Burun Ameliyatı Nedir?

 Burun Ameliyatı Nedir?

Rinoplasti bir başka adıyla burun estetiği burun görünümünü düzeltmek ve daha sağlıklı nefes alımı sağlamak amacıyla yapılan bir operasyondur. Burunda şekil bozukluklarını gideren bu yöntemle daha estetik bir buruna sahip olmak mümkündür. Plastik cerrahi bunun için yapılmaktadır.. Bu ameliyatın amacı burun malformasyonuyla ilgili problemleri çözmektir. Nefes almayı engelleyen burun kemiği sapmalarını onarmak mümkündür. Bunun için yaygın olarak kullanılan rinoplasti, burun büyütme için de kullanılır. Konjenital anomalileri ve travmatik malformasyonları yeniden şekillendirmek için rekonstrüktif burun cerrahisi uygulanır. Ameliyat, burun açısındaki açısal değişim, burun deliğinin azaltılması, burun ucunun kaldırılması ve burun ucunun yeniden şekillendirilmesi ilkelerine dayanır. Fonksiyonel burun estetiği operasyonlarında, hastaların istenen görüntüsellik ve sağlıklı nefes alması hedeflenmektedir. Nazal septum deviasyonu ve hipertrofiyi bloke eden nefes alma gibi solunum problemleri bu şekilde çözülür. Rinoplasti, plastik cerrahın teşhisi ve hastanın talepleri doğrultusunda burun anatomik özelliklerine göre açık ve kapalı yöntemlerle yapılabilir.

Rinoplastinin Amacı Nedir?

Burun estetiğinin amacı burnu en uygun şekilde yeniden şekillendirmektir. Bu ameliyat işlemi mevcut yapı üzerinde yapılmış ve sonuçlarının doğrudan burun genel yapısı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle cilt kalınlığı, ve şekli ile kıkırdak ve kiklotasyon hızı veya kişinin önceki işlemleri, mevcut işlemin başarı oranını etkiler. Buradaki amaç, yüze ilgisiz bir burun yapmak değildir. Böylece güzel, estetik ve yüze tam uyan bir burun operasyonu gerçekleştirilebilir.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burnun boyutunu küçültmek ya da boyutu büyütmek; burun köprüsünün şeklini değiştirmek ya da burun ucunun şeklini değiştirmek burun genişliğini sınırlamak ya da et kalınlığını azaltmak burun ameliyatı amaçlarındandır.

Burun Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun ameliyatı 1 ya da 2 saat sürebilmektedir. Duruma göre lokal veya genel anestezi yapılabilir. Hastalar yatırılmaktadır.

Burun Ameliyatı Yan Etkileri Var mıdır?

Her ameliyatın yan etkileri ve riskleri vardır, bazılarında daha az bazılarında ise daha çok olabilir. Yan etkiler arasında kanama, tıkanıklık şişkinlik koku almada sorunlar olabilir. Enfeksiyon riski gelişebilmektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!