Cilde iyi Gelen Yağlar

 Cilde iyi Gelen Yağlar

Cilde İyi Gelen Yağlar

Cilde iyi gelen,besleyen yağları,kullanarak,cildinizde oluşan bazı sorunlardan doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Yağlar Nelerdir

Eczaneden ve aktarlardan ve ya kozmetik marketlerden satın alabileceğiniz bir çok yağ çeşidi bulunmaktadır.Bu yağların cilt için bir çok faydası bulunur.Her yağ,her cilt çeşidi için uygun değildir.Aktardan yağ almadan önce cildinizi iyi tanımalısınız.Cildinizde oluşan problemin ne olduğunu iyice anlayıp,cildinize uygun bir yağ seçebilirsiniz.Cilt problemlerinize uygun yağı eczane ya da aktardan temin edebilirsiniz.Cilde iyi gelen yağlar hakkında bilgi sahibi değil misiniz?O halde bu yazımıza da cilde iyi gelen yağlar nelermiş öğrenelim.

İyi kalitede ve doğal olan yağların,cilt yüzeyinde besleyici ve dengeleyici özelliğe sahip olduğunu unutmayınız.Bu sebeple ister kuru,ister yağlı bir cilde sahip olun,kırışıklarınızı gidermek ya da cildinizi nemlendirmek için,mutlaka kullanabileceğiniz bir yağ mevcuttur.

cilde iyi gelen yaglarAklınızda ki soru ise hangi yağ,hangi cilt problemine iyi gelir ve hangi cilt tipleri için kullanmak uygundur?Bu yazımızda cildiniz için besleyici özelliği bulunan yağlardan bahsedeceğiz.

Argan Yağı

Argan yağında,yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır.Bunun ile birlikte omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar içerir.İlk olarak yıpranmış ve kuru saçlarda,yenileyici ve kurtarıcı özelliği bulunurken,daha sonraları da vücut ve cilt için kullanımında oldukça faydalı olduğu biliniyor.Argan yağının en çok kuru cilt ve ince çizgiler üzerinde faydalı olduğu biliniyor.

Avokado Yağı

E vitamini bakımından ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan bir diğer yağ da avokado yağıdır.Bu yağ iltihabın azalmasına ve düzgün hücre fonksiyonlarının oluşmasına yardımcı olur.Avokado yağı özellikle,kuru,kaşıntılı,yaşlanma belirtileri olan ve hassas ciltler için uygundur.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının nemlendirici özelliği bulunmaktadır.Ayrıca çok hassas cilde sahip kişiler için besleyici özelliği vardır.Bunun ile birlikte hindistan cevizi yağının içerisindeyağ asitleri olduğundan,egzama rahatsızlığı olan kişiler için oldukça faydalıdır.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı cilt yapısında bulunan doğal yağlara çok benzediğinden,vücut üzerinde çok kolay ve çabuk emilir.Bakır ve çinko gibi mineraller ile E ve B vitaminleri bakımından oldukça zengin olduğundan,dermatologlar tarafından da önerilmektedir. Jojoba yağı aynı zamanda cildin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Lavanta Yağı

cilde iyi gelen yaglarLavanta yağının antiseptik özelliği bulunmaktadır.Bu sebeple,akne sorunu yaşayan ciltlere oldukça iyi gelmektedir.Lavanta yağı bunun ile birlikte,diğer cilt ürünleri ile kullanımında,performans arttırabilir.Lavanta yağının kullanımı sırasında,su ile seyredilmesi önerilir.Bunun amacı,olası bir alerjik reaksiyonun önlenmesidir.

Zeytinyağı

Özellikle sağ zeytinyağının,cilt nemlendirilmesinde önemli ölçüde fayda sağlamaktadır.Jojoba yağı gibi zeytinyağı da,vücudumuzun ürettiği doğal yağlara benzer.Yapılan bazı araştırmalara göre,saf zeytinyağının,cilt kanserini önlediği görülmüştür.E vitamini ve yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan zeytinyağı nemlendirici olarak tüm ciltte kullanılabilir.

Çay Ağacı Yağı

Akne eğilimli ciltler için kullanımı oldukça faydalıdır.Her ne kadar doğal bir yağ olsada,tahriş olabilme riski için,kullanmadan önce küçük bir bölgeye uygulanmalı ve daha sonra tüm cilde uygulanmalıdır.

Limon Yağı

Limon yağının antibakteriyel özelliği bulunur.Akneli ciltler için kullanımı uygundur.Diğer bir özelliği ise,gözeneklerin,görünümünü azaltır.Ayrıca koyu renk halkalarının,renginin açılmasına yardımcı olur.Bunun ile birlikte kırışık görünümünü azaltır.

Tatlı Badem Yağı

Tatlı badem yağında,K ve E vitamini bulunur.Cilt yenileme etkisi bulunur.Tatlı badem yağı ayrıca doğal UV engelleyicisidir.

Biberiye yağı

Biberiye yağı özellikle cildin sıkılaşması için kullanılır.Kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Nane Yağı

Tıkanmış gözeneklerin açılması,boşaltılması,cildin kendi kendine doğal yağ üretimine yardımcı olur.Bu yağıda küçük bir yerde deneyip,öyle cildinize uygulayınız.

Uyarılar

Yukarıda belirtilen ve ya aldığınız herhangi bir yağı kullanmadan önce küçük bir bölgede deneyiniz.Bunun için elinizin arkasında 1-2 damla damlatarak,herhangi bir yan etkisinin olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Her ne kadar bu yağların faydası olsa da,yine de her yağ ciltte kullanıma uygun değildir.Lavanta yağı ve okaliptüs yağı turunçgiller yağıdır.Ciltte tahrişe neden olabilir.
Yağları kullanmadan önce cildiye uzmanı ile görüşmelisiniz.Cilt doktorlarının onayladığı yağları,onayladığı şekilde kullanınız.

Esansiyel yağlar yani uçucu yağları inceltmeden kullanmanız pek önerilmez.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!