Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

 Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı Neden Olur

Kış aylarının baş belası olan boğaz ağrıları, tedavi edilmediği takdirde enfeksiyona dönüşebilir. Kış aylarında boğaz ağrısı ve bademcik şişmesinden kurtulmak pek mümkün değil. Boğaz ağrısı can sıkıcı bir hastalık ve enfeksiyon olabilir. Boğaz ağrısı mikrobik bir hastalıktır. Bunun yanında akut faranjit denilen hastalıklar da vardır.

Boğaz ağrısına sebep olan mikrop grupları, bakteriler ve virüslerdir. Bunların her birinin tedavisi ayrı yapılmaktadır. Bazı virüsler kendi kendine bir hafta da iyileşirken, bakterilerde durum daha farklıdır. Bakterilerde antibiyotik kullanımı gerekebilir. Görüldüğü üzere virüs ve bakterilerin tedavi yöntemleri ve iyileşme süreleri birbirinden farklıdır.

Bunun yanı sıra boğaz ağrısına bazı hastalıklar da sebep olabilir. Boğaz da olmayan bir enfeksiyon ile birlikte, akciğerden kaynaklanan ve ya sinüslerden kaynaklanan akıntılar, boğazda bazı sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilir. Bu sıkıntılar sonucunda tahriş meydana gelir. Bu tahriş sonucunda boğaz ağrıları meydana gelir.

Boğaz Ağrısının Tedavi Yöntemleri

Boğaz Ağrısı için Neler Yapabiliriz?

Ciddi anlamda boğaz ağrısı yaşayan kişiler, bundan biran önce kurtulmak ister. Boğaz akıntıları insanın ciddi anlamda canını sıkar. Birde eğer kalabalık ortamlarda bulunuyor iseniz, bu akıntılar sizi daha çok rahatsız edecektir.
Eğer özellikli bir durum yok ise, boğaz ağrısına sebep olan virüsler için bir ilaç kullanılmaz. Boğaz bölgesini rahatlatacak pastil, gargara gibi lokal tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu arada hasta kendi kendine ve içtiğine çok dikkat etmelidir. Özellikle su alımını fazla tutmalıdır. Viral enfeksiyonlarda, bağışıklık sistemi zayıflar, bu yüzden vitamin alımı ile destekleyiniz. Eğer hastalık ilerledi ise bakteriyel bir enfeksiyona dönüşmüş ise antibiyotik kullanımı önerilir.
Bakterilerin neden olduğu boğaz ağrılarında, ilk olarak o bakterinin ne tür bir bakteri olduğu araştırılır. Daha sonra da o bakteriye uygun geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedaviye başlanır.

En fazla antibiyotik tedavisi 7 ile 10 gündür. Bundan daha kısa antibiyotik kullanımı hastalık için  fayda sağlamaz. Erkenden kesilen antibiyotik, hastalığın tekrarlamasını sağlar.

Boğaz Ağrıları için Evde Yapılabilecekler Nelerdir?

Kirli hava, sigara gibi boğazı tahriş edecek sebeplerden uzak durulmalıdır.

Sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Bilhassa su tüketimini fazlalaştırın.

Tozlu ev ortamından olabildiğince uzak durulmalıdır. Tozlu ev ortamı hem alerjisi olanlar için zararlıdır hem de boğaz ağrılarına direk olarak etki eder.

Evde kullanabileceğiniz sprey, gargara ve pastiller sizin için faydalı olabilir.

Alerjisi olanlar deterjanlarını buna göre seçmeli.

İçilen içeceğin çok sıcak ya da soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bazı bitkileri kullanabilirsiniz. Ada çayı, nane çayı, zencefil çayları tüketin. Bu çaylar boğaz ağrısına iyi gelir, ağrıyı hafifletir.

Yutulması daha kolay olan yiyecekler tüketilmeli makarna, püre, pilav, lapa gibi yiyecekleri tüketin.

Eğer bulunduğunuz ortam çok kuru ise kalorifer peteğinin üzerine ıslak bir havlu koyarak havayı nemli hale getirebilirsiniz.

Elma sirkesi, acı biber, ada çayı, su gargarası gibi yöntemleri kullanarak boğazınızı yumuşatabilirsiniz.

Bal ile sirke de boğaz ağrısına iyi gelir. İster bal ile sirkeyi kullanarak içecek yapın ya da gargara yapın. 1 su bardağı kaynayan suyun içerisine, bir çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı elma sirkesini ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Bunun yanı sıra aynı karışımla gargara hazırlayabilirsiniz. Bir önceki tarifteki su ve sirkeyi iki katına çıkarın, ılıyınca gargara yaparak ağrınızı hafifletebilir ve iyileşmenize yardımcı olabilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!