Bölgesel Zayıflama

 Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama

Kadınların en büyük şikayetlerinden biri fazla kilolar. Özellikle de kış aylarında alınan bu fazla kilolar, yazın oldukça başa bela olmaktadır. Kiloların alınmasının yanı sıra bazı sağlık problemleri de boy göstermeye başlar. Çoğu kadın basen, kalça ve karın bölgesinde biriken fazla kilolardan, erkekler de karın bölgesinde bulunan fazla kilolardan memnun değil. Sadece belirli bölgelerden kilo vermek isteyenler için, bölgesel zayıflamak mümkün mü? Sorusu akıllara geliyor. Sadece fazlalık olan bölgeleri spor yaparak ya da özel karın, kalça, göbek egzersizleri yaparak, bu bölgelerde oluşan yağlardan kurtulabilir miyiz?

Bölgesel Zayıflama Nedir?
Vücudunuzun belirli bölgelerine yayılan ve oralarda biriken kilolara bölgesel kilo, bölgesel yağlanma denilebilir. Sadece bu bölgelerden verilmek istenilen kilolara bölgesel zayıflama denilebilir. Kış mevsiminde çok fazla hareket etmeyip, sürekli oturarak bu kilo alım işlemini daha da kolaylaştırabiliriz. Vücudumuz da genetik, dış etkenler, içsel sebepler derken kilo almamız kaçınılmaz olur. Bölgesel kilo alımının sebebi, homojenler vücutta dağılmaz ve bir yerde toplanırlar, bölgesel olarak kilo almaya başlarız.

Bölgesel Zayıflamak için Ne Yapabilirim?
Ne yazık ki bölgesel zayıflama diye bir şey yok hanımlar. Bu tam bir şehir efsanesi diyebiliriz. Reklamları yapılan diyet ürünleri, kremler vs. böyle şeylerle bölgesel zayıflamanız mümkün değil. Vücut tiplerini göz önünde bulundurursak eğer, armut tipli bir kadın kilo verdiği zaman sadece kalça dan vermez, ama küçük bir armut olabilir. Aynı şekilde çilek olan bir bayan da kilo verirken sadece bel ve göğüsleri küçülmez, bacak ve basende küçülür, küçük bir elma olur. Yani bu durumda bölgesel zayıflama diye bir şeyin olmayacağınız görüyoruz. Bu tip bayanlar da armut ve çilek diyelim, genel de kilo alımı o bölgelerde oluyorsa, bu genetiğe bağlı diyebiliriz.
Armut tipli, bel ince kalça ve basenlerinden kilo alan tip, ela tiplilere göre daha şanslı diyebiliriz. Çünkü karında biriken fazla kilolar hastalıklara daha yatkındır. Kalp-damar, yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları elma tipli insanlar da daha sık rastlanır.
Bunun yanı sıra ergenlik döneminde de, sürekli bir değişim içerisinde olan vücut kilo almaya daha yakındır. Ama diyemeyiz ki, ergenlikte aldığımız tüm kilolar bizde kalıcı. Hayır, alındığı gibi verebilirsiniz. Ergenlikte stresten de kilo almanız mümkün.

Çocuklarınızın Ergenlik Döneminden İtibaren Bel Çevrelerini Ölçün
Günümüzde obezite baş göstermekte. Bu durum ta ki çocukluktan başlayabilir. Duyarlı anne babalar çocuklarının obezite denilen bu hastalıktan uzak kalabilmeleri için çocuklarınızın bel çevrelerini ölçünüz.

Yapılan araştırmalara göre;

Yaş        Erkek (cm)       Kız (cm)
8-11          70.9                      70.4
12-14        84.5                      81.9
15-16        94.4                      89.8

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!