Diş Beyazlatma Yöntemleri

 Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Günlük yaşamda kullandığımız yiyecek ve içecekler dişlerin doğal beyazlığını kaybetmesine neden olmaktadır. Diş beyazlığı normal yaşamı etkileyen faktörlerden en göze çarpanıdır. Özellikle sigara ve çay tüketimi sırasında oldukça etkilenen dişler kısa sürede sararma gösterebilir. Bununla birlikte istenmeyen lekeler ve ağız kokusu da meydana gelmektedir. Diş beyazlatmak adına net bir sonuç elde edilemese de tamamen kişiye bağlı düzenli beslenme ve diş bakımı ile mümkün olabilmektedir.

Diş beyazlatmak için bilinen en iyi yollardan biri karbonattır. Kısa sürede başarılı sonuçlar alabileceğiniz karbonat, avantajları kadar dezavantajları da vardır. Diş minelerine zarar verebilen karbonat uzun vadede dişlerinizi erken yaşta kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle en gerekli durumlar dışında kullanmamakta fayda vardır. Bir miktar karbonatı parmağınızın ucuna alıp dişlerinize bastırmadan sürerek ovalayın. Lekelerin bulunduğu kısımlarda daha uzun süre uygulamanız da fayda vardır. Bununla birlikte diş fırçanızı karbonata batırıp yine aynı şekilde fazla bastırmadan dişlere uygulayabilirsiniz. Parmağınızla yapmanız dişlerinize daha az zarar verebilir ve daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir.

Fazla bilinmeyen bir yöntem olan çilek, dişlerin beyazlaşmasına yardımcı olan meyvelerden biridir. İçinde bulunan asit sayesinde dişlere etki edebilir ve beyazlaşmasına yardımcı olabilir. Olgun bir çileği püre haline getirerek diş macunu şeklinde kullanmanız ve dişlere uygulamanız olumlu sonuçlar verebilmektedir. Haftada bir defa düzenli olarak uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Bunların yanı sıra limon kabuğu da çilek gibi içinde bulundurduğu asit sayesinde diş beyazlatma adına kullanılan besinlerden biridir. İnce şekilde doğrayacağımız (rende kullanılabilir) limon kabukları suyunu çıkarıp dişlerinize uygulayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Temizlenmesi

Diş yüzeyinde oluşan plakların temizlenmesi, diş renginin birkaç ton açılmasını sağlayabilir. Diş hekiminin uygulayacağı tedavi sayesinde kahve, çay, sigaranın oluşturduğu lekeleri yok edebilir. Buna bağlı olarak dişler normal besinler nedeniyle sararmış ise tedavi sonuç verebilir ancak herhangi bir hastalıktan veya ilaçtan dolayı sararma yaşanıyorsa olumlu sonuçlar alınamayabilir.

Diş Beyazlatma

Çeşitli kimyasal maddeler sayesinde dişlerin renk tonlarını açmak mümkün olabilir. Diş üzerinde bulunan bakteri tabakasını yok etmek adına kullanılan maddeler, olumlu sonuçları ile birlikte diş ve diş etlerine zarar da verebilmektedir. Erken yaşta kaybetmek istemeyeceğiniz dişleriniz için kısa vadeli tek seferlik kullanımlar tavsiyemizdir.

Bir diğer yöntem tamamen doğal ve kolay bir yoldur. Yemeklerin ardından bir miktar peynir yemeniz dişlerinizin beyazlığını korumada size yardımcı olabilir. İçerisinde bulunan besinler sayesinde peynir dişlere son derece faydalı bir besindir.

Beyaz dişlerle gülümsemek, kişinin öz güveni açısından son derece önemlidir. Bu sebeple ülkemizde ve tüm dünyada diş beyazlatma üzerine son derece yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Dişlerin sararması ile gülümsemekten çekinmek korkulu rüya olmaktan çıkmalı ve günlük yaşama olumlu etkilerini göstermelidir. Bu sebeple Besinlerin sindirimi açısından kullandığımız dişlerimize iyi bakmak ve düzenli olarak bakımını yapmak önemli bir durumdur.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

sercan 8 sene önce

Diş beyazlatmak için çamaşır suyu denicem 🙂