Böbrek Nedir? Ne İşe Yarar?

 Böbrek Nedir? Ne İşe Yarar?

Bütün omurgalı canlılarda bulunan böbrek biz insanlar içinde hayati öneme sahip bir organdır. Boşaltım sisteminin önemli bir üyesi olan böbrek sağlıklı her bireyde karın bölgesinin arka kısmında sağ ve sol olmak iki tanedir.

Böbrek Ne İşe Yarar?

Böbreklerimiz kanımızda bulunan üre benzeri zararları maddeleri suyun da yardımı ile kandan ayırarak idrar yolu ile vücudumuzdan atımını sağlamaktadır. Vücudumuz için önemi saymakla bitmeyecek olan böbrek aynı zamanda asit baz dengesini düzende tutma görevine sahiptir. Kan basıncı ve kan hacimini düzenlemek gibi hayati bir görevi olan böbreğimiz alyuvar yapımı için gerekli hormonu salgılayan organımızdır.

Kan ve boşaltım sistemi görevlerinin dışında kemik yapımı için önemli bir rol oynayan böbrekler işlevini yitirdiğinde vücutta zararlı madde birikimi oluşur ve tansiyon düşmesi, bayılma , kanama ile kendini gösterir. Böbrek yetmezliği olarak adlandırılan bu durumda doktor kontrölünde gerekli tedavinin yapılması şarttır.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!