Damar ve Kalp Dostu Meyveler

 Damar ve Kalp Dostu Meyveler

Damar ve kalp hastalığı yaşayan kişilerin doğru beslenmesi oldukça önemlidir. Kalp ve damar dostu meyveler tüketmek için doğru besin kaynaklarını bilmek gerekmektedir. Hem dünyada hem de ülkemizde kalp damar hastalıkları ölümle sonuçlanabilen hastalıkların başında yer almaktadır.

Teknolojinin hızla ilerlemesi yaşamda kolaylıklar meydana getirse de yaşam hızı da paralel olarak artış göstermiştir. Modern hayatın etkilerinden biri de doğru olmayan yeme içme alışkanlıklarının kazanılmasıdır. Özellikle gençler arasında yaygın olan fast-food alışkanlığı nedeniyle doğru beslenme tarzı benimsenememektedir.

Yanlış beslenme tarzı nedeniyle pek çok kişide kalp ve damar hastalıkları meydana gelebilmektedir. Kalp damar hastalıklarının oranı son yıllarda artış göstermiş olup hızla artmaya devam etmektedir. Beslenme tarzının değişmesi halinde kalp ve damar hastalıklarının azalacağı aşikardır. Damar ve kalbi koruyan meyveler aşağıda listelenmiştir:

İncir

Damar ve kalp dostu incir kan basıncının kontrolünü sağlaması nedeniyle mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. İncir yüksek miktarda potasyum kaynağı olması nedeniyle damar ve kalp hastalığı yaşayan kişilerin tüketmesi gereken meyvelerden en önemlisidir.

Ülkemizde sebze ve meyve tüketimi zamanla azalmaya başladı. Kişiler işlenmiş gıdaları daha fazla tercih etmektedir. Bu sebeple potasyum oranı kişilerde düşük kalmaktadır. Diyetisyenlerde diyetlerinde potasyum yönünden zengin diyetler yerine sodyum yönünden zengin diyetler tercih etmektedir.

Tüm bu durumların sonucunda damar sağlığı ve tansiyon kontrolünde stres oluşumu gerçekleşmekte ve yüksek tansiyon hastalığının meydana gelmesi olası hale gelmektedir. İncir içerisinde bol lif bulunduran meyvelerden biridir. Tokluk hissi vermesi nedeniyle de önemli bir yere sahiptir.

Muz

Muz hem lezzeti hem de kokusuyla herkesin çok sevdiği meyveler arasında bulunmaktadır. Yüksek oranda potasyum içeren muz herkesin severek tükettiği meyveler arasında yer almaktadır.

Damar ve kalp sağlığına iyi gelen meyveler arasında bulunan muzun içerisindeki yüksek potasyum oranı kalp fonksiyonlarının sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Muz sayesinde kan basıncı kontrolü sağlanabilmekte ve ateroskleroza karşı koruma etkisi bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalarda yüksek lif ve potasyum ile beslenen kişilerde kalp hastalıkları riski büyük oranda düşmektedir.

Üzüm

Üzüm meyvesinin içerisinde flavonoidlerin bileşeni bulunmaktadır. Ayrıca üzüm içerisinde bulunan esrevatrol ve kuersetin gibi maddelerin sağlığa faydaları oldukça fazladır. Üzümün LDL kolesterolünün damarlar üzerinde yaratacağı etkiyi azaltma özelliği bulunmaktadır.

Damarlarda meydana gelen plak oluşumunu engelleyen üzümü meyve suyu olarak tüketebileceğiniz gibi şarap olarak da tüketebilirsiniz. Üzüm ile ilgili tüm ürünleri etkisi kalp ve damar sağlığı için aynı ölçüde gerçekleşmektedir.

Karpuz

Herkesin severek tükettiği yaz meyvesi karpuz kalp hastalığı oluşma riskini büyük oranda azaltıyor.

İçerisinde bulunan laykopen sayesinde antioksidan bir özelliğe sahip olan karpuz kalp ve damar rahatsızlığı için oldukça etkili meyvelerden biridir.

Elma

Elmada hem çözünebilen hem de çözünemeyen iki adet lif bulunmaktadır.

Kolesterolün düşmesine yardımcı olan ve çözünebilen lifin ismi pektindir. Bu lif kolesterolünden damarlardan geçmesine imkan vermemektedir.

Çilek ve Yaban Mersini

Günde yeterli miktarda çilek veya yaban mersini meyvesi tüketmek kadınlarda oluşabilecek kalp krizi riskini büyük oranda azaltmaktadır.

Greyfurt

Damar ve kalp hastalıklarına iyi gelen greyfurt tam bir C vitamini deposudur. Kendisine pembe rengi veren maddeler aynı zamanda damar duvarlarını kolesterolün meydana getirebileceği tahribata karşı korumakta ve kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasına imkan sunmaktadır.

Havuç

Havuç meyvesi içerisinde bol miktarda A vitamini ve beta karoten maddesi bulundurmaktadır. Havuç meyvesinin içerisindeki etken maddeler damar sertliği ve kalp rahatsızlığı hastalıkları için olumlu bir etkiye sahiptir.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!