Çocuklarda Kolesterol

 Çocuklarda Kolesterol

Çocuklarda Kolesterol

Özellikle son yıllarda çocuklarda kendini gösteren kolesterol oldukça yaygınlaşmıştır. Çocuklarda oluşacak kolesterol riski ise çoğu ebeveyn tarafından fark edilmemektedir. Önemli bir sağlık olan kolesterolün çocuk sağlığına ilişkin bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Çocuklarda Kolesterol

Çocuklarda Kolesterol

Çocuklarda Kolesterol Neden Olur?

Çocuklarda görülen kolesterolün farklı sebepleri bulunmaktadır. Bunlar genetik yatkınlık, beslenme alışkanlıkları olarak ifade edilebilir. Bu durumun görülme sıklığı şişman olan çocuklarda daha fazladır. Sağlıklı beslenme her yaştan insan için çok önemli bir konu olduğu gibi çocuklarda da çok önemlidir. Beslenme biçimi çocukların kolesterolüne etki ediyor. Özellikle ailede genetik yatkınlık varsa çocukta kolesterol riski çok artar. Bazı çalışmalar çocuklarda oluşan bu aşırı kolesterol değerlerinin ilerleyen yaşlarda azaldığını gösteriyor. Bununla birlikte yüksek kolesterol riski kalp rahatsızlığı gibi sorunlara yol açabildiği için çocukların beslenme alışkanlıklarına oldukça dikkat etmek gerekiyor.

Kolesterol Ölçümü Çocuklarda Yapılıyor Mu?

Bebek ve çocuklarda rutin yapılan tahliller arasında kolesterol ölçümü bulunmamaktadır. Çocuklara yapılan ölçümler genellikle anemi, enfeksiyon ve hormonlardır. Birçok anne ve baba da kolesterol ölçümünü göz ardı etmektedir. Genellikle yetişkinlerde ön plana çıktığı düşünüldüğü için ebeveynler bu konuya dikkat edemeyebiliyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki kalp damar rahatsızlıkları çocukluk döneminde başlıyor. Yüksek kolesterol demek kalp hastalıkları ve felç riski fazladır demektir.

Çocuklarınızın kiloları çok fazlaysa mutlaka kolesterol değerlerini kontrol ettirmelisiniz. Çünkü şişmanlıkla iç içe ilerleyen bir süreçtir.

Çocuklarda Kolesterol Hangi Durumlarda Görülebilir

Çocuklarda kolesterol görülmesi 3 durumda görülür:

  1. Beslenme: Yağ bakımından zengin diyetler, doymuş yağ oranı ve trans yağın fazla olduğu beslenme tipi. Örnek; hamur işi, abur cuburlar.
  2. Kalıtım: Ailede kolesterol öyküsünün bulunması.
  3. Şişmanlık: Bu nokta oldukça önemlidir. Çünkü birçok çocuğun günümüz koşullarında sağlıksız yiyeceklere erişebilme kolaylığı vardır. Yaşam tarzı olarak egzersiz ise çok atlanılan bir durumdur. Eğer çocuğunuz sağlıksız besinler tüketiyor, egzersiz yapmıyor ve ailede kolesterol yüksekliği olan bir ebeveyn de var ise endişelenmeniz gerekebilir. Eğer bunların hiçbiri yoksa, çocuğunuz gayet sağlıklı besleniyor, egzersiz yapıyor ve ailenin yüksek kolesterol öyküsü yoksa endişelenmeyin.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!