Detoks Nedir ve Faydaları Nelerdir?

 Detoks Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Detoks Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz her gün özellikle geceleri ve sabaha karşı kendini yenilemeye ve zararlı maddelerden arındırmaya programlanmıştır. Fakat bazen zararlı toksinlerin arınması mümkün olmayabiliyor. Detoks, günlük hayatta yediğimiz besinlerin ve nefes aldığımızda vücudumuza giren zararlı atıkların dışarıya atılması olayıdır. Dışarı atamadığımız bu pis atıklar, vücudumuzda hastalık oluşturmaya ve organlarımıza zarar vermeye başlar.  Detoks vücudumuzun bağışıklık sistemini düzenleyerek daha dirençli ve güçlü  bünyeye sahip olmamıza yardımcı olur. Detoks belli besinlerde yer almaktadır.

Detoks ruhumuzu, fiziksel ve zihinsel olarak arınmamızı sağlayan bir metottur. Bu metot insanın ömrüne ömür katarak yaşlanmayı geciktirici özellik göstermektedir. Dışarıdan aldığımız zararlı atıklar aynı zamanda metabolizmamızın yavaşlamasına sebep olarak bir sürü hastalığı da beraberinde getirmektedir. Solunum yolundan aldığımız zararlı maddeler yaşlanmayı hızlandırarak, ciddi anlamda cilt sorunları ve solunum yolu hastalıkları meydana gelir.

Detoksun vücuda birçok faydası vardır. Vücudumuzda ki asit baz dengesini sağlamaya yardımcıdır. Kanımızın asitleşmesi organlarımıza zarar verebileceği için yaşlanma süreci hızlanır. Bu durumda detoks metodu devreye girerek asit baz dengesini oranlar.

Aynı zamanda detoksun cilt sağlığımıza etkisi büyüktür. Cildimiz canlanmış, yenilenmiş ölü derilerden arınmış hale gelir. Kılcal damar dolaşımı düzenli hale gelir, cilt dokusu daha pürüzsüz ve daha canlı hale gelir.

Kilo vermeye yardımcı detoks içecekleri de vardır. Kilo vermek amacıyla içtiğimiz detoks içeceklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey uzun süreli yapılmamalıdır. Eğer abartılı bir şekilde uzun süreli detoks yapılırsa hastalıklara ve vücudun direncinin düşmesine sebep olabilir. Bu sebeple her şeyi kararında yapmalıyız.

Kadınların bir başka sorunlarından biri de selülitleridir. Detoks selülitlerinde oluşumunu engellemeyi sağlar. Vücudu sıkılaştırarak kendimizi dinç hissetmemizi sağlar.

Kabızlık sorununu da ortadan kaldırır bu metot. Bağışıklık sistemimizin daha düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcıdır. Böbrek ve bağırsaklarımızın daha dirençli çalışmasını destekler.

Birçok detoks içeceği mevcuttur. Her bölgeye ayrı detoks içeceği uygulanmalıdır. Herkesin kendisine uygun olan detoksu yapması gerekir. Her şeyden önemlisi de detoks metodunun uygulanmasıdır. Metodun aşamaları vardır ve bu çeşitlere göre değişmektedir. Aldığımız hava öncelikle temiz olmalıdır.Kanımızda bulunan oksijen düşük olmamalıdır . En önemlisi de bol bol su içilmelidir fakat içtiğimiz su da çok önemlidir. İdeal ph değerlerinde su tüketilmelidir. Bu ph değeri yaklaşık olarak 7.00 ile 7.40 arasındadır.

Sadece su içmek yeterli olmayacaktır. Bununla birlikte yediğimiz besinlerin organik olmasına dikkat edilmelidir. Egzersiz yaparak detoksumuzu desteklemeliyiz ki daha iyi sonuçlar alabilelim. Bol bol meyve ve sebze tüketmeye özen göstermeliyiz.

Her gün muhakkak limon tüketilmelidir. Çünkü limon asidiktir ve vücudumuzun asit dengesini düzenlemek istediğimiz için limon her gün tüketilmelidir.

Sarımsak ta çok iyi bir antibiyotiktir. Haftanın belirli aralıklarında tüketilmesi önerilir. Vücuttaki toksitleri ve zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcıdır.

Ülkemizde bir çok otellerde veyahutta spa merkezlerinde, bazı sağlık merkezlerinde detoks programları uygulayan yaşam koçları da mevcut. Eğer ben kendim yapamam derseniz yaşam koçlarından destek alabilirsiniz.

Görüldüğü üzere sadece detoks içeceğini yapıp zararlı maddelerden kurtulmayı bekleyemeyiz. Bu metodu dışarıdan desteklememiz gerekmektedir. Sadece detoks içeceğini içmek bize hiç bir katmaz. Detoks metodunu uygulamak istiyorsak, kendimizi programa sokarak uygulama yapmalıyız. Sadece içeceği içmek boşa zamanımızı alır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!