Dil Mantarı Nedir?

 Dil Mantarı Nedir?

Dil mantarı, güçsüz bir bağışıklık sistemine sahip olan, ağız kuruluğu problemi yaşayan veya sıklıkla antibiyotik kullanan kişilerde görülen bir hastalıktır. 1-2 hafta arasında uygulanan antifungal ilaçla birlikte dil mantarı ilaç tedavisi mümkündür.

Dil Mantarı Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nedir?

-Birçok beyaz noktacığın bir araya gelerek dil üzerinde oluşturduğu plak sonucunda süzme peynir görüntüsü oluşur.
-Dilde kızarıklık oluşur.
-Boğaz iltihabı meydana gelir.
-Dilde yanmalar olur.
-Tat alma duyusunda farklılıklar meydana gelir.
-Ağızda kuruluk oluşur.

Dil Mantarı Neden Olur?

Dil mantarı oluşmasının asıl sebebi kandida adındaki mantarın çoğalmasıdır. Diğer sebepler ise şunlar olabilir;

-Ağız kuruluğu
-Sıklıkla antibiyotik kullanmak
-Yetersiz ağız hijyeni
-Güçsüz bağışıklık sistemi
-Diyabet hastalığı
-Doğum kontrol hapı kullanmak
-Demir, folat ya da B12 vitamini yetersizliği
-Uzunca bir süre steroid kullanmak
-Protez diş takan bireyler

Dil Mantarı Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Dil Mantarı İlaç Tedavisi: Nystatin, amphotericin ya da miconazole vb. ilaçlarla dil mantarı ilaç tedavisi mümkündür.

Ağız Hijyenliği: Diş, dil ve dil etleri günde en az 2 kere içinde florür bulunan diş macunu ile temizlenmelidir.

Dil Mantarı Bitkisel Tedavi (Doğal Tedavi) Yöntemleri Nelerdir?

Tuz

Dil mantarı bitkisel tedavi yöntemlerinin başında tuz gelmektedir. 1 tatlı kaşığı tuz ile 1 bardak suyu karıştırarak gargara yapılması sonucunda etkili sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca tuzu dile sürüp birkaç dakika bekledikten sonra ağzı ılık su ile temizlemek de aynı etkili sonucu verecektir. Bu yöntem günde en az 2 kez tekrarlanmalıdır.

Yoğurt

Yoğurt içinde bulunan aktif kültürlerden dolayı dil mantarı bitkisel tedavi yöntemleri arasındadır. Dil mantarı tedavisinde yağ bulundurmayan ve şekersiz olan yoğurt kullanılmalıdır. Günde 3 yemek tabağı yoğurt tüketmenin yanı sıra günde en az 2 kez ağza yoğurt sürüp 5 ile 10 dakika arası beklettikten sonra su ile ağzı çalkalamak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Karbonat

Karbonat, dil mantarı bitkisel tedavi yöntemleri arasında en etkili olanlardan bir tanesidir. Oral enfeksiyon giderici özelliği sayesinde kandida türündeki mantarın iyileşme sürecini hızlandırır. 1-2 tatlı kaşığı karbonatın su ile karıştırılması sonucunda macun yoğunluğu elde edildikten sonra karışım elde edilecektir. Bu karışım dil üstüne sürüldükten birkaç dakika sonra ılık su ile ağız çalkalanıp durulanmalıdır. Bu yöntem günde 2 veya 3 kere tekrarlanmalıdır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının antibakteriyel özelliğinden dolayı kullanımı, dil mantarı bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesi olmasını sağlamaktadır. 4 ile 5 damla arası çay ağacı yağı 1 bardak ılık suyla karıştırıldıktan sonra bu karışımla birlikte 2 dakika gargara yapılmalıdır. Dil mantarı tedavisi sonuçlanana kadar günde en az 2 kez bu yöntem tekrarlanmalıdır.

Not: Çay ağacı yağının yutulması yan etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle yutmamaya özen göstermelisiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin sahip olduğu enzimlerden ötürü dil mantarı bitkisel tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Elma sirkesi bunun yanı sıra bağışıklık sistemini artırarak hastalık direnci de sağladığından oldukça yararlı bir savunucudur. 2 tatlı kaşığı elma sirkesiyle yarım tatlı kaşığı tuzu su içinde karıştırdıktan sonra ağızda 1 dakikaya yakın gargara yapılmasının ardından ağız ılık su ile durulanır. Başka bir yöntem olarak da 2 yemek kaşıığı elma sirkesiyle 1 tatlı kaşığı balı su içinde karıştırarak yapılan gargara da aynı etkiyi sağlayacaktır.

Tarçın

İçinde bulunan antiparasitik ve kandida türündeki mantara karşı direnç kazandırma özelliği sayesinde dil mantarı bitkisel tedavi yöntemlerinden birisi olarak tarçın gösterilmektedir. Yarım tatlı kaşığı toz tarçın veya ince bir çubuk tarçın ve biraz limon bir bardak su içinde 5 dakika boyunca kaynatılır. Ocaktan alınıp süzülen bu çay her gün 1 kez tüketilmelidir.

Bir başka yöntemse birkaç damla tarçın yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırıldıktan sonra dil üstünde yer alan kandida mantarının üzerine sürerek 10-15 dakika arası bekletilip durulanmasıdır. Her gün 1 kez bu işlem tekrar edildikten sonra tarçının, dil mantarı bitkisel tedavi yöntemleri arasındaki önemi daha net şekilde anlaşılacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!