Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 Bitkisel Tedavi Yöntemleri

ilaçlar

İlaçlar , doktor kontrolünde kullanıldığı takdirde insana fayda sağlayan araçlardır. Bu yüzden insanların baş ağrısında ya da burun akması durumunda ilaç alma alışkanlığını bir kenara bırakıp mutlaka bir doktora danışması gerekmektedir.Gelişigüzel alınan ilaçlar kendimizi iyi hissetmemizi sağlamak bir yana, yan etkilerinden kaynaklı olarak bizi daha da zayıf kılabilir.Bu yüzden hastalığın teşhisi doktor tarafından doğru bir şekilde konmalıdır ve ona göre gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Doktor tarafından planlanan tedavi yöntemi en doğru olanıdır ve artısı ile eksisi düşünülerek bir yol haritası belirlenmiş olarak kabul edilmektedir.
Hastalıkların tedavisi ilaçlar yoluyla sağlansada , insanlar daima alternatif yöntemler arayıp geliştirmişler ve yaygınlaştırmışlardır.Tıbba zıt olmayan ve yine bilimsel olarak kabul edilen bazı yöntemler uygulamaya konulabilmektedir.
Bir başka tedaviye yardımcı öğe ise bitkisel çözümlerdir.Bitkisel yöntemler , doktor tarafından verilen iyileştirme reçetesi ile çelişmez ya da onun ikamesi olarak ifade edilemez.Sadece onun tamamlayıcısıdır aslında.Örneğin grip olan bir kimse doktora gittiğinde , çözüm için ilaç tedavisi alır.Fakat bunun yanısıra kişi hastalığın kendisini çabuk terk etmesi için takviye meyve ve sebzelerden faydalanır.Portakal , nar vs gibi meyvelerle iyileşmenin daha da hızlanmasını sağlar.Hastalık düzeldiğinde ise vücudun direncinin sürekliliği için faydalı olan sebze ve meyvelerin tüketimini devam ettirerek kendini sürekli olarak koruma altına almış olur. Aşağıda sunmuş olduğumuz yöntemlerle evde bazı ağrılarınızı dindirebilirsiniz.Ancak mutlaka bir doktora başvurmayı da unutmamak gerekir.

Ateş Nasıl Düşürülür

Ateşi çıkan hastanın derecesini ölçmek için mutlaka bir ateş ölçen cihazımız olmalıdır.Bu cihaz ile ateşi ölçmek için kulak ya da koltuk altı kullanılabilinir.Ateşin yüksek olduğunu kabul ettiğimiz derece 38 ve üstünde olandır.Bu derecelerde olan çocuk ya da yetişkin kimselerin ateşinin normalin üstünde olduğunu kabul ederiz.Böyle durumlarda mutlaka kalın giysilerden arınmalıdır.Yorganın altına girip daha fazla ateşin körüklenmesi gibi bir yanlışa düşülmemelidir.Ateşin artması durumunda fazla enerji harcanmamalıdır. Aşağıdaki bitkisel karışım ile ateşin düşürülmesi sağlanabilmektedir.
* Yarım litre su ,yarım litre süt , bir miktar şeker ve 1 çay kaşığı Kakule ile karıştırıp için. Bir süre sonra ateşin düştüğünü görebiliriz.

ates-nasil-dusurulur

Baş Ağrısını Ne Geçirir

Baş ağrısı günlük hayatta iş yoğunluğundan ve stresten olabileceği gibi gece uyuduğumuz odanın havasızlığından da kaynaklanabilir. Sabah uyandığımızda baş ağrısı ile güne”merhaba” diyerek kötü bir başlangıç yapmış oluruz. Bilgisayar kullanarak hayatımızı kazanıyorsak , göz yorgunluğuna dayalı olarak başımızda sık sık ağrı hissi duyabiliriz.Gözlerimizi 5-10 dakika kadar dinlendirmeyi unutmamalıyız böyle durumlarda.Baş ağrısı başka rahatsızlıkların öncü uyarıcısı olabilir.Sık yaşanması durumunda doktordan yardım alınmalıdır. Aşağıdaki doğal tedavi yöntemi uygulanabilir.
* Yarım kaşık kuru zencefili bir miktar sıcak su ile karıştırıp alnımıza koyuyoruz. Yarım saat kadar bekletiyoruz bu şekilde.

Businesswoman with headache

Sırt Ağrısı Nasıl Geçer

sirt-agrisi-nasil-gecer

Sırt ağrısının oluşmasını sağlayan şey strestir ve sırt bölgemizdeki kasların anormal bir şekilde kasılmasına neden olur stres.Bunun dışında ev hanımlarında sırt ağrısı şikayetleri oldukça yüksek seviyededir.Bunun nedeni temizlik yaparken dikkatsiz hareketlerde bulunulmasıdır. Sırt ağrısı ciddi hastalıklarında habercisi olabilir.Kronik bir şekilde görülmesi durumunda doktor kontrolünde tedavi şarttır. Aşağıdaki doğal tedavi yöntemi uygulanabilir.
* Zencefil rendelenip su ile karıştırılmalıdır.Sonrasında pamuk ya da benzeri bir cisimle sırta sürülmelidir.

 

 

 

 

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Kış aylarında üşütme neticesinde boğaz ağrıları sıkça karşılaşılan bir durumdur.Tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon ilerler ve daha tehlikeli hastalıklara kapı aralayabilir. Sigara dumanına maruz kalan hastaların boğaz ağrısındaki şiddet daha da artar.Bu yüzden sigara dumanının bulunduğu ortamdan uzak durulmalı ve soğuk bir şey içilmemelidir.Boğaz bir bez ile sarılarak sıcak tutulmalıdır. Aşağıdaki yöntemi deneyerek boğaz ağrısını hafifletip , şiddetine göre sonlandırabilirsiniz.
* 1 bardak suya bir miktar adaçayı koyun ve biraz bekleyin.Bu suyla boğazınızı temizleyin. Bu işlemi günde 2-3 defa takrarlayın.

bogaz-agrisina-ne-iyi-gelir

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir

Gün bittiğinde ertesi güne zinde uyanabilmek için gece kaliteli bir uyku geçirmemiz çok önemlidir.Fakat gece uyku sorunu ile karşı karşıya kalma olasılığına karşı aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.
* Akşam 1 bardak ılık suya 0,5 çay kaşığı hindistan cevizi koyun ve için.Sonrasında uyku probleminin giderildiğini göreceksiniz.

uykusuzluga-ne-iyi-gelir

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!