Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

 Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel istekten uzaklaşmak, zaman zaman yaşanan bir durumdur. Cinsel isteksizlik nedenleri farklı etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Fiziksel, psikolojik veya fizyolojik olarak birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan cinsel isteksizlik, ilişkilerde sıkça görülen sorunlardandır.

Günümüzde yoğun iş hayatı, sosyal hayatta karşılaştığımız stresli olaylar, beslenme dengesinin bozulması gibi olaylar sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu olaylar, sağlığımızla ilgili birçok olumsuz etkiye sahiptir. Bu olumsuzluklardan biri de cinsel isteksizliktir. Cinsel isteksizlik, hem fizyolojik hem de psikolojik tedavi yöntemleri ile giderilebilen bir sorundur. Bu yazımızda cinsel isteksizlik nedenlerini ve bunun nasıl giderilebileceğini bulabilirsiniz.

1- Hamile Kalma Korkusu

Cinsel hayatta en sık yaşanan korkulardan biri, hamile kalma korkusudur. Doğum kontrol yöntemlerini kullanarak, bu korkunuzu yenebilirsiniz.

2- Kendini Çekici Bulmama

Özellikle toplumsal kalıplar dahilinde düşünme eğilimi olan ve kalıplara kendini sığdıramayan bireyler, cinsel isteksizlik duymaya yatkındır. Kadınlarda daha sık görülen bu durum karşısında vücudunuzdan utanmamaya çalışmalısınız.

3- Yakınlaşma Korkusu

Geçmişte yaşanan üzücü bir anı, cinsel yakınlaşma sırasında isteksizlik duymanıza neden olabilir. Cinsel yaşamınızın negatif etkilenmemesi için geçmişi bırakarak, geleceğinize odaklanmalısınız.

4- İş, Stres ve Kaygı

Modern toplumların yoğun iş hayatına ayak uydurma çabasının beraberinde getirdiği stres ve kaygı, cinsel yaşamınıza doğrudan etki etmektedir. Cinsel yakınlaşma sırasında iş veya okulla ilgili şeyleri kafanızdan atamamanız durumunda, psikolojik olarak çok zorlanabilirsiniz.

5- İletişimsizlik

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan iletişimsizlik, sosyal hayatımızdan evlililiğe kadar birçok ilişkiye zarar vermektedir. Kadınlarda ilk defa cinsel ilişki yaşayacak olanların korkuları, toplumsal baskılar ve isteklerin doğru ifade edilememesi gibi durumlarda cinsel isteksizlik yaşanabilmektedir. Çiftlerin birbirleriyle iletişim kurarak korkularını yenmesi, iletişimsizliğin çözümüdür.

6- Sağlık Sorunları

Tansiyon, anemi ve diğer sağlık sorunları nedeniyle ilaç kullanımı cinsel hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Hastayken cinsel isteksizlik duymak, son derece normal bir durumdur.

7- Hormonlar

Testosteron veya östrojen hormonlarındaki eksiklik, hem kadınlar da hem de erkekler de görülen cinsel sağlık sorunudur ve cinsel isteksizlik yaşanmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurarak, tedavi görmeniz en sağlıklı yöntemdir.

8- Ağrılı Cinsel İlişki

Çeşitli sebeplerle yaşanan ağrılı cinsel ilişkiler, cinsel isteğinizin kaybolmasına yol açabilir. Örneğin enfeksiyonel hastalıklar, vajina kuruluğu, penisteki çatlaklar, sırt ağrıları gibi sorunlar, direkt olarak cinsel isteksizlik duymanıza yol açabilmektedir.

9- Fantezideki Beklentilerin Farklılığı

Çok fazla porno izlemek veya mastürbasyon yapmak, cinsel birleşme sırasında isteksizlik uyandırabileceği gibi, farklı fantezi beklentileri de aynı soruna yol açabilir. Bu durumda partnerinizle iletişim kurarak, fantezilerinizi açarak konuşmanız doğru bir yoldur.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!