Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri

 Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri

Çocuklar için her zaman kötü kulak ağrısı anısı olabilir.Ayrıca anlatamıyor olması da çocuğun ayrı bir sorundur.Tam olarak ne olduğunu ifade edememesi durumu yaşanır. Kulak ve diş ağrısı yetişken kişiler için de zordur, çocuklar için elbette daha kötü olur bu durum. Biraz büyük çocuklardan ağrı tam olarak nerede diye sorabilirsiniz, belki de boğaz ağrısından dolayı kulakta acı hissi olabilir.
Kulak ağrısına karşı sadece halk arasında bilinen bazı yöntemler uygun olmaz.Çünkü problemi öncellikle anlamalı neden kulak ağrıyor, bu yüzden doktoru ziyaret etmeli. Nedenleri çok farklı olabilir.Mesela boğaz enfeksiyonu kulak tarafına yayılabilir.

Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri arasında bazen ağrının sebebi çıbandan dolayı oluyor. Eğer çok derin çıban çıkarsa anlamak zordur, sadece doktor muayenesinde bu sorunu bulur.
Bir başka nedeni kulak iltihabı otitis olabilir. Orta kulağında sıvı toplanıyor. Erkek çocukların 3 yaşına kadar bu hastalık daha çok görünüyor kız çocuklardan. Genellikle bu hastalık antibiyotik tedavisi ile geçiyor, başka yöntemle geçmez.Bu yüzden doktora gitmek gerekiyor. İşitsel kanal tıkanınca da ağrı mümkündür.
En sık çocuklarda kulak ağrısı nedenleri arasında soğuk algınlığı görünür. Orta kulak bölgesinde iltihap oluşur. Böyle belirtileri olur: Ateş, kulak ağrısı, yutma sırasında ağrı, bulantı, işitme kaybı hastalık döneminde.
Eğer doktora hemen gitmek mümkün değilse, o zaman en doğru yol kulağın ısıtılmasıdır. Kulağa damlatılabilir birkaç damla bitkisel yağ, ay çiçek veya zeytinyağı. Yağın odadaki gibi sıcaklığı olmalı. İyi olur sıcak bir şeyle kulağı ısıtmak, mesela plastik şişede sıcak su veya özel ısıtıcı ile.Travmalardan dolayı kulak ağrısı olabilir. Eğer çocuk iyi duyuyorsa bile de yine doktora kulakları göstermeli. Çünkü orada bir sorun oluşabilir.Bir kulak ağrısı sebebi de mesela çocuk minik cihazlarla oynarken kulağına sokabilir ne olacak diye merak eder ancak bu durum kötü olur. Bu yüzden küçük çocuklara her zaman bakmalı ne yaptığı kontrol edilmelidir.
Nasıl kulak ağrısı kesilmeli sadece doktor yardımcı olur çünkü önemli olan sebepleri bulmaktır. Ağrıyı azaltmak için sıvı içmeli çok az yudumlarla yutmalı. Ayrıca sakız çiğnemek ya da sık sık esnemek iyi olur. Kulak ağrısı çocuklarda yattığında daha çok artabilir. Daha iyi pozisyon bu durumda çocuğu biraz oturtarak yatırmak veya oturtmak.
Eğer kulak ağrısı havuzda yüzdükten ya da dalış yaptıktan sonra olursa o zaman kulakta su toplandığı için ağrı oluyordur. Eğer zıplayınca (hangi kulağa su geçti o taraftaki ayakla zıplamalı biraz yana kafayı eğmeli) su kulaktan çıkmazsa, o zaman gliserin vb kulağınıza damlatmalı.
Bazen kulak çok çiğnedikten sonra ya da uçağa bindikten sonra olabilir. O zaman doktora gitmeye gerek yoktur, böyle kısa rahatsızlık kendi geçer. Ancak böyle semptomları olunca hemen doktora gitmeli:
1. 1 yaşına kadar bebek sürekli ağlıyor, ateş artıyorsa;
2. Kulak ağrısı sebebi bir travma;
3. Kulak ağrısı çok ölçüde artıyorsa;
4. Kulak ağrısı birkaç saat sürüyor ve kulağı ısıtsa bile de ağrısı kesilmiyorsa.
Ağrıyı kesmek için analjezikler kullanabilirsiniz ama onlar hastalıktan kurtaracak değil, enfeksiyon yine kalır.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir

Kulak ağrısına ne iyi gelir?
1. Badem yağı biraz ısıtmalı, gündüz 3 kere kulağa 1 damla yağı damlatmalı;
2. Papatya otu kaynar suda demlemeli. Ne zaman çay ılık oluyor, o zaman filtre yapmalı ve kulağı durulamalı.
3. Bal ve su aynı miktarda almalı ve birlikte kaynatmalı sonra kırmızı pancar bir parça ekleyin, yarım saat haşlayın. Biraz soğuk olunca pancara bandaj yapın acı olan kulağa koyun ve tutun.
4. Taze melisa bitkisi alın kaynar suya koyun ve ılık olana kadar bekleyin. Kulağı durulayın , çay gibi de çocuğa içirin. Ancak alerji olursa bu çay vermeyin.

Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusundan başka kulak ağrısı nasıl önlenir sorusu da sorulmalıdır.

Önleme

Kulakları ve boğazı soğuk yağmurlu havada iyi korumalı, çocuklara şapka giyindirmeli. Onları alıştırmalı kendini korumak için.
Travma olmaması için çocukları kontrol etmeli.
Acı olduğunda çocuğu mutlaka doktora göstermeli.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!