Boyun Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri | Hasta Saglik Sitesi

Boyun Ağrısı İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Ortopedik Sağlık Erman Güneş 101

Boyun ağrısı, günümüzde yoğun iş temposu ve masa başı işlerdeki vücut konumumuz nedeniyle birçok kişinin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Boyun ağrısı, verdiği acının yanında fiziksel olarak da bizi kısıtlamaktadır ve işimizi yapmamıza engel olmaktadır. Boyun ağrısı, saatlerce telefon, tablet veya bilgisayar kullanan insanlarda sıkça görülmektedir.

Bu yazıda boyun ağrısını geçirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemleri bulabilirsiniz. Boyun ağrısını evdeki tedavi şekilleriyle geçirerek, bu sıkıntıyı atlatabilirsiniz.

Boyun ağrısını komple gidermek için alınacak en iyi yöntem, spor yapmaktadır. Özellikle sırt kaslarını güçlendiren sporlar, boynunuzun ağrımamasını ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır. Spor seçenekleri içerisinde yüzme, sırt kaslarına direkt etki ettiği için bir adım öne çıkmaktadır. Haftada 1-2 kez yüzerek; sırt kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Kırmızı Biber Merhemi

Kırmızı biber merhemi, boyun ağrınızın geçme süresini hızlandıracak karışımlardan biridir. Bu karışımı kırmızı biber yerine arnavut biberi kullanarak yapmanız da mümkündür. Hazırlandıktan sonra 2 gün kadar taze kalan merhemi, günde iki defa ağrıyan boyun bölgenize uygulamanız yeterlidir.

Malzemeler: 3 yemek kaşığı kırmızı biber tozu, 1 fincan hindistan cevizi yağı, yarım bardak rendelenmiş arı balmumu.

Hazırlanışı: Hindistan cevizi yağı ve biberi, benmari usulü olacak şekilde 10 dakika kadar pişiriyoruz. Ardından balmumu ekleyerek, eriyene kadar karıştırıyoruz. Buzdolabına koyup, 10 dakika kadar soğuttuğumuz merhemi, tekrar karıştırıyoruz ve 15 dakika daha buzdolabında bekletiyoruz. Hazırlanan karışımı cam kavanoz içerisine koyarak, hazır hale getiriyoruz.

Biberiye Alkolü

Diğer evde tedavi yöntemlerine göre biraz daha uğraş gerektiren biberiye alkolü, boyun ağrısına iyi gelen ve kısa sürede etki eden bir yöntemdir. Bu karışımı ortalama 15 gün öncesinden hazırlamanız gerektiği için, evde hazır bulundurarak kullanmanızda fayda var.

Malzemeler: 5 yemek kaşığı taze biberiye sapı, 1 bardak %96 oranında alkol.

Hazırlanışı: Biberiye saplarını cam kavanozun içerisine koyarak üzerine alkol ekliyoruz. Kavanozu kapattıktan sonra; kuru ve karanlık bir yerde 15 gün kadar bekletiyoruz. Bu 15 günlük süre boyunca iyice karışması için kavanozu her gün sallıyoruz. Sürenin ardından otları ayıklamak için süzüyoruz ve karışımı ağrıyan bölgeye günde 2-3 defa sürüyoruz.

Süt ve Zerdeçal

Günde iki kez uygulayacağınız süt ve zerdeçal tedavisi, evde boyun ağrısını geçirmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Bu karışım, boyun ağrısına oldukça iyi gelmekte ve etkileri kısa süre içerisinde gözlemlenebilmektedir. Karışım, ağrıyan bölgeye sürmek yerine direkt olarak içilmektedir.

Malzemeler: 1 bardak süt, 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı balmumu.

Hazırlanışı: Sütün içerisine zerdeçal ekleyerek, kısık ateşte 5-10 dakika kadar pişiriyoruz. Pişirme işleminden sonra bal ekleyerek iyice karıştırıyoruz. Karışımı buzdolabına kokuyoruz ve soğuduğu zaman içiyoruz.


Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

facia üçlü izle