Burun akıntısı nasıl geçer?

 Burun akıntısı nasıl geçer?

Burun akıntısı nasıl geçer?

Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen burun akıntısının genel olarak sebepleri arasında soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıklar neden olabilir. Genellikle ciddi bir hastalığın sebebi olmasa da, bazen de önemli sorunlar arasında yer alabilir. Yaşanılan burun akıntısının sebebi ne ise, kısa zamanda teşhis edilip tedaviye başlanmalıdır. Bu şekilde kişi biraz daha rahatlayabilir. Burun akıntısının sebepleri öğrenilip, kısa sürede çözümler bulunabilir.

Burun akıntısı her insanı rahatsız eder. Buna dur demenin yolları nelerdir? İşte kesin çözümler nedir, öğrenelim.

Burun akıntısı olan kişi, toplum içerisinde kendisini kötü hisseder, utanabilir. Bu sebepten kısa zamanda burun akıntısından hemen kurtulmalıyız. Burun akıntısına bitkisel çözüm yolları bularak, son verebilirsiniz. Doğal yöntemleri kullanarak, bitkisel çözüm yollarını bulalım ve burun akıntısını keselim. Burun akıntısı nasıl kesilir, bu konuda öğrenebileceğiniz her şey bu yazı da yer almaktadır.

Burun akıntısı nasıl geçer?

Burun Akıntısına Kesen Doğal Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Burun akıntısını kesmek için, evinizde hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle, daha çabuk sonuçlar alabilirsiniz. Bu yöntemler hem doğal, hem de pratik yöntemlerdir. Kısa zamanda da sonuç alacağınız yöntemleri, uzmanlar güvenle uygulayabileceğimizi belirtiyor. Burun akıntısını kesmek için uygulayabileceğiniz yöntemler, burun akıntısının sebeplerine göre değişiklikler göstermektedir.

Alerji Kaynaklı Burun Akıntılarına Çözüm Yöntemleri

Alerjisi olanların sık sık burun akıntısı ve bunun yanı sıra bazı sorunları yaşadığını söyleyebiliriz. Eczanelerde satılan, reçetesiz antihistaminleri kullanabilirsiniz.

Böylelikle hapşırma, burun akıntısı, öksürük gibi sıkıntılardan da kurtulabilirsiniz.

Burun Akıntısına Pratik ÇözümSoğuk Algınlığına bağlı Olarak Görülen Burun Akıntısına Çözüm Yolları

Evinizi, odanızı, yaşam alanınızı daima nemli tutmaya çalışın.

Burnunuza çam esansı çekebilirsiniz.

Eczanelerden satın alacağınız tuzlu su spreylerini kullanabilirsiniz ya da bu spreyi kendiniz yapabilirsiniz. Bir çay kaşığı kadar tuzu, ılık bir fincan suyun içerisine atalım, karıştıralım. Burnunuza bir kaç defa damlatabilirsiniz.

Bal ve çörek otunun mucizesini biliyoruz. Çörek otu ve bal karışımı, burun akıntısına iyi gelmektedir.

Küçük bir parça zencefil kökünü ağzınıza alın ve çiğneyin.

Hardal otu da burun akıntısına iyi gelir. Hardal otunu demleyin. İçerisine zencefil ve havlıcan ilave ederek süzünüz. Daha sonra bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Burun spreyleri kullanabilirsiniz.

Soğan ve sarımsağında bir çok faydası vardır. Bunun yanı sıra  burun akıntısına iyi geliyor.

Burun Akıntısına Pratik ÇözümÇocuklarda meydana gelen burun akıntısının önüne geçmek için, temizliğe çok dikkat edilmelidir. Elleriyle her yere dokunan çocukların, sık sık ellerini yıkamalısınız.

Burun akıntısı başladı ise, grip ve nezle olma olasılığınız yüksektir. Bu sebepten beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Bol bol meyve tüketerek C vitamini almalısınız.

Burun akıntısına alerjinin sebep olduğu durumlar da, bir doktora giderek tedaviye başlanılmalıdır. Bazı alerji durumları sebebiyle, soğuk algınlıkları daha zor ve uzun sürede atlatılabilir. Bu süreci biraz rahat geçirmek istiyorsanız, bir doktora giderek, ilaç kullanabilirsiniz.

Burun akıntısı yaşanılan durumlarda bol bol su tüketmelisiniz.

Kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız.

Burun akıntısı olduğu zamanlarda, temizliğe daha çok önem vermelisiniz.

Soğuk algınlığına bağlı durumlarda, ada çayı ve bitkisel çaylar iyi gelebilir.

Bir su bardağı ılık suyun içerisine, 10-15 damla limon suyunu sıkarak karıştırınız. Bunu azar azar burnunuza çekin. Gün içerisinde 3 defa bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Havaların soğuması ile birlikte, soğuk algınlığı, grip ya da  nezle artmaktadır. İlk almanız gereken önlem kendinizi sıcak tutmak olacak. Bol su tüketin, vitamini bol yiyecekler, meyveler tüketmeye özen gösterin. Özel durumu olan yaşlılar (şeker, astım v.s), sık sık hasta olanlar Ekim ayı çıkmadan grip aşılarını olması önerilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!