Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Her yaştan insanın özellikle kışın mutlaka yaşadığı boğaz ağrısının temel sebebi enfeksiyonlardır. Enfeksiyon sebepleri mikrobik hastalıklardır. Temel mikrop sebepleri bakteri ve virüsler olup bunların tedavileri farklılık göstermektedir.

Yapılan araştırmalar özelliksiz olarak tabir edilen virüs grubunun ilaç tedavisi dahlinde ya da tedavisiz olarak bir hafta içinde yok olduğunu kanıtlamıştır. Fakat bakteri grupları mutlaka doktor müdahalesi gerektirmekte ve antibiyotik ilk vücuttan atılmaktadır.

Boğaz ağrısı sebebi olarak sadece enfeksiyon gösterilmemelidir. Boğaz ağrısına sebep faktörler arasında sinüslerden gelen akıntı ya da akciğerde yaşanan sağlık sorunları da gösterilebilir.

Boğaz Ağrısı Tedavisi

Yukarıda bahsettiğimiz özelliksiz virüs kaynaklı ağrılarda lokal tedavi denilen gargara, pastil gibi boğaz bölgesini rahatlatacak uygulamalar yapılmamaktadır.

Bu lokal tedaviler sırasında doktorlar hastaların yiyeceği ve içeceğine dikkat etmesini ve bol su tüketmesini önermektedir. Hasta bu süreçte bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla vitamin ilaçları kullanabilmektedir.

Bakteri temelli boğaz ağrılarında bakterinin türüne göre ilaç tedavisine başlanmaktadır. Sıklıkla antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Boğaz Ağrısı için Doğal Yöntemler

Boğaz ağrısını azaltmak ya da engellemek amacı ile evde kolayca yapabileceğiniz uygulamalar vardır. Bunların başında günlük bir alışkanlık halini alması gereken bol su tüketimi gelmektedir.

Özellikle kışın bol bitki çayı içilmelidir. İçeceğiniz bu çayların çok sıcak olamamsına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Yine boğaz ağrısında bölgedeki baktarileri etkisiz hale getirecek doğal bir garagara yöntemi olan ılık adaçayı gargarasını önermekteyiz.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!