Damar Tıkanıklığı Nedir? | Hasta Saglik Sitesi

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Genel Sağlık Erman Güneş 88

Damar lümenin atrehom plağı ile daralması ya da tıkanması ile hastalığın belirtileri gelişmeye başlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her yıl yaklaşık 17,9 milyon insan kalp ve damar hastalığı nedeni ile yaşamını yitirmektedir. Aileden gelen taşıyıcı özellik, yaşın artması ve cinsiyet gibi faktörler kontrol edilemeyen risk gruplarına girmektedir. Ancak sigara, alkol, uyuşturucu, şişmanlık, stres ve hareketsiz yaşam gibi faktörler ise tamamen kontrol edilebilen risk gruplarıdır.

Genelde Görülen Belirtiler ve Kabaca Bulgular

Efor kaybı ile meydana gelen ve dinlenme ile ortadan kalkan geçici gögüş sıkışması, çene, kol, sırt ve sol omuz bölgesinde hissedilen rahatsızlık, LDL kolesterolde artma, HDL kolesterolde azalma gibi belirti ve bulgular en sık rastlananlarıdır.

Tedavi Süreci

Tedavi süreci ilaç tedavisi ve risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile başlar. Bu süreçte doktor tavsiyelerinin harfiyen yerine getirilmesi ve bahsedilen risk faktörlerinin ortadan kaldırılması tedavi sürecinin en önemli aşamasıdır. Bir diğer aşama ise koroner arter stent uygulaması; bu uygulama yaş, cinsiyet ve mevcut sağlık durumu değerlendirildikten sonra olumlu olması halinde hastanın da isteği ile tercih edilen bir yöntem.

Tedavi Sürecinde İyi Gelen Besin ve Bitkiler

Damar hastalıkları ciddi hastalıklardır. Bu nedenle bu tarz süreçlerde beslenme alışkanlıklarımızı revize etmeliyiz. Sağlıklı ve kan şekerini dengede tutan gıdaları tercih etmeliyiz. Örnek olarak, kepekli veya çavdar ekmeğini beyaz ekmeğe tercih etmeliyiz. B12 değeri yüksek gıdalar tüketmeli ve beslenmemize mevsim yeşillikleri (örn: brokoli, ıspanak, marul vs.) eklemeliyiz. Mutlaka günde en az iki ara öğün yapmalı ve yeşil elma, ceviz, fındık, kuru kayısı gibi gıdaları tüketmeye özen göstermeliyiz. Sabah kahvaltımıza siyah çay yerine yeşil çay alternatifini koyarak ve gün içinde mutlaka öncesine nazaran siyah çay ve şeker miktarı yüksek (örn: kola, meyve suları vs.) olan gıdaları daha az tüketmeye özen göstermeliyiz.

Yaşam ve Sağlık

Düzensiz yüksek kalorili ve sağlıksız beslenmek bir çok insanın kötü bir alışkanlığı. Özellikle beslenme alışkanlığı ağırlıklı olarak fast food olanlar, gece yemek yeme alışkanlığına sahip olanlar, lifli ve omega3 içeren besinleri yeterince tüketemeyenler ne yazık ki bir çok hastalık ve sağlık sorununa olduğu gibi damar tıkanıklığına da gebe. Oysa genetik taşıyıcılıklarımız ve faktörlerimiz dışında, damak tadımızı yeniden şekillendirmek tamamen bilincimizle ilgilidir. Beslenme alışkanlıklarımızla nasıl görüneceğimize ve nasıl öleceğimize karar veririz. Tercihimizi düzenli olarak hareket edip, sağlık beslenmekten yana kullanmalıyız. Ciddi hastalıkların tedavi sürecinde sağlıklı beslenme ve spor yapmanın tercih edildiğini unutmamak gerekiyor.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

facia üçlü izle