Cilde İyi Gelen Bitkiler

 Cilde İyi Gelen Bitkiler

Cilde İyi Gelen Bitkiler

Özellikle açık tenli insanların şikayeti olan ve ciltte oluşan siyah noktalara çözüm doğal yollarda aranabilir. Güneşe uzun süre maruz kalma sonucu oluşabilen ya da doğuştan sizinle var olan bu siyah noktalar ve lekeler 40’lı yaşlardan itibaren kendini daha fazla belli etmeye başlayacaktır. Vücudun görünen kısımlarında (yüz, burun, alın, eller, kol ve bilekler) oluşabilen lekeler uzun yıllardır kesin çözümü olmamakla birlikte farklı bitkisel yollardan da çare aranmaktadır. Çoğunlukla zararsız olan bu lekeler insanın kendini iyi hissetmesi açısından kendilerinden kurtulma isteği, kapatmak için yapılan makyajın da zararlarının ortada olduğu dönemde hangi çeşit yollarla temiz bir cilde kavuşabileceğimizi araştırdık.
Güneş ışınlarının kemiklere faydası olması kadar cilde olan zararı aşikar. Fakat güneş dışında yaşanılan hormonal bozukluklar da ciltte çatlaklar, lekeler oluşturabilmektedir. Bu ‘istenmeyen’ leke ve noktalardan kurtulmak yıllarca araştırılmış olsa da henüz kesin bir çözüm ve tedaviye kavuşamamıştır. Bu aşamada cilde iyi gelebilecek (ciltten cilde değişiklik gösterebilir ve hormonsal bir hastalığınız var ise etki etmeyebilir) doğal bitkileri şöyle inceleyebilir.

Cilde İyi Gelen Bitkiler

Elma Sirkesi
Cilt lekeleri ile birlikte farklı cilt hastalıklarında önerilen elma sirkesi kahverengi ve siyah noktaları kaybetme açısından önemli doğal malzemelerden biridir. Cildi tahriş etmeyen elma sirkesinin batma ve yanma etkilerinden korunmak için bir miktar su ile karıştırılması tavsiye edilir. Cildinize süreceğiniz elma sirkesini düzenli olarak birkaç gün kullanmak faydalı olabilir.

Limon Suyu
Yumuşatma, temizleme ve cildi açma özelliği olan limon suyunu doğrudan cilt lekelerine sürebilirsiniz. Sürdükten sonra yarım saat kadar yüzünüzde bekletmeniz tavsiye edilen limon suyunu daha sonra soğuk su ile yıkayın. Sonuç almak için düzenli olarak kullanmak, dozunda ve gerektiği yerlere uygulamak faydalı olabilir. Eğer cildiniz hassas ise bal veya su ile karıştırabilir, kızarıklık ve yanma hissetmeden lekelerden kurtulmak için sonuç sağlayabilirsiniz.

Kırmızı Soğan
Kırmızı soğan rendelenerek suyunu çıkarmak ve üzerine pamuk (makyaj pamuğu en uygunu olacaktır) yardımı ile cildinize sürün. Cildinizde kuruyacak olan soğan suyunu daha sonra durulayın. Sonuç almak için düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Aloe Vera
Aloe vera ciltte hücre yenilenmesine yardımcı olan ve bu durumu hızlandıran bir özdür. Yapraklarından elde edilen doğal jel ile iyileştirici özelliklere sahip olan aloe vera, güneş lekelerine karşı son derece etkili olmaktadır. Doğal aloe vera özünü ya da jelini lekelerin üzerine uygulayın. Durulamadan önce ciltte yarım saat kadar kalması gerektiğini unutmayın. Günde 2 defa uygulayacağınız aloe vera özü ve jeli size uzun vadede daha iyi ve parlak bir cilt sunabilir.

Papatya
Yaşlandıkça ciltte oluşabilecek leke ve kırışıklara karşı en etkili bitkilerden biri Papatya’dır. Ciltte oluşan döküntü, kaşıntı, aşırı hassas cilt ve alerji gibi sorunlar ile başa çıkmak için çoğu zaman papatya ve papatya özlü kremler önerilir. İçerisinde bulunan antiseptik bileşikler sayesinde hücre yenilenmesine son derece iyi gelebilen papatya yan etkisi en az görülen bitkilerden biridir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!