Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

 Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

Özellikle mevsim geçişlerinde sıkça görülen burun tıkanıklığı, yaşam standartlarını etkilemekle birlikte kişilerin rahatını kaçırmaktadır. Burun tıkanıklığı geçirme yolları, tedavisi için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yazımızda burun tıkanıklığı nasıl geçer konusunu inceliyoruz.

Burun tıkanıklığı normal bir süre için olup bitiyorsa, herhangi bir sağlık tehlikesi söz konusu değildir. Fakat özellikle 10 günden fazla süren burun tıkanıklarında doktora görünmek gerekmektedir. Uzun süren burun tıkanıkları; yüksek tansiyon, koroner kalp rahatsızlığı ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Çocuklardan yaşlılara kadar hemen her yaş gurubunda görülebilen burun tıkanıklığı karşısında uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle rahatsızlığını hafifletebilirsiniz.

Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı

Sütü Azaltın: Mukus üretimini arttıran süt, burun tıkanıklığına sebep olmaktadır. Burun tıkanıklığı yaşadığınız dönemde süt tüketimini azaltmanızda fayda faydır.

Dinlenen ve Terleyin: Vücudun zinde kalması, burun tıkanıklığını geçirmenizi kolaylaştıracaktır. Bununla birlikte vücudu sıcak ve terlemek de burun tıkanıklığını geçirmeye yardımcı olmaktadır. Terlemeyle birlikte burunda açılma hissedeceksiniz.

Nemi Arttırın: Burun tıkanıklığı yaşarken nemli ortamlarda olmak, tedavi sürecini olumlu etkileyecektir. Kuru bir ortamda bulunmak, burnu kurutarak solunumu zorlaştırmaktadır. Özellikle yatak odanızda kaloriferin üzerine bir bardak su koymak, ortamın nemli kalmasını sağlayacaktır.

Zeytinyağı: Burnunuza bir iki damla zeytinyağı damlatarak, kayganlığını arttırabilir ve tıkanıklığını açabilirsiniz. Tıkanık burnunuzu açmak için zeytinyağı damlatırken bir iki damladan fazla kullanmamalısınız.

Su Tüketin: Su tüketimini arttırarak burun tıkanıklığınızın geçmesini hızlandırabilirsiniz.

C Vitamini Tüketin: Birçok hastalığa karşı koruma sağlayan C vitamini, burun tıkanıklığı için de kullanılmaktadır. Burun tıkanıklığı yaşarken bol bol C vitaminli besinler tüketmelisiniz.

Sigara İçmeyin: Sigara dumanı, burun tıkanıklığıyla beraber nefes darlığına da neden olmaktadır. Özellikle burun tıkanıklığı yaşarken sigara içmemeli ve içilen ortamlardan uzak durmalısınız.

Tuzlu Su: Tuzlu su kullanarak burun tıkanıklığına hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz. Ilık bir bardak su içerisine bir çay kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karbonat koyun. Hazırladığınız karışımı karıştırarak burnunuzun içine çekerek, güzelce temizleyin.

Deniz Tuzu: Tuzlu su karışımının doğal versiyonunu deniz suyu ile yapabilirsiniz. İmkanınız varsa denize girip burnunuzu temizleyebilir veya deniz tuzu alarak karışım yapabilirsiniz.

Keskin Kokular: Keskin kokular kullanarak burnunuzun açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Naneli şeker, sakız, baharatlı yiyeceklerle birlikte mentollü mendiller de burun tıkanıklığının geçmesini hızlandıracaktır.

Burnu Isıtın: Bir peçete veya havluyu ılık suyla ısıttıktan sonra burnunuzun üzerinde tutabilirsiniz. Isısı sizi rahatsız etmeyecek derecede olan peçete veya havluyla burnunuzu ısıtarak mukozu daha sıvı hale getirip, tıkanıklığı azaltabilirsiniz.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!