Cilde iyi Gelen Vitaminler

 Cilde iyi Gelen Vitaminler

Cilde iyi Gelen Vitaminler

Cilt güzelliği ve sağlığı için kremler, bitkiler ve çeşitli estetikler yeterli olmayabilir. Tüm bunlarla birlikte sağlıklı ve düzenli beslenmek, düzenli uyku, bol bol su tüketme ve aldığımız besinlerde bulunan vitaminler de cilt sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu sayede cildin doğal ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşması için alacağınız vitaminlerde siyah nokta ve lekeleri yok etmede yardımcı olabilmektedir.

Cilde iyi Gelen Vitaminler

E Vitamini
Pek çok cilt kremlerinin ana ürünü E vitaminidir. İçerisinde bulunan antioksidan özellikler sayesinde hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatır ve yenilenmesine yardımcı olabilir. Dokuların yenilenmesi ile birlikte cilt için doğal ve temiz bir görünüme kavuşmak adına önemlidir.

Selenyum Minerali
Hücrelerin korunmasında en önemli minerallerden biri olan selenyum, vücutta yetersiz olması halinde lekelerin artışı söz konusu olmaktadır. Selenyum içeren besinler yetiştiği toprağa ve iklime göre değişiklik göstermektedir.

B2 Vitamini
Selenyum vitamini gibi B2 vitamini de eksikliği durumunda vücutta kahverengi ve siyah noktalara rastlamak mümkün olacaktır. Vücudumuzun doğal yapısı itibariyle B2 vitamini depolaması mümkün olmadığı için günlük olarak tüketilmesi önemlidir. Bununla birlikte B2 vitamini barındıran ürünlerinde doktor kontrolü sonrası kullanılması uygun olabilmektedir.

Çinko
Çinko cilt sağlığı açısından son derece önemli bir mineraldir. Özellikle yaraları iyileştirmede ve cildi taze tutmakta önemli görevleri vardır. Bu sayede oluşabilecek siyah nokta ve lekelere karşı direnç göstermek mümkün olacaktır. Cildin yıpranma sürecini uzatan mineral güçlü antioksidanlardan biridir.

A vitamini
Sağlıklı bir cilt için en önemli vitaminlerden biri de A vitaminidir. Retinol olarak bilinen vitamin yaşlanmaya karşı vücudun direnç göstermesini sağlayacaktır. Bağışıklık sistemine de katkı sağlayarak kuvvet veren vitamin cilt sorunları tedavisinde kullanılmaktadır. Sivilceler ile mücadele açısından en önemli vitaminlerden biridir. Süt, yumurta, ıspanak, yeşil sebzeler ve brokoli içerisinde A vitamini bulunmaktadır.

C vitamini
Bağışıklı sistemine en iyi gelen vitaminlerden biri C vitaminidir. Antioksidan özellikleri sayesinde kırışıklık ve diğer yaşlanma belirtilerine karşı vücut ve ciltte direnç göstermektedir. Başta kuşburnu olmak üzere maydanoz, limon ve çilek gibi besinlerde bulunmaktadır.

Günlük yaşamda hepsini birden almanın mümkün olmayacağı gibi, düzenli olarak faydalanılmadığı taktirde oluşabilecek nokta ve lekelerden kurtulmak da oldukça zor olacaktır. Yazılan besin ve vitaminler önlem almak adına son derece önemli ve cilde iyi gelebilecek vitaminlerdir. Düzenli beslenme sayesinde istenmeyen nokta ve lekelerden kurtulabilir, yaşlanma belirtilerini yok edebilirsiniz. Özellikle kırışıklıklar yaşlandıkça artan belirtilerdir ve kadınların en büyük şikayetlerinden biridir. Henüz net olarak bu konuda kesin çözüm bulunamasa da aslında doğal besin ve vitaminler içerisinde bunlara alternatif çözümler sunulmuştur.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Selma 8 sene önce

Teşekkürler güzel bilgiler.Ayrıca Güneş vucudumuz ve cildimiz için gereklidir