Çocuklarda Bademcik Şişmesi Nedir?

 Çocuklarda Bademcik Şişmesi Nedir?

Çocuklarda bademcik şişmesi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Gibi sorularınıza bu yazıdan yanıt bulabilirsiniz. Bademcikler ağzın içinde bulunan ve vücudu mikroplara ve virüslere karşı koruyan koruma önlemlerinin ilkleri arasında yer alır. Bunlar lenfoid dokulardır. Dışarıdan gelen mikropları ve bakterileri tutarak hastalıkları önlemeye çalışırlar fakat çok fazla geçirilen enfeksiyon sayısı bademciklerin yapısını bozarak onların immunate globenin dediğimiz lenfosit salgılamasını bozup bu şekilde çok sık iltihaplanmalara neden olur. Sürekli tekrarlayan bademcik iltihapları altında özellikle bakteri türleri mevcuttur ve şahısların çoğu bunu taşıyıcı olarak bulundurmaktadır. Vücut direnci düştüğü zaman özellikle viral enfeksiyonlardan sonra bu mikroplar hemen aktive olup hastalarda çok sık bademciklerin iltihaplanmasına sebep olmaktadır.

ÇOCUKLARDA BADEMCİK ŞİŞMESİ NE TÜR BELİRTİLER VERİR

Çocuklarda bademcik şişmesi sıklıkla

Boğaz ağrısı
• Çocuğun sesinde değişiklik
• Ateş

Gibi belirtilere neden olur. Bunun yanında hastalar veya yakınları dikkatli baktıkları zaman boyundaki lenf bezlerinde şişmeyi sıklıkla fark ederler. Çocuklarda bunun yanında karın ağrısı çok sık görülen bir şikayettir. Bulantı kusma sık görülen şikayetlerdir. Çocukluk çağında bademcik iltihabı ya da bademcik şişmesi olup da kusmayan hemen hemen yoktur. Dolayısıyla bulantı kusma çok sık görülen belirtilerden bir tanesidir. Ateş 39-40 dereceyi vuran bir ateştir. Bademciklere baktığımız zaman bademciklerde büyüme, şişme ve kızarma sıklıkla görülür bunun yanında bademciklerin üzerinde beyaz lekelerde görülebilir.

ÇOCUKLARDA BADEMCİK AĞRISI NASIL GEÇİRİLİR?

Çocuklarda bademcik enfeksiyonları sırasında ortaya çıkan ağrının giderilmesi için hemen hemen tek silah ağrı kesici ilaçlardır. Antibiyotikleri hiçbir zaman ağrı kesici olarak değerlendirmemek gerekir çünkü antibiyotiklerin ağrı kesme özellikleri yoktur. Bunlar enfeksiyonu ortadan kaldırırlar üstelikte bu enfeksiyon bakteriyel bir enfeksiyonsa ortadan kaldırırlar. Viral enfeksiyonlarda antibiyotiklerin hiçbir tedavi edici özelliği yoktur. Dolayısıyla ağrıyı gidermek amacıyla elimizde kullanabilecek tek ilaç grubu ağrı kesici ilaçlardır. Boğaz gargaralarının boğaz spreylerinin de ağrıyı hafifletmek için yararları vardır. Temel ilaç grubu ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlardır.

ÇOCUKLARDA BADEMCİK NE ZAMAN ALINMALIDIR?

Çocuklarda bademcikler vücuda yararları zararlarına göre daha az olunduğunda alınmalıdır. Dolayısıyla böyle bir kâr zarar dengesini gözetilir. Yarar mı daha fazla zarar mı daha fazla buna bakılarak bademcik ameliyatları konusunda karar verilir. Bademcikler vücuda yararları devam ettiği sürece veya yararları zararlarından daha büyük olduğu sürece vücutta korunması gereken dokulardır. Vücuda zararlı hale gelmeye başladıkları zaman vücut için risk yaratmaya başladıkları zaman solunum gibi hayati problemleri hayati fonksiyonları engellemeye başladıklarında veya kanser şüphesi gibi tümör şüphesi gibi ciddi durumlar ortaya çıktığında bademciklerin alınması gerekir.

ÇOCUKLARDA BADEMCİK AMELİYATI RİSKLİ MİDİR?

Her ameliyatın olduğu gibi bademcik ameliyatlarının da çocuklarda birtakım riskleri vardır. Genel olarak baktığımız zaman bademcik ameliyatlarını riskli ameliyatlar grubunda değerlendirmek mümkün değildir. Tüm çalışmaların sonuçlarını birlikte değerlendirildiğinde bademcik ameliyatlarında yaklaşık %2-3 oranlarının da bir komplikasyon riski olduğu görülebilir. Dolayısıyla %97-98 ihtimalle bademcik ameliyatları sorunsuz olup biten ameliyatlardır. Çok büyük bir ihtimalle bademcik ameliyatı çocuklarda sorunsuz olmaktadır. Kalan %2-3 gibi bir grupta da ortaya çıkabilecek riskler genellikle küçük önemli sorunlara yol açmayan riskler olarak kabul edilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!