Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

 Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı

Vücudumuzda bulunan tüm organların bir işlevi vardır.Hepsi bir amaca hizmet eder.Bunların arasında en önemlilerinden birisi de muhakkak ki burundur.Hayati önem taşıyan burun,nefes alıp vermemizi sağlar.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı

Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan nefes egzersizleri için ve vücudumuzun ihtiyacı olan oksijeni,doğal yöntemle alıp,diğer organlara taşıyan bir organdır.Burun nefes almak dışında,havayı nemlendirir,aynı zamanda kulak ile alakalı bazı sorunların oluşmasını engeller.Burun,kendi işlevini yaparken,aynı zamanda diğer organların da işlevine yardımcı olur ve onları korur.

Uzmanlar,burun ile ilgili karşılaştığı kaza,düşme gibi sorunların arasında,en büyük sorunlardan birisinin tıkanıklık olduğunu belirtiyorlar.Burun tıkanıklığı aslında küçük bir sorun gibi görünse de,kişinin yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürür.Burun tıkanıklığı tedavi edilmez ise daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.Burun tıkanıklığına sebep olan bir çok neden vardır.Bunlar;

Deviasyon yani burun kemiklerinde başka sebeplerden dolayı kayma meydana gelmesi,

Burun tıkanıklığına sebep olan ve zamanla büyüyen,burun tıkanıklığının en büyük sebeplerinden birisi olan geniz etinde oluşan bazı değişiklikler,

Toz,polen gibi şeylere alerjisi olanlar,

Burunda oluşan enfeksiyonlardan kaynaklı gelişen rahatsızlıklar gibi bir çok neden burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı çok önemsenen bir rahatsızlık olmasa da,aslında hastanın yaşam kalitesini düşürür.Burun tıkanıklığı kendini bazı olaylar ile belli eder.Bu belirtiler şunlardır;

Nefes alıp verirken güçlük çekme,

Burunda tıkanıklık hissi,

Nefes alırken yeterince oksijen alamama ve buna bağlı olarak oluşan baş ağrısı,

Burunda kaşıntıdan kaynaklı ortaya çıkan hapşırma ve öksürük,

Bulunan ortamda oluşan kokuların alamama hissi.

Burun tıkanıklığı sonucunda hırıltılar da oluşabilir.Burunun eğer işlevi bozulur ise,sadece nefes alıp verme de zorluk değil bir çok sıkıntıya sebebiyet verebilir.Burun tıkanıklığı edeni ile burudan nefes alamayan kişi,ağız yolu ile nefes almaya çalışır.Bu da yeterince oksijen alamamasına neden olur.Bu durum baş ağrısının yanı sıra yukarı da belirtilen rahatsızlıkları da beraberinde getirir.Burun tıkanıklığı yaz kış fark etmeksizin,yılın her döneminde ortaya çıkabilir ve kişilerde olumsuz etkiler bırakabilir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı yaşayan kişiler bu durumdan oldukça rahatsız olurlar.Bu durum derhal giderilmesi gereken bir durumdur ve burun tıkanıklığa bir çok faktör sebep olabilir.Bu sebepten ilk olarak burun tıkaıklığına neden olan faktör bulunmalıdır.

Burun tıkanıklığına neden olan burun içi işlevsel bozuklukların bir hekim kontrolünde olması gerekir.Burunda oluşan kemik büyümesi,geniz eti gibi problemler uzman doktorlar tarafından bir operasyon ile giderilebilir.

Hayvan tüyü,polen,toz gibi alerjik durumlardan ortaya çıkan tıkanıklıkların tedavisi de bir uzman tarafından kontrol altına alınmalıdır.Doktorun vereceği alerji ilaçları ve kişinin burun tıkanıklığına neden olan ortamlardan uzak durması ile bu problem ortadan kalkabilir.

Burun tıkanıklığının ortadan kalkması için işlevsel bozuklukların tedavisi dışında bir de bitkisel tedavi yöntemleri de vardır.Bu tedavi yöntemleri ise enfeksiyona bağlı ya da alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıkları için kullanılabilir.Aynı zamanda da bitkisel oldukları için hiç bir zararı yoktur.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tuzlu Su:Tuzlu su burun tıkanıklığının giderilmesinde en önemli tedavi yöntemleri arasında gelir ve herkes tarafından bilinen bir yöntemdir.Suyun miktarına göre tuz eklenerek,günün her saatinde düzenli olarak kullanılması durumunda,kişilerin yaşadığı burun tıkanıklığı ortadan kalkacaktır.

Papatya:Papatları suyun içerine atarak kaynatılması sonucunda,elde edilen suyu bir kaba boşaltalım.Kafanızın üzerine bir havlu ya da benzeri bir şey koyarak,papatya buharını içine çekilmesi ile yapılan bir tedavi yöntemidir.

Lavanta Çiçeği:Tuzlu su tedavisinde uygulanan yöntemin aynısını,lavanta çiçeğinde de uygulayabilirsiniz.Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine lavanta çiçeğinin yapraklarını atın.Bir süre bekletin,daha sonra süzün.Kalan suyu gün içerisinde burnunuza çekin.

Karabiber:Burun tıkanıklığını gidermeye yarayan bir başka bitkisel yöntem de karabiberdir.Bir miktar çörek otu yağına,karabiberi ilave edin ve karıştırın.Burnunuzun altına uygulayın.Kısa süre sonra burun tıkanıklığınız açılacaktır.

Sıcak Su:Su normalde burun tıkanıklığını açmak için oldukça iyi bir tedavi yöntemidir.Sıcak su ile tıkalı burnunuzu temizleyin.Zamanla mukozlar yumuşar ve sökülür.Burnunuz kısa zamanda açılacaktır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!