Boyun Tutulmasına Evde Çözüm Yolları

 Boyun Tutulmasına Evde Çözüm Yolları

Boyun Tutulmasına Evde Çözüm Yolları

Birçok insan boyun tutulması şikâyetinden yakınıyor. Herkesin başına gelebilecek bir sorundur, boyun tutulması. Boyun tutulması genellikle masa başı işte çalışanlar, yatarken çok alçak yastık kullanmak, sürekli aynı pozisyonda oturmak ya da boyun kaslarının sertleşmesine neden olan en önemli faktör stres gibi nedenlerden dolayı, boyun tutulması yaşanabilir. Evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem ile boyun tutulmasının önüne geçebilirsiniz.

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Ağrı Kesici Kremler

Reçetesiz ya da reçeteli olarak satılan kremler, boyun tutulmasından kaynaklı ağrıların yok olması için kullanılır. Ağrıların giderilmesi için iyi bir çözümdür. Kremi kullanırken yapacağınız masaj ile boyunda oluşan kasılmaların azalmasına yardımcı olur. Boyun tutulması ve ağrılarınız için eczaneden alacağınız kremi uygulayacağınız bölgeye 5 dakika mesaj yapın. Ağrıyan bölgenin sıcak kalması için, o bölgeye havlu ya da tülbent benzeri bir şey sarın. Kremi kullandıktan sonra ağrının olduğu bölgeye kullanacağınız havlu veya tülbent, tutulmayı azaltacak ve rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

 

Soğuk Kompres Uygulaması

Boyun tutulmasına iyi gelen bir diğer yöntem de soğuk komprestir. Boyun tutulmasından kaynaklanan sızı ve ağrının azalması için soğuk kompresi deneyebilirsiniz. Evde soğuk su torbanız var ise torbanın içerisine soğuk suyu koyun ve tutulan bölgeye koyun. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra alın. Dikkat etmeniz gereken bir hususta, suyun buzlu olmamasıdır. Soğuk su torbanızı kullanırken bir havluya ya da bir beze sarın. Uygulayacağınız zaman boyunca, torbayı hareket ettirin. Soğuk su torbası tek bir bölgede sabit kalırsa o bölgeyi tahriş edebilir.

Sıcak Kompres Uygulaması

boyun tutulmasına ne iyi gelirSoğuk su torbası ile uygulayacağınız kompresin ardından sıcak su kompresi de o bölgenin yumuşamasına neden olacaktır. Uygulayacağınız soğuk su kompresi ile sıcak su kompresini aynı gün içinde uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Eğer aynı gün içinde uygularsanız, bu ağrının, tutulmanın artmasına neden olabilir. Sıcak kompres uygularken, havluyu ütü yardımı ile iyice ısıtın ve tutulan bölgeye koyun. Derinizin yanmamasına dikkat edin. Isınan havluyu yaklaşık 10 dakika o bölgede tutun. Ardından tekrar ısıtıp aynı işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi yarım saat daha devam ettirdikten sonra ılık su ile duşunuzu alın ve dinlenin. Boynunuzu üşütmemeye dikkat edin.

Hareket ve Egzersiz

boyun tutulmasına ne iyi gelir

Çok fazla hareketsiz kalmanın sonucu olarak boyun tutulması meydana gelebilir. Bunun için boynunuzu hafif hafif yukarı aşağı, sağa sola doğru hareket ettirin. Her hareket, 5’er defa yapın. Bu hareketi her gün sabahları yaparsanız, boyun tutulması sorununda tamamen kurtulabilirsiniz.

Diğer Alternatif Çözümler

Boynunuzun sürekli hareket halinde olması, tutulmayı engelleyecektir. Günde boyun egzersizleri için 5 dakika ayırabilirsiniz.

Boyun tutulması yaşadığınız dönemlerde ağrı kesici ya da nemlendirici kremler ile boynunuza 5 dakika masaj yapabilirsiniz.

Eğer masa maşı iş yapıyorsanız, boyun kısmınızı gün içinde çalıştırın ve dik oturmaya özen gösterin.

Yastık tercihleriniz çok alçak ya da yüksek olmamalı. Alçak ve yüksek yastıklar boyun ağrısı ve tutulmasına neden olabilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!