Cilt Güzelleştiren 9 Doğal Yağ

 Cilt Güzelleştiren 9 Doğal Yağ

Pek çok kadın biliyor ki doğal yağlar cildimizin güzelliği için olmazsa olmazlardan. Elinize azcık bir badem yağı damlasa ve ovuştursanız dahi değişikliği hemen hissedebiliyorsunuz. Kozmetik sektörünün de baş tacı olan yağların çok geniş bir çeşitlilik yelpazesi var. Hal böyle olunca nereye hangi yağı kullanalım ya da hangisi daha etkili olur gibi sorular kafa kurcalıyor.

Biz de sizler için cildimize en etkili yağlardan bir seçki yaptık. Fakat her şeyin sahtesinin üretildiği şu günlerde doğal yağlarda da durum farksız değil. Doğru yağı alabilmek için öncesinde iyi bir araştırma yapmak gerektiğini de unutmayalım.

Fındık Yağı

Fındık yağı her cilt tipine uygun olmasıyla ve genelde her yerde bulunabilir oluşuyla oldukça işe yarayan yağlardan. Özellikle kuru ciltleri yumuşatıp sakinleştirici etki gösteren fındık yağını her cilt tipindeki kadın kullanabilir. Gebelik çatlaklarını önlemede de düzenli kullanıldığı vakit harikalar yaratmaktadır. Bunun için gebeliğinizin ilk aylarında bu yağı düzenli olarak kullanmaya başlamalısınız.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Burada dikkat etmeniz gereken aldığınız ürünün özellikle kayısı çekirdeği yağı olması gerektiği. Çünkü kayısı yağı daha yaygın olarak satıldığı için bazı satıcılar içeriğin aynı olduğunu iddia ederek kayısı yağı satmaya çalışıyorlar. Oleik asit ve A vitamini içermesi, cildi beslemesine yardımcı oluyor. Bütün cilt tipleri için de oldukça ideal.

Avokado Yağı

Kozmetik ürünlerinin içinde sıkça karşımıza çıkan avokado yağının bu kadar çok kullanılmasının sebebi içeriğindeki vitaminler ile yaşlanmayı geciktirici bir etkisinin olması. D,E,B1,B2,A vitaminleri ve doymamış yağ asitleriyle avokado yağı adeta cildimiz için bir vitamin deposu. Özellikle kuru ve hassas ciltler üzerindeki etkisi inanılmaz.

Jojoba Yağı

Jojoba yağının en önemli özelliği cildin doğal yağ dokusu olan sebuma çok benzemesi. İçeriğinin yoğun kıvamlı olmasına rağmen kolayca cilt tarafından emiliyor. Cilde ışıltılı yumuşak bir görünüm veren jojoba yağının üretimi az. Hem çok yararlı olması hem de üretiminin az olması sebebiyle de jojoba yağı içeren ürünler diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı.

Zeytinyağı

Besleyici ve yumuşatıcı özellikleriyle cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmez içeriği zeytin yağı eski çağlardan bu yana cilt bakımı için en çok tercih edilen doğal yağ. Tüm cilt tiplerinde güvenle uygulanabilir.

Ayçiçek Yağı

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan Ayçiçek yağı, kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılan bir yağ. Ayçiçek yağının emilimi hızlı değil bu yüzden el üzerinde uygulandığında hafif yağlı bir his veriyor. Hassa ciltlilerin ve erken yaşlanma belirtisi ciltlerin adeta kurtarıcı olan Ayçiçek yağı, sakinleştirici, yumuşatıcı ve nemlendirici gibi özellikleriyle çokça tercih ediliyor.

Kamelya Yağı

Kamelya yağı oldukça hızlı emilme özelliğine sahip ve uygulandığı anda da bıraktığı etkiyi görmeniz mümkün. Tüm cilt tipleri için ideal olan kamelya yağı, kırışıklıkların azaltılmasında ve önlenmesinde oldukça etkili. Özellikle yüz cildiniz için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bu ürün, kamelya çiçeği ve tohumundan üretiliyor.

Üzüm Çekirdeği Yağı

İçeriğinde bulunan linoeik asit ve antioksidanlarla adeta yaşlanmaya karşı bir kalkan görevi gören üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeklerinin ezilmesiyle yağ formuna kavuşuyor. Yaşlanmayı geciktirici ve sivilceleri önleyen özelliğiyle özellikle yüz bakım ürünlerinde sıkça kullanılıyor.

Tamanu Yağı

Tamanu ağaçlarının özünden üretilen bu yağ, yüksek nemlendirme özelliğine sahip. Tropik adaların vazgeçilmez bakım yağı olan tamanu yağı, ufak çiziklerin iz bırakmadan onarılmasında bile kullanılıyor.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!