Cilde Faydalı Sebze ve Meyveler

 Cilde Faydalı Sebze ve Meyveler

Her kadın için pek tabi ki sağlıklı bir cilde sahip olmak büyük önem taşımaktadır. Tabi cildi sağlıklı hale getirmek sadece istemekle olmayacaktır. Çünkü bu konuda dikkat etmeniz gereken birçok ana unsur vardır. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek gerekir. Bu yüzden sadece egzersizlere değil, yediklerimize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da cildimize zararı olabilecek etkenlere karşı dikkatli davranmamız gerekir.

Örneğin cildimize zararı olan dış etkilerden birisi güneş ışınlarıdır. Güneş altında çok kaldığınızda cildiniz yavaş yavaş kurur. İşte bu tarz konularda bilgi sahibi olmanız sizin daha sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Tabi ilk olarak beslenmeyi nasıl yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu yüzden cildi yenileyen gıdalar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Vitaminlerin Sağlığa Etkisi

Ne yediğimizden çok yediğimizin ne içerdiği büyük önem taşımaktadır. Yani yediğimiz gıdanın içindeki vitaminlerin sağlığa etkisi çok fazladır. Bu sebepten dolayı da gençleşmemiş için vücudumuza belli başlı vitaminleri almamız gerekir. C vitamini, A vitamini, likopen, lutein, omega 3 gibi vitaminler cildin daha sağlıklı kalmasında büyük etki sağlamaktadır. Ayrıca cildin daha hızlı yenilenmesinde oldukça etkilidirler.

Cildin Daha Genç Gelmesini Sağlayan Yiyecekler

Birçok sebze ve meyve cildin çok daha canlı kalmasını sağlamaktadır. Örneğin yeşil yapraklı sebzeler bu anlamda çok önemlidir. Çünkü içerisinde lutein vardır. Ispanak, marul, havuç ve lahana gibi sebzeler bu yüzden sık sık tüketilmelidir. Bunun yanı sıra greyfurt, karpuz ve domates gibi yiyeceklerin içinde de likopen vardır. Ayrıca kuersetin vitamini almak içinde limon, üzüm, domates, çay ve elma gibi yiyecekleri tüketmek gerekir. E vitamini için ise bitkisel yağları tüketmemiz gerekir. Vücudun daha enerjik olmasını sağlayan ve cildi besleyen C vitamini içinse maydanoz ve semizotu tüketmek gerekmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!