Çocuk ve Tuvalet Eğitimi

 Çocuk ve Tuvalet Eğitimi

Çocuk ve Tuvalet Eğitimi

Çocukların yaptığı bütün her şeyi oyun olarak gördükleri bu dönemde,onlara tuvalet eğitimini kazandırmak çok da kolay değildir.Çocuğa tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli,nasıl verilmeli gibi soruların cevabını bu yazımızda öğreneceksiniz.

Çocuk ve Tuvalet Eğitimi

Çocukların tuvalet eğitimi alacakları dönem,her şeyi oyun olarak gördükleri dönemdir.Bu dönemde odaklanma yetileri oldukça düşüktür.Bu eğitim verilmeden önce hem çocuğun,hem de annenin hazır olması gerekmektedir.Bir çok uzman tuvalet eğitimi verilmesi gereken dönemin,çocuğun 24 ve 36’ncı ayları arasında olması gerektiğini söylüyor.

Çocukların Tuvalet EğitimiTuvalet eğitimi için en doğru zaman,çocuğun 24 ve 36’ncı ayları arasındaki olan dönemdir.Çocuğa daha erken dönemlerde,tuvalet eğitimi verilmesi çok önerilmez.Erken dönemde verilen tuvalet eğitimi,çocukta baskı teşkil eder.Fizyolojik olarak çocuğun yapamayacağı şeyleri,yapması için zorlamak,iler de bazı ruhsal sorunlara neden olabilir.Aynı şekilde,zamanı gelince kendi kendine söyler demek ve tuvalet eğitimi vermemek de ilerde sorun teşkil edecektir.

Çocukların gün içerisinde tuvaletini kontrol edebilmesi,gece kontrol edebilmesinden daha önce gelir.Tuvalet eğitimini tamamlamak,her çocuk için tuvalet eğitiminin zamanı farklıdır.Sık sık tuvalete giden çocuğun,başarısızlıkla geri dönmemesi için ona güven verin.Tuvalet eğitiminde her defasında başarısızlığa uğrayan çocuk denemekten vazgeçer ve tuvalet eğitimi yarı da kalır.Tuvalet eğitiminde,her defasında başarı gösteren çocukla abartarak sevinmek ve başarısız çocuğa ise başarısızlığı yüzünden kızmak,azarlamak doğru değildir.Bu konuda orta yol bulunmalıdır.

Çocukların Tuvalet EğitimiTuvalet eğitiminde anne ve babaya zor bir görev düşer.Unutmamalısınız ki tuvalet eğitimi,doğal sürecin bir parçasıdır.Bu sebeple,tuvalet eğitiminde çocuğun davranışlarına çok aşırı tepkiler vermemelisiniz.Sabır,bu dönemdeki en büyük yardımcınız olmalıdır.Tuvalet eğitimi boyunca anne ve babanın görevi,çocuğa destek olmak,onu yüreklendirmektir.Bu dönem sadece siz hazır olduğunuz da değil,aynı zamanda çocuğunuzun da hazır olması durumunda gerçekleşir.Çocuk eğer çok fazla tepki veriyor ise bu sürece biraz ara vermelisiniz ve çok ısrarcı davranmamalısınız.

Tuvalet Eğitiminde Bazı Öneriler;

Tuvalet eğitiminde,çocuğunuzun lazımlığa ve tuvalete alışmış olması gerekir.

Çocuklar tuvaletlerini birkaç dakikadan fazla tutmaları mümkün değildir.Bu sebepten tuvaletlerini söylediklerinde ya da siz tuvaleti geldiğini anlar anlamaz hemen tuvalete götürmelisiniz.

Lazımlık çocuğun kolayca ulaşabileceği yerde olması gerekir.

Çocuğun lazımlığa alışması için,ilk olarak kıyafetleri ile oturtabilirsiniz.

Çocuklarınızı iyi gözlemlemelisiniz.Onu uygun zamanda tuvalate yönlendirmeniz için,çocuğunuzu izlemelisiniz.Mesela yüzünün şekli değişebilir,ya da yürürken bir anda durabilir.

Sifon sesinden korkan ya da tuvaleti pis olarak gören çocuğun,tuvalet eğitimi oldukça zordur.O nedenle çocuğun sifonla oynamasına ve tuvalete girip merak gidermesine çok tepki göstermeyiniz.

Tuvalet eğitimi sırasında artık bez kullanılmamaya başlanmalıdır.Bez kullanımı tuvalet eğitimini uzatır.

Çocuğunuzun lazımlığa kolayca oturabilmesi için ona rahat kıyafetler giydirin.

Sürekli çocuğa tuvaletin var mı demek yerine,belli aralıklarla tuvalete birlikte giderek kontrol etmek daha kolay olacaktır.

Çocuğa aferin demek için,tuvalette tüm görevini yerine getirmesini beklemek gerekir.Tuvalete yetişememiş bile olsa,pantolonunu çıkarıp,tuvalete girmesi ile de övülmelidir.
Tuvalet eğitimi süreci doğal bir süreçtir.Çocuğun bu eğitim sırasında sürekli altını ıslatması,lazımlığa oturmamak için direnişi,tuvalet eğitimi için erken olduğunun bir işaretidir.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!