Çocuklarda İdrar Tutamama Neden Olur?

 Çocuklarda İdrar Tutamama Neden Olur?

Çocuklarda İdrar Tutamama Neden Olur ?

Çocuklarda altına kaçırma problemine baktığımız zaman temelde 2 ana başlıkta incelememiz gerekir.

• İdrar tutamama
• İdrar kaçırma

Tabi bunları da 2 alt başlıkla ilave edilebilir.

• Gece ve gündüz

İdrar tutamama başlı başına bir problemdir. İdrar tutamayan çocuğun en kısa sürede çocuk ürolojisi tarafından değerlendirilip tedavi edilmesi gerekir. İster gece ister gündüz idrar kaçırma ise daha farklı idrar tutamama dediğimizde çocuk idrarın tamamını boşaltır. İdrar kaçırma ise bazen bir para şeklinde ıslanma bazen idrarın belli bir miktarı olarak çıkar.

SEBEPLERİ

• Teknoloji
• Teknolojinin ilerlemesiyle evlerimize giren televizyonlardaki bazı programlar
• Cep telefonları
• Bilgisayarlar
• Oyunlar

Çocukların belli bir dönem konsantrasyonlarını belli bir noktaya vermelerinin sağlayarak açıkçası kişi yapmama yönüne gitmek başlar çocuklarda bu bağlamda da çocuklar idrar tutmaya başlıyor yani idrarının gelmesine rağmen çocuğun tuvalete gidip mesanesini boşaltmamasıdır. Bir süre sonra mesane artık idrarın geldiğine dair uyarıları duyumsamazlığa başlar. Hissetmemeye başlar. Beyne iletemiyor bu zamandan sonra bu sonuçta çocuğun altını ıslatma sorunu ortaya çıkıyor. İdrar kaçırma özellikle gündüzleri olduğunda çok çok önemli bir sorundur. Kesinlikle atta yatan başka bir sebep olup olmadığı araştırılmalıdır.

Çocuklarda İdrar Tutamama

Çocuklarda İdrar Tutamama

GECE ALTINI ISLATMA (ENÜREZİS) NEDİR?

Türkiye de %20’lere varan 5 çocuktan 1’nin önemli sorunudur. Ne yazık ki ülkemizde bu çocukların zamanında doktora başvurmaları mümkün olmuyor. Özellikle kırsal bölgelerde bu çocuklar için tamamen normal kabul ediliyor ancak normal kabul edilen enürezis dediğimiz gece işemesinin yaklaşık %15-20’sin de başka sorunlarda vardır. Başka sorunlar dediği zaman çocuk ürolojisiyle ilgili sorunlar ve bu sorunların erken teşhisi çocuğunuzu ileride bir böbrek yetmezliğinden bile koruyacak kadar önemlidir. Bu bağlamda gece idrarını hafife almayın 5 yaşını geçmiş 2’den fazla ve baştan beri geceleri altını ıslatan bir çocuğunuz varsa en kısa sürede tam teşekküllü bir çocuk ürolojisi merkezine başvurunuz.

ÇOCUKLARDA ALT ISLATMA PROBLEMLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çocuklarda altını ıslatma problemi öncelikle sebepler araştırıldıktan sonra eğer fiziksel bir sebep yoksa genelde davranış metotları ilk önce kullanılır.

• Çocuğu ödüllendirmek gibi yağmurlu günler güneşli günler çizelgesi gibi yatmadan hemen önce tuvalete götürünüz. Bazı çocuklarda buna rağmen eğer gece alt ıslatma oluyor ise belli bir saatte alarm kurulup çocuk uyandırılıp tekrar tuvalete götürülebilir. Akşam belli bir saatten sonra sıvı kısıtlaması çocuklarda çok faydalı olur. Bunun dışında bunlara rağmen bir alt ıslatma problemi varsa düşük doz bazı ilaçlarla yardımcı olunur.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!