Botoks Fiyatları 2023

 Botoks Fiyatları 2023

Botoks Fiyatları 2023

Botoks fiyatları 2023 yılında hem de ilerleyen süreçte sabit bir tablo ile ücretlendirilememektedir. Botoksun yapıldığı yer ve botoksu yapan doktor/merkez bu konuda belirleyici olmaktadır. Günümüzde kozmotolojide botoks enjeksiyonları çok yaygındır, botoks «güzellik iğnesi» olarak da adlandırılır. Mükemmel bir mücadele yeteneği sağlar kırışıklıklara karşı, bunun için kadınlar arasında çok farklı yaş grubunda popülerdir. Ama iyi şey değildir ilk bakışta.

Botoks fiyatları 2020

Botoks fiyatları 2023

Botoks Nedir

Botox bir ilaçtır, botulinum toksini tip A’dır. Laboratuar koşullarında nörotoksin sentez olurken, clostridium botulinum oluyor. Bu mikroorganizmalar ağır mide zehirlenmesi yapar ve sinir sistemine zarar verir. Eğer doğru noktalarından botoks enjeksiyonu yapılırsa, kolayca cilt kırışıklıkları giderilir. Eskiden bu ilaç sinir tikleri ve diğer hastalıklar tedavisinde kullanılmıştır.Çocuklarda serebral palsi hastalıklarında kullanıyordu ama sonradan yüz kırışıklıkları alanında kullanılmaya başladı çünkü botoks iğnesi plastik ameliyattan daha ucuzdur. Kırışıklıkların oluştuğu cilt kaslarına enjekte edilir.Kırışıklıklarda doğru yer bulmak için, hastanın kaşlarını çatması gerekmektedir. Kaşların 2 cm den aşağı iğne yapmak yasaktır çünkü sonradan gözleri şişirir.

İğne 90° açıda yapılır ve ya 45° açıda önden arkaya doğru derin olarak 7-10 mm enjekte edilir. İlacın etkisi 2-7 günden sonra fark edilir. Botoks etkisi ortalama 3-6 ay sürer. Sonradan yine botoks etkisi geçtiği için yenilenmelidir.Her hastada elbette farklı etkisi olur.

Gözlerin yanında kırışıklıklar gülümsemeden dolayı oluşmaya başlar. Yaş ne kadar ilerideyse gözlerin altında küçük küçük kırışıklıklar ortaya çıkar. Botoks iğnesi yapıldığında o alandaki ciltte yumuşama olur ve cilt düzelir. 4-6 ay kadar faydası sürer ancak sonra yine iğne yapılmalıdır.İşlem sonrasında dikey pozisyonda oturmak olmaz, göz alanında cilt için krem kullanılmaz.
Botoks bütün kadınların göz alanları için uygun değildir. Çünkü gözlerin altında cilt hareketsiz kalır , şışiklik olur.

Gebe ve emzirme dönemde kadınların, kan pıhtılaşması bozuklukta ve vb botoks yapmak olmaz. Botoks yapmadan önce doktorun kadına muayene yapmalıdır, sadece sonra iğne yamalı.

Botoks Dudaklar İçin Nasıl Kullanılır

Dudaklardaki cilt en hızlı yaşlanan cilttir. Buna rağmen botoks iğnesinden dolayı cilt yine eski zamanlardaki gibi düz görünmeye başlar, cerrahi müdahale yapmaya da gerek kalmaz. Belirtmek gerekir ki botoks dudakları büyütmez (onun için hyaluronik asit kullanılır, doğal bir şey hiç zarar vermez). Botoks sadece dudaklardaki cildi düzeltir, nadiren küçük dudaklarda biraz kabartı oluşabilir. Botoks yapmak için çok ince iğneler kullanılır bu sebeple hasta acı hissetmez. Genellikle 5-6 alanda iğne yapılır. Tecrübeli doktor çok önemlidir, çünkü yanlış iğne dudak uyuşmasına sebep olur.

Botoks Yüz İçin Zararlı mıdır

Bilinmesi gerekir ki, doz veya alan seçerken enjeksiyon için muttlaka doğru adımlar atılmalı,sonuçları çok kötü olabilir. Yüz görüntüsünün değişmesi, şaşılık (kas felci) olabilir. Ayrıca botox insanlarda bağımlılık yapabilir çünkü süreklilik esastır.Herkes genç ve güzel olmak ister. Botoks sadece kırışıklar oluşunca yapılmalıdır yaşa göre.

