Çocuklarda Kemik Eksikliği Belirtileri

 Çocuklarda Kemik Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği çocuklarda ve yetişkinlerde anemiye neden olarak bilinen en tipik kansızlık hastalığıdır. Vücutta demir eksikliği oluşmasının en önemli nedeni, demirin yiyeceklerle alımının veya bağırsaklarda emiliminin azalmasıdır. Ayrıca fizyolojik veya patolojik kan kayıpları da vücutta demir eksikliği yaşanmasına sebep olmaktadır.

Özellikle çocuklarda demir eksikliği kendini kısa sürede belli eder. Genelde sebepsiz yorgunluk ile kendini göstermeye başlayan demir eksikliği akabinde aşırı yorgunluk, konsantrasyon eksikliği veya öfke nöbetleri şeklinde bireyde fizyolojik ve psikolojik değişimlere sebep olur.

Öte yandan demir eksikliğinin daha birçok belirtisi vardır. Demir eksikliğine bağlı olarak vücutta kan hücrelerinin azalması sebebiyle deride özellikle dudak ve diş etlerinde solgunluk meydana gelir.
Ne kadar fazla nefes alınıp verilse de, nefes doygunluğu yaşanmaz. Özellikle merdiven çıkarken veya koşarken birey nefes açlığı yaşar. Bu durum da kalp çarpıntılarına sebep olur. Çünkü kalp vücuda daha fazla oksijen sağlayabilmek için, daha fazla çalışmak durumunda kalır.

Ayrıca demir eksikliği yaşayan bireylerde toprak, kil gibi şeyleri yeme isteği oluşur. Örneğin, özellikle çocuklar parka gidildiği zaman yerdeki toprağı yeme isteğinde bulunabilirler. Bunların yanında demiri eksilmiş bir vücutta saçlar kısa sürede çok miktarda dökülür, tırnaklar kırılganlaşır, kol ve bacaklarda karıncalanma hissi oluşur, baş dönmesine bağlı olarak baygınlık durumu artabilir. Vücut enfeksiyon kapmaya daha meyillidir. Fizyolojik etkilerin yanı sıra psikolojik etkiler de görülür. Örneğin sürekli bir huzursuzluk hali söz konusu olan bu bireyler için acilen doktora başvurulması önerilmektedir

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!