Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

 Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

Böbrek sağlığının en önemli gıdası su. Günlük böbreklerimizin sağlığı için gerekli miktarda su tüketimine dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra, böbreklere iyi gelen yiyecekler konusunda bu yazımızda gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Böbreklere İyi Gelen YiyeceklerBöbrek sağlığımız için, böbreklere iyi gelen yiyecekleri bu yazımızda sizler için belirttik. Böbreklerin işlevi vücuttan atıkların çıkarılmasını sağlayan üriner sistemin en önemli parçasıdır. Aynı zamanda hormon salgılanması, kan basıncı, asit baz dengesinin düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Genel olarak potasyum ve sodyumun aşırı tüketilmesi sonucunda böbrekler olumsuz etkilenir. Böbrek hastalıklarının farklı belirtileri olabilir. Bu belirtiler arasında kusma, mide bulantısı, iştah kaybı, kanamanın uzun sürmesi, kolay yaralanma, ödem, iştah kaybı, idrar üretiminin azalması, kilo değişimleri gibi belirtiler kendini gösterir. Düzenli olarak idrar ve kan testleri ile böbrek hastalıkları erken teşhis edilebilir. Doktorun önereceği ilaçların kullanımı ile ek bir beslenme programı uygulanabilir.

Böbrek Hastalarına Tavsiye Edilen Gıdalar

Böbreklere İyi Gelen YiyeceklerPirinç: Pirinç düşük potasyum içerir. Vücuda enerji sağlayabilecek bir karbonhidrat. Potasyum vücut için gerekli bir mineral olmasının dışında, fazlası böbrek tarafından filtre edilerek vücuttan atılır. Aşırı potasyum fazlası ile vücudu yorar. Pirinç de bulunan yüksek oranda potasyum içerir, nişastalı karbonhidratlara alternatif olarak kullanılır.

Soya Proteini: Süt ürünlerinde fosfor minerali vardır ve bir çok hayvansal gıdada da fazlasıyla fosfor vardır. Fosfor kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Fakat gereğinden fazla fosfor, tam tersi bir etki yaratabilir ve kemikleri zayıflatır. Fazla fosfor vücuttan atılımı sırasında böbrekleri fazlası ile yorar. Beslenmenizde yapılan değişiklikler böbreklerinizi fazla fosfordan koruyabilir.

Meyve Sebzeler: Fazlaca protein içeren bir beslenme programı olan kişinin vücudunda üre üretimini arttırır ve böbreklere fazla yük biner. Protein metabolizmasının doğal bir yan ürünüdür. Fazla miktarda ki üre böbrekler tarafından vücuttan atılma sırasında zorlanabilir ve böbreğin çok fazla çalıştığından zorlanır. Protein alınımını kontrol altına almak ve bol miktar da sebze, meyve tüketimi üreyi azaltarak böbrekleri rahatlatır.

Düşük Sodyum İçeren Gıdalar: Tuz (sodyum) kan basıncını ve böbrek sağlığı için oldukça önemlidir. Vücutta oluşan aşırı sodyum böbrek fonksiyonlarını etkiler ve sodyum birikimine neden olur. Bunun yanı sıra kan basıncını da olumsuz yönde etkiler. Eğer böbrekleriniz de sorun var ise, herhangi bir böbrek rahatsızlığını mevcutsa, doktorunu sodyum tüketimini kontrol etmek için önlem alacaktır. Fazla miktarda sodyum içeren gıdalar arasında işlenmiş gıdalar, soslar, patates cipsi, konserve gıdaları sayabiliriz.

Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

İdrar Üretiminin Artması: Kronik veya akut böbrek hastalıkları, idrar üretiminin azalmasına neden olur. Hatta bazı hastalarda idrar üretimi tamamen durabilir. Çok az idrar veya hiç idrar olmayabilir. Bu demektir ki böbrekler kanı temizleyemez hale gelmiştir ve böbreklerde ciddi bir rahatsızlık olduğunun habercisidir.

Poliüri ve Noktüri: Glomerulonefrit, bazı kronik böbrek yetmezliği ve Renal tübüler asidoz gibi durumlarda idrar üretimi anormal derece de artar. Günlük idrar miktarı 2.5 litreyi geçtiğinde buna ‘poliüre‘ denir. İdrar genelde açık sarı ya da renksizdir. Poliüri hastaları, gece çok sık tuvalete çıkarlar.

Ödem: Bir çok böbrek hastalarının vücutları su toplar. Ödemler genellikle bileklerde ve ayaklarda görülür. İleri düzeydeki böbrek hastalarının yüzünde ve vücudunun başka bölgelerinde ödemler oluşur. Şiddetli ödem de ise, akciğerlerde sıvı birikir ve bu da nefes darlığı yapar.

Diğer Belirtiler: Böbrek rahatsızlıklarında kusma ve mide bulantısı görülür. Bununla birlikte iştah kaybı ve hızlı kilo kayıpları görülür. Kan pıhtılaşma süresi uzar ve basit kanamaların durması bile uzun sürebilir. İleri düzeyde toksin birikiminde cilt rengi sarılaşır.

Böbrekler için Faydalı Yiyecekler

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Su, böbrekler için çok faydalıdır. Millet olarak su tüketmeyi çok sevmiyoruz, ama sağlığımız için şart. Günde 1,5-2 litre su tüketmelisiniz.

Yoğurt

Maydanoz

Kabak çekirdeği

Zerdeçal

Isırgan otu

Dutsu meyveler (ahududu, böğürtlen, yaban mersini, çilek)

Zencefil

Pirinç

Adaçayı

Kırkkilit otu

Ayrık otu

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!