Bel Soğukluğu Nasıl Geçer

 Bel Soğukluğu Nasıl Geçer

Bel soğukluğu zührevi enfeksiyonu olarak da bilinen ;rahim ,rektum, farenks, göz konjunktiva zarar veren hastalıktır.Hastalığın karakteri üretra veya vajinadan mukoz salgıları çıkar, tuvalete çıkma esnasında idrar yolunda acı ve rahatsızlık oluşur, anal delikten kaşıntı ve salgılara sebep olur.Erkek ve kadınlarda sarı akıntıya neden olur.Kadınlarda adet düzensizliği , sık tuvalet ihtiyacının hissedilmesi.Boğaz ve bademcikte de sıkıntı yaşanmasına kadar giden bir sürecin başlangıcı olabilir. Çözülmediği takdirde kadın ve erkeklerde kısırlığa neden olur,hamilelik sırasında bebeğe de zarar verebilir.

Bel Soğukluğu Enfeksiyonunun Etkilediği Organlar

• İdrar organlarında
• Eklem bölgelerinde
• Kalpte
• Gözlerde
• Boğaz

Bel soğukluğuna yakalanmış birinin idrar organlarında bozukluk olur.Erkek ve kadınlarda kısırlık yapma riski artar.Hamile kadınlarda bebeğe de bulaşabilir kolaylıkla.Bazı insanlar bu hastalığa yakalandıklarını bilmedikleri için başkalarına da kolaylıkla bulaştırabilirler.

Bel Soğukluğu Enfeksiyonunun Bulaşması

Belsoğukluğu çok hızlı bir insandan başka insana geçen bir hastalıktır ve enfeksiyon, %99 – cinsel yoldan gelir. Enfeksiyon farklı cinsel ilişkide de geçer vajinal, anal, oral. Kadınlarda cinsel ilişki sonrası bu hastalığa yakalanma olasılığı 50-80%’dir.Erkeklerin ise cinsel ilişki sonrası kapma olasılığı – %30-40. Bunun nedeni anatomik olarak erkek idrar yolunun dar olması ve idrarla enfeksiyonu atabilmesidir ama cinsel ilişki uzarsa enfeksiyon büyük ihtimal erkeğe de geçer.Bazen bu enfeksiyon hijyen ürünlerden de geçebilir (nevresim, havlu ve vb) Daha çok küçük kızlara. Kuluçka dönemi 1 günden 2 haftaya kadar sürebilir, nadiren 1 ay. Bebek doğarken bu hastalık ona da geçebilir eğer anne adayı bu mikrobu taşıyorsa. Göz konüktiva olur, bebeğin cinsel organları zarar görür. Sık sık bu enfeksiyon bebekler için körlük sebebi olabilir.

Bel Soğukluğunun Belirtileri

Bel soğukluğu genellikle tam aktif olana kadar belirti göstermez. Şimdiki zamanlarda bel soğukluğu belirtileri hemen hemen hiç görülmüyor.Karışık enfeksiyonlar sebebiyle kuluçka süresi uzar ve tespiti güç hale gelir.

Bel Soğukluğunun Erkek Ve Kadınlardaki Belirtileri Nelerdir

Gri renkli vajinal akıntı
Mukoza ödemi
Sık sık idrara çıkma , bu esnada yanma , kaşıntı ve acı hissi
Adet zamanı dışında kanama yaşanması
Karın ağrısı
Bel soğukluğu henüz tam anlamıyla ortaya çıkmadığında kadınlarda belirtisiz olur.Bu yüzden hastalık daha da tehlikeli bir hal alır rahim için çünkü yumurtalıklara zarar verir.Vücut ateşini 39’a çıkartabilir,ishal , bulantı ve kusma gibi emareler gösterir.
Küçük kızlarda gonore akut olur, vajinal akıntı, yanma ve genital kaşıntı, görünümü pürülan akıntı, idrar yaparken ağrı.
Belsoğukluğu erkeklerde akut üretrit belirtisine neden olur.
Kaşıntı, yanma, üretra şişliği;
Bol bol pürülan, gri renkli akıntı;
Sık sık idrar yapması,, bazen zor ve acı duyularak idrara çıkma.
Kötü durumda hastalık, testis, prostat, seminal veziküller zarar verir, ateş artıyor, titreme oluyor. Boğazda faranjit rahatsızlığına neden olabilir ve boğazda ağrı ile kızarıklık gibi durumlar söz konusu olabilir.Tuvalete çıkıldığından anal bölgede acı hissedilir.Erkeklerde azalan cinsel istek , kadınlarda adet düzensizliği ile kısırılık ortaya çıkar.Hastalığın belirtisiz geçmesi ağırlaşmasına sebep olabilir.
Kadınlarda gonore enfeksiyonu rahime, fallop tüplerine, yumurtalıklara dokunur. Bunun için adet düzensizlikleri ortaya çıkar, kısırlık, ektopik gebelik yapar. Eğer hasta kadın hamile ise büyük olasılıkla düşük olur, erken doğum yaparken septisemi yapar, çok tehlikeli duruma götürür.
Erkeklerde gonore anormal yeteneği azalmış sperm oluşumuna neden olur. Gonore böbrek, boğaz ve rektum, lenf bezleri, eklemler ve diğer iç organlara etki eder.
Hastalığın ilerlememesi ve bir an önce tedavisine başlanması için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
Bu hastalığı tanımak için sadece belirti yetmez, laborotuarda incelemek gerekir. Onun için idrar analizleri laboratuvarda incelenmeli vs prosedürler yapmalıdır. Bu hastalık sık sık başka enfeksiyonlarla beraber ortaya çıkabilir, mesela hepatit ve başka cinsel hastalıklar. O zaman önce diğer hastalıklar tanınmalı.

Bel Soğukluğu Hastalığının Çözümü Nedir

Bu hastalık bir hekime başvurulup tıbbi müdahale evresine geçilmeden kendiliğinden yok olmaz.Eğer hekime başvurmaktan kaçınılırsa hastalık kronik evreye geçer organlar için çözümün zor olacağı bir döneme kadar uzanır.Bel soğukluğu enfeksiyonu olan birisi ile girilen cinsel ilişkiden sonra mutlaka doktora gidilmeli ve tedavi esnasında alkol alınmamalıdır,cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
Şu anda bu hastalığa karşı çok etkili ilaçlar vardır. Ağır hastalık olunca hasta yatakta olmalı ve ilaç kullanmalıdır doktor kontrolünde. Antibiotik kullanılır bu hastalıkta. Bazı durumlarda ameliyat ihtiyacı doğabilir.

Çocuklarda 14 yaş grubu ve hamile kadınlar için farklı ilaçlar kullanılır zarar vermemek için doktor tarafından.
Başarılı bir tedavi sonucu 7-10 gün sonra belirtilerin geçmesi gerekir. Ancak sonradan yine doktora muayene olunmalıdır. Çünkü hastalık bazen geri gelebilir.

Mutlu bir cinsel yaşam için çok eşli olmak doğru eylem değildir.Tek eşliliğin olduğu cinsel yaşam en sağlıklı olanıdır.

 

tek-eslilik

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!