Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geçirilen bazı hastalıklar, kemik hastalıkları, beslenme bozuklukları boy kısalığına sebep olabilir. Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmemekle beraber anne karnındaki genetik bir deyişimden dolayı meydana gelen cücelik de boy kısalığı sebeplerindendir. Büyüme çağı biten ve başka bir rahatsızlık sebebiyle örneğin hormonel rahatsızlıklar, kısa kalan kişiler büyüme kıkırdakları kapandığı için ameliyat ile boy uzatma yöntemini deneyebiliyorlar

Boyun kısa olmasının sebebi cücelik ise yapılan ilaç tedavileri ile ancak 5 santime kadar boy uzatılabilmektedir. Fakat başka bir sebepten örneğin hormonların düzenli çalışmamasından dolayı boy kısalığı varsa erken dönemde müdahale edilebilirse ilaç tedavisi ile boy uzatılabiliyor. Kız çocuklarının regl dönemi yine ilaç tedavisi ile geciktirilip o sırada boy uzaması sağlanabiliyor. Cüce olan çocuklar beş yaş ile yedi yaş arasındayken ilk ameliyat yapılıyor. 10-12 yaş ardından ikinci ameliyat, 14 -16 yaşları arasında da üçüncü ve son ameliyat yapılıyor.

Ameliyatta kemik belirli bir yerden kesiliyor. Bacağın dışına takılan teller çivilerle cildi geçiyor ve kemiğe bağlanıyor. Ameliyattan bir kaç gün sonra her gün kemiklerin arası bir milimetre açılıyor. Bu ameliyatın çocuk on iki yaşına geldiğinde yapılmış olması gerekiyor. Hasta elli gün boyunca her gün bir milim olmak koşuluyla kemiklerin arasını toplamda beş santim açmış oluyor. Vücut açılan boşluğu kalsiyum yardımıyla dolduruyor. Kemik oluşturuyor. Kemiğin sağlamlaşması içinde beş altı ay gibi bir süre geçmesi gerekiyor. Doktorun tercihine ve ihtiyaca göre bacaktaki kaval ya da fermuar kemiği kesilip uzatılabiliyor. Ameliyat sonrasında ayağa kalkmak yürümeye çalışmak tedaviyi kolaylaştırıyor. Her gün bir milimetrelik açıklığı vücut fark etmediği için ağrı sızı olmuyor. Fakat ayakta aletin beş altı kalması ve vücuttan tellerle çivilerin geçmesi vücudu enfeksiyona açık hale getirebilir. O nedenle gereken hassasiyet gösterilmeli, bakım yapılmalıdır. Her şeye rağmen hasta enfeksiyon kaparsa, antibiyotiklerle, çeşitli ilaçlarla hasta tedavi edilip problemin iç kısımlara kadar gitmemesi sağlanıyor.

Cüce olan insanların vücudunda kemik uzadığı zaman görev yapacak olan kaslar zaten mevcuttur. Fakat cüce olmayıp sadece boyu kısa olduğu için bu ameliyatı yaptıranlar kasları kısa olduğu için fizik tedavi ile kaslarını güçlendirmek zorunda kalırlar. Kullanılan bir yöntemde şöyle, bacak yine kesiliyor ve içine bir alet yerleştiriliyor. Hastaya günlük belirli egzersizler veriliyor. Hasta egzersizlerini yaptıkça alet otomatik olarak günde bir milimetre olmak üzere yine iki aya yakın sürede beş santim uzuyor. Yalnız bu alet sadece hiç bir enfeksiyon riski olmayanlara takılıyor.

Bu ameliyatlar bir iki saatte bitiyor. Ameliyatlar bacakların aynı oranda büyümemesi riskine karşı tek taraflı yapılıyor. Bir bacak istenen hale geldikten sonra diğer bacak ameliyat ediliyor.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!