Koltuk Altına Botoks

Koltuk altına botoks yapılınca koltuk altı terlemiyor çünkü iğne blok yapıyor ve bir süre ter bezleri çalışmamaya başlar. Koltuk altındaki operasyon esnasında acı hissedilmemesi için anestezi krem sürülür ve sonra enjekte yapılır. Eğer aşırı terleme ciddi hastalıklardan dolayı ise mesela tiroid problemleri gibi sorunlardan, o zaman botoks yardımcı olamaz. Normal insanda botoks hemen etkisini gösterir ve6 ay kadar sürer bu etki.Bu zaman diliminde kişinin koltuk altında hiç terleme olmaz. Yaz dönemi için yardımcı olur.

Botoks Hangi Zamanlarda Yasaktır

– Vücut ilac kullanımından dolayı kötü oluyor ise; çizik, kesik ve ya yara enjeksiyon yapılacak yerde varsa;
– Bulaşıcı hastalıklar, akut faz;
– Miyop yüksek derecede;
– Alerjik reaksiyonlar;
– Gebelik ve emzirme dönemi,
– Kronik patoloji;
– Hemofili;
– Endokrin hastalıkları

Botoks yapmadan önce iki hafta alkol içmemeli çünkü alkol ve botoks beraber organizmaya çok zarar verir.
Botoks tehlikeli olmamasına rağmen yine de bazı sıkıntılara neden olabilir. Mesela iğne yapılan yerde şişiklik, hematom oluşur, baş ağrısına neden olur, bazen kaşlar aşağıya doğru sarkar, yüz şekli değişir.
Daha tehlikelisi alerji olan kişiler içindir.Çünkü anafilaktik şok yapabilir. Böyle bir durumda kişi için özel araçlar olmalı., ölümle sonuçlanabilir.
Bazen botoks yaptıktan sonra grip gibi semptomlar görülebilir: ateş artar, burun akar, öksürme, halsizlik vs oluşur ve sonra geçer. Eğer doz oranı fazla ise kişi nefessiz kalabilir çünkü ilaç solunum sistemini felç edebilir.

Botoks’un Faydaları

-Hızlı etkisi,
-Acısız prosedür,
-Rehabilitasyon yapmak gerek yok,
-Bütün yaş kategorileri için yapabilinir.

Botoks’un Eksikleri

– Etkisi kısa sürer, 6 ay sonra yine iğne yapılmalı,
– Botoks sadece hafif kırışıkları düzeltir, çok derin kırışıklara hiçbir şey yapamaz.

Botoks Fiyatları Nedir

Bir iğnesi ortalama 150 – 300 TL kadardır. Toplam fiyat iğne sayısından meydana gelir. Mesela göz alanında 15 kere botoks iğnesi yapılır, alın kısmında 25 ‘dir. En ucuz dudak alanındadır ve en fazla 5 adettir. En pahalı koltuk altında uygulanan botoks yöntemidir, yaklaşık 80-100 adettir.
Botoks ya da ameliyat yaptırmayı istemeyen kimseler evde kırışıklara karşı kremler kullanmalı, maskeler yapmalıdır. Ne zaman cilt bakımı yapmaya erken başlanırsa daha faydalı olur.

Botoks Operasyonunu SGK Karşılıyor mu

SGK tarafından karşılanan botoks yöntemi daha çok zorunlu sağlık tedavisi gerekliliğinden doğan sebeplerden kaynaklıdır.Örneğin ciltte kırışıklıklar için uygulanan botoks , SGK tarafında karşılanmaz.Fakat mesane ve ya kol , bacak vs gibi sorunları olan hastalar için eğer doktor botoks yapılmasına karar verirse , SGK tarafından karşılanabilir.

Kaynak: http://sehrinrehberi.net/botoks

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

cumhur 5 sene önce

Koltuk altı terleme sorununu bende yaşyıyorum daha önce aplusestetik te yaptırdım etkisi 4 ay sürüyor yaz aylarına girmeden önce yaptırıyorum yazın rahat ediyorum. Ofis ortamında diğer insanları görüntüsü ile rahatsız etmek istemediğim için yaptırdım yoksa koku falan olmuyor.