı sorunlarında sık karşılaşılan problemlerden biridir. Çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan diş eti ağrısı, yaşattığı ağrıyla birlikte yoğun ağız kokusuna da sebep olmaktadır. Aynı zamanda çeşitli hastalıkların da habercisi olabilen bu sorunu doğal tedavi yöntemleriyle çözmeniz mümkündür.

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Diş eti problemlerinin en büyük nedeni, yanlış veya yetersiz fırçalamadan kaynaklanmaktadır. Hızlı ve hatalı diş fırçalaması başta olmak üzere diş eti ağrısına neden olan diğer durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeteri kadar beslenmeme,
  • Çok şekerli gıda yeme,
  • Diş ve ağız bakımının yetersiz olması,
  • Diş etinde iltihap oluşması,
  • Diş etinde çıkan çeşitli yaralar,
  • Diş etinde oluşan kanamalar,
  • Alerjiye bağlı reaksiyonlar,
  • Bağışıklık sistemindeki zayıflamalar.

Diş Eti Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Diş etinde rahatsızlık yaşıyorsanız, bunu çeşitli belirtilerle anlayabilirsiniz. Ağız kokusu, diş etinde ağrı ve sızı duyma, diş eti rahatsızlığının temel belirtileridir.

Bununla birlikte diş eti renkleri de diş etinde sorun olup olmadığına bir işarettir. Sağlıklı diş etlerinin rengi pembe olmasına rağmen kırmızı veya mor gibi farklı renkler görüyorsanız; diş eti rahatsızlığının habercisi olabilir. Diş eti çekilmesi sorununda ise bu durumu gözle görebilir şekilde yukarı veya aşağı yönde kayma yaşandığı sezebilirsiniz. Bununla beraber diş fırçalaması sırasında kan gelmesi de diş etlerinin sağlıklı olmadığını göstermektedir.

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş eti sorunlarına karşı alınabilecek en temel yöntem, günde en az iki defa kapsamlı bir şekilde fırçalamaktır. Günde en az iki defa diş fırçalamanın yanında diş ipi kullanarak temizlik yapmak ve yılda 2 defa diş doktorunuza görünmek de hem diş eti sağlığınız hem de ağız sağlığınız açısından önemlidir.

Dişlerin beslenmesi için A ve C vitamini içeren ciğer, portakal, süt ve süt ürünleri gibi besinleri tüketmelisiniz.

Tütün ve alkol kullanımı da ağız ve diş sağlığına olumsuz etkisi olan şeylerdir.

Diş Eti Ağrısına Karşı Bitkisel Çözümler

Diş sağlığı için bilinen en yaygın doğal yöntem; tuzlu su ile gargara yapmaktır. Ilık suyun içerisinde biraz tuz koyup erittikten sonra bu suyla ağzınızı 2-3 dakika kadar çalkalayıp, gargara yapabilirsiniz.

Susam yağını 15-20 dakika gibi bir süre ağızda çalkalamak, diş eti ağrısı için doğal çözümlerden biridir.

Sirke ve çörek otunu kaynattıktan sonra, ılımasını bekleyerek gargara yapabilirsiniz. Ayrıca adaçayı ve papatya çayı da içerisindeki antioksidanlar nedeniyle doğal ağrı kesici görevi görmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!