Depresyon Nedir? Depresyon Tedavisi

 Depresyon Nedir? Depresyon Tedavisi

İşler iyi gitmediğinde herkesin kötü hissettiği anlar vardır. Etrafımızda bizi depresyona koyacak binlerce hatta on binlerce faktör hazır bekliyor. Bünyesini ya da iradesini zayıf tutanlar, bu faktörlerden çok çabuk etkilenebilir. Duygu-durum açısından, depresyon düşük, üzgün ve sürekli bir ruh halini ifade eder. Ruh hali, bu durgunluğu 2 hafta sürdürürse bu durum majör depresyon adı verilen bir hastalığa işaret edebilir. Uyku düzeninde bozulmalar başlayabilir, geceleyin bir veya birkaç kez uyanmak veya normalden birkaç saat önce uyanmak ve uykuya dalmak gibi değişimler olabilir.

Sık sık depresyondaki birisi kendini yorgun, bitkin ya da enerjiye sahip değil hisseder, yaşam ona eskisi gibi renkli görünmez.

Ruh hali düşük olduğunda, kendimiz hakkındaki duygular dahil olmak üzere algılamaları renklendirebilir, bu da bizi daha az veya daha değersiz hissettirir.

Hepimiz hayatımızın bir noktasında, üzgün çaresiz, ya da yetersiz hissediyoruz. Çoğumuz için, bu duygular finansal mücadeleler ya da romantik ilişkinin hazin sonu gibi, tecrübe stresli veya hoş olmayan olaylara tamamen normal tepkilerdir. Olumsuz duygular acı ve ezici olabilir, ama onlar zaman geçtikçe daha az yoğun hale gelir.

Ruh hali çoğu gün son derece üzücü veya olumsuz olduğunda bir duygu-durum bozukluğu olabilir. Bir ruh hali bozukluğu aşırı ya da yıkıcı duyguları yaşamaya zorlar ve normal şekilde çalışma yeteneklerini, iş motivasyonunu yaşam sevincini etkiler. Depresyonun beyindeki bir kimyasal madde ile ilişkisi vardır. Bu kimyasal madde, nörotransmitterlerdir. Nörotransmiterler uyku ve iştah, ve ruh hali ve konsantrasyon gibi duygusal süreçlerde olduğu gibi davranışsal süreçler de dahil olmak üzere vücut fonksiyonlarının, birçoğunda önemli iletişim araçlarıdır. Bazen nörotransmitterlerin düzgün çalışması engellenir ve beynin iletişim sistemi boyunca sorunlara neden olur. Kimyasal bir dengesizlik olarak adlandırılan bir durum, zihinsel ve fiziksel sağlığı bozar. Birçok bilim adamı depresyonda şiddetli davranışsal ve duygusal değişimlerin monoaminler denilen nörotransmitterlerin dengesizliklerine bağlı olduğunu düşünür. Monoaminler duyguları, uyku, iştah ve hafızayı kontrol eden vücudun limbik sisteminde büyük konsantrasyonlarda bulunur. monoaminlerin konsantrasyonları çok düşük olduğunda, depresyon belirtileri ortaya çıkar.

Nörotransmiterler ve Depresyon

Bir kişide depresif ataklar majör depresif bozukluğa işaret eder. Depresif ataklarda kişi her gün kendini son derece üzgün ve negatif hisseder ve bu durum iki hafta sürer. Hüzün sübjektiftir ve herkes için farklıdır.

Depresyon tedavi edilebilir bir ruhsal hastalıktır, hatta en şiddetli vakalar dahi tedavi edilebilir. Psikiyatrist, tedaviyi ne kadar erken başlatırsa, o kadar etkili olur. Depresyon genellikle ilaçlarla, psikoterapiyle veya ikisinin kombinasyonu ile tedavi edilir . Bu tedaviler semptomları azaltmazsa, elektrokonvülsif tedavi ve diğer beyin stimülasyon terapileri keşfetmek için seçenekler olabilir.

Depresyon İlaçları

Antidepressanlar, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Beyninizin ruhsal durumu veya stresi kontrol eden belirli kimyasalları kullanma biçimini geliştirmeye yardımcı olabilirler. Belirtilerinizi iyileştiren ve kontrol edilebilir yan etkileri bulunan birini bulmadan önce birkaç farklı antidepresan ilaç denemeniz gerekebilir. Antidepresan kullanmaya başlarsanız, doktor yardımı almadan bu ilaçları kesmemek gerekir. Bazen antidepresanlar kullananlar kendilerini daha iyi hissettikten sonra ilaç almayı keserler ve depresyon geri döner.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!