Boyun Sarkması Nedir? Nasıl Oluşur?

 Boyun Sarkması Nedir? Nasıl Oluşur?

Boyun Sarkması Nedir, Niçin Oluşur ve Boyun Sarkmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir   Boyun Sarkması Nedir, Niçin Oluşur ve Boyun Sarkmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir   Genel olarak bakıldığında vücudumuzdaki en hassas bölgelerin başında boyun dokusu gelmektedir. Hassas oluşundan dolayı da eğilme ya da tahrişler gibi birçok nedenden dolayı boynumuz kolaylıkla deforme olabilmektedir. Bu deformelerin başında da boyun sarkması problemi gelmektedir. Peki boyun sarkması nedir? Bu sorunun cevabını kısaca vermek gerekirse boyun sarkması boyun bölgesindeki gerginliğin çeşitli nedenlerden dolayı ortadan kalkması ve yumuşak bir dokunun meydana gelmesi durumudur. Boyun sarkması bayan olsun erkek olsun herkeste görülen ve dış görünüşümüzü olumsuz yönde etkileyen bir sorundur.

Boyun Sarkması Niçin Oluşur?

Boyun sarkmasının oluşma nedenlerini araştırmak üzere birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Bu konuyla ilgili nedenlerin başında yaşlanmaya bağlı olarak deformasyonun artması ve bunun sonucunda da boyun bölgesinde sarkmaların meydana gelmesidir. Bayan olsun erkek olsun bu durumun ortaya çıkmasında pek çok neden vardır. Düzensiz beslenme, boy-kilo oranının dengesiz olması, stres ve genetik nedenler gibi birçok farklı etken boyun sarkmalarına neden olabilir. Hatta düzensiz beslenme ve sağlıksız bir yaşam tarzı sonucunda boyun sarkması gençlerde bile görülebilen bir durumdur.

Boyun Sarkması Sorununa Karşı Ne Yapmalıyız?

Kişilerde görülen boyun sarkması dış görüntü yönünden oldukça rahatsız edici olabilir. Boyun sarkması kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterebilmekte ve bunun sonucunda da kişi ruhsal olarak kendini kötü hissedebilmektedir. Bu rahatsızlığın azalması veya ortadan kalkması amacıyla aşağıdaki işlemler uygulanabilir.

• Düzenli olarak boyun ve omuzlarla ilgili egzersizler yapılmalı.

• Yatarken sırt üstü pozisyonda uyunmamalıdır.

• Yatarken yastığımızı boynumuzla uyumlu bir şekilde koymalıyız. Yani yastığı dik pozisyonda tutarak uyumamalıyız. Bu şekilde boyun sarkmasını önleyebileceğiniz gibi boyunla ilgili problemlerin yaşanmasının da önüne geçebilmeniz mümkündür.

• Doğal bitkisel yağlar ile boyun bölgesine dairesel ve aşağıdan yukarıya doğru masajlar yapılmalı.

• Kafanızı mümkün olduğunca dik pozisyonda tutmaya çalışın.• Yüzünüze nemlendirici krem sürerken boynunuzu es geçmeyin ve boyun bölgenizi de nemlendirin.

• Yine bu olumsuz durumu önlemek için size önerebileceğimiz en iyi spor ise yüzmektir.

• Ayrıca  2 yemek kaşığı kadar Zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı buğday filizi yağı ve 1 tane yumurta akının karıştırılmasıyla hazırlanan cilt maskesi de boyun sarkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Maskenin hazırlanışında belirttiğimiz tüm malzemeleri karıştırıp boyun bölgenize masaj yaparak sürmeniz yeterli. Maskeyi boyun bölgenize uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin ve sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi boyun sarkmalarını önlemek amacıyla haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Ancak bu maskeyi denemeden önce içerisine katılan malzemelere karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz ve maskeyi ondan sonra uygulamanız daha sağlıklı bir yol olacaktır.

Bu uygulamaların dışında artık boyun sarkması ameliyatlarının yapıldığı birçok sağlık merkezi de bulunmaktadır. Ancak bu tür ameliyatların riskli yanları olabildiği için uzmanlar tarafından fazla önerilmemektedir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!