Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır

 Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır

Bebek bezlerine veda etmenin zamanı geldi mi diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya başlayabilirsiniz. Çocuklarda tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalıdır diye soran annelerin sayısı oldukça fazladır. Ancak bir gerçeği şimdiden söylemekte fayda var. Çocuğun tuvalet eğitimini kazanmasının ne yaşı ne de anne babanın isteği bulunmaktadır. Buna çocuğunuzun kendi karar vereceğini baştan söyleyelim. Hatta çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanma isteği çocuktan gelmeli. Peki çocuğumuzun tuvalet alışkanlığını ne zaman kazandırabiliriz veya bunu ne zaman anlayabiliriz? Bu soruya cevap vermeden önce çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Şimdi çocuklarınızın vereceği sinyalleri gözden geçirelim.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır

  • Çocuk sabah altı kuru kalkıyorsa,
  • Gizlenerek tuvaletini yapmaya çalışıyorsa,
  • Anne babasının görmesinden rahatsız oluyorsa,
  • Tuvaletinin farkına varıp değiştirmek için bir çaba sarf ediyorsa,
  • Tuvalet konusuna ilgisi artmaya başladıysa; örneğin sürekli tuvalete gider ve oraları karıştırabilir, tuvaletin üzerine oturmaya çalışır. Anne babayı merakla gözlemleyebilir.
  • Anne baba tuvaletteyken kapının arkasından bakmaya çalışıyorsa,
  • Anne baba tuvaletteyken girmeye çalışıyorsa,

Artık tuvalet alışkanlığına yavaş yavaş hazır hale gelmiştir.  Tuvalet eğitiminde çocuklarda sfinkter kasları çok önemlidir. Bu çocuğun tuvaletini tutmasını sağlayan kaslardır. Çocuğun tuvalet eğitimini kazanabilmesi için önce tutabilmesi gerekir. Bunun için tuvaletini tutma zamanlarını gözlemlemelisiniz. Bunu da 2 yaş döneminde olan çocuğunuza hissettirmeden yapmalısınız ki aranızda herhangi bir çatışma yaşanmasın. Bu noktada yaşanacak çatışmalar çocukların tuvalet eğitimini olumsuz duygularla başlatabilir. Bu sürecin olumlu duygularla atlatılması çok önemlidir.

Tuvalet Eğitiminde Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır

Tuvalet eğitimine karar verecek olan kişi çocuktur. Ancak çocuğunuzu bu noktada gözlemleyecek olan kişi sizsiniz. Ona bu dönemde yumuşak bir şekilde yaklaşılmalıdır. Onu her daim anlamaya çalışmalı ve ona destek olmalısınız. En yapmamanız gereken davranışlar olan ısrar, aşırı baskı, aşırı meraklılık gibi durumlarla çocuğunuza tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışmayın. Bu sürecin olabildiğince sağlıklı atlatılması çok önemlidir.

Tuvalet eğitimi çocuğun gelişiminin parçalarından biridir. Bu gelişimin sağlıklı olması için tuvalet eğitimi 24-36 aylar arasında yapılması uygundur. Eğer öncesinde çocuğunuza yaptırmaya çalışırsanız bu durum ilerde çocukta ruhsal gelişimine de olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!