Bel Fıtığı ve Tedavisi

 Bel Fıtığı ve Tedavisi

Bel Fıtığı ve Tedavisi

Bel ağrıları günümüzde hemen hemen herkesin ortak sorunu haline gelmiştir.Baş ağrısından sonra ikinci sırayı bel fıtığı almaktadır.Yaklaşık insanların %80’ninin yaşamının belirli evrelerinde ortaya çıkar.

Bel Fıtığı ve Tedavisi

Bel fıtığı ve bel ağrılarının yanı sıra karnın,iç organlarındaki rahatsızlıklar,enfeksiyon hastalıkları,bazı jinekolojik sorunlar,romatizmal hastalıklar gibi nedenlerin yanı sıra,omurganın bel bölgesindeki bazı sorunlarda ortaya çıkmaya başlar.Bu yazımızda bel fıtığı nedir,belirtileri nelerdir,bel fıtığında risk faktörleri,tedavi yöntemleri ve alınabilecek önlemler nelerdir,bunları sizlerle paylaşacağız.

Bel Fıtığı Nedir?

bel fıtığı nedirOmurganın bel kısmında beş tane disk ve omurdan oluşur.Bu bölge vücut ağırlığının en fazla taşıyan bölgedir.Olası bir zorlama ile koruyucu kısım yırtılıp,çekirdek arkaya,kanala doğru fıtık oluşur ise,buradan da bacaklara giden sinirlere baskı uygular ve sinirler çalışmaz hale gelir.Bunun sonucunda da belde uyuşma,ağrı,kuvvetsizlik oluşur.Bu olaya bel fıtığı denir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

İlk belirti tek bir bacağa ya da her iki bacağa vuran ağrılar.

Hareket etmekte zorlanma,hareket kısıtlamaları,

Ayaklarda oluşan uyuşmalar,

Oturma da ve yürüme de güçlük,

Bunun yanı sıra eğer bel fıtığı çok fazla ilerlemiş ise;

Çabuk yorulma,

İktidarsızlık,

İdrarını tutamama,

Yürümede zorluk hiç yürüyememe gibi belirtiler kendini göstermeye başlar.

Kimler Bel Fıtığı Riski Taşır?

bel fitikGenellikle sağlıklı yetişkinlerin %30’unda bel fıtığı sorunu görülebilir.Oluşan her bel fıtığı,ağrıya neden olmayabilir.Bel fıtığı,kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülebilir.Bel fıtığında risk grubunda olanlar,

Obezite:Obezite başlı başına bel fıtığının birinci sebepleri arasındadır.Tüm vücudun ağırlığını omurga taşır.Omurganın yükünü alan ve omurgaya esneklik veren disklerin,aşırı ağırlığa maruz kalması,şeklinin bozulmasına ve deform olmasına neden olur.Bu durum sonrasında,normal şeklini kaybeder ve dışarı doğru kabarır.Disk fıtıklaştıktan sonra,baskı yaptığı sinirin fonksiyonlarını etkiler,değişik bulgu ve belirtilere neden olur.Gebelikte de vücudun ağırlık merkezinde yük öne doğru biner,aynı zamanda da omurgayı etkiler.

Hareketsizlik:Vücudun yükünü sadece omurga taşımaz.Omurga boyunda uzanan,sırt,boyun,karın kasları ve bel kaslarının da fonksiyonu oldukça önemlidir.Düzenli egzersiz yapmama,hareketsiz yaşam,gibi durumlarda kaslar yeterince güçlü olmaz ve kasların taşıması gerekenden fazla yük omurgaya eklenir.Bu yük eğer disklere eklenirse,fıtık olur.

Sigara İçmek:Sigaranın vücudumuz üzerinde bir çok kötü etkisi bulunur.Bunlardan biri de,sigara disk dejenerasyonlarını arttırdığı,iyileşmeyi yavaşlattığı bir çok yerde belirtilir.

Meslekle İlgili Faktörler:
Ağır kaldırmayı gerektiren meslek grupları (inşaatlarda çalışanlar),

Sürekli öne eğilme,eğilerek sağa sola dönme gerektiren meslekler,

Araba,kamyon,otobüs kullanma sonucunda vücudu sürekli vibrasyona maruz bırakan meslek grupları,

Uzun süre oturma veya ayakta kalmayı gerektiren meslekler,

Halter,kürek,futbol ve güreş gibi spor dalları ile uğraşan kişilerde bel fıtığı riski yüksektir.

Bel Fıtığına Yol Açan Pozisyonlar Nelerdir?

Dizleri kırmadan,bükmeden ağır nesneleri çekmek,itmek

Yerde bulunan cismi alırken dizleri kırmadan,eğilerek kaldırmak

Masa başında çok uzun süre bel desteği olmadan çalışmak

Elde uzun mesafelerde çok ağır yükler taşımak.

Bel Fıtığı Tedavisi

Başlangıç Evresi:Bu evrede,disk denilen elastikli maddenin,bacağa giden,sinirlere uyguladığı,baskının derecesine bağlıdır.Eğer hastanın şikayetleri arasında,güç kaybı,uyuşukluk,ve ağrılar hafif derece de ise,kas gevşetici ilaçlar verilerek,yatak istirahati verilir.Aynı zamanda beli zorlayacak hareketlerden kaçınılması söylenir.

Bunun yanı sıra doktor bazı önerilerde bulunur.Bu öneriler;

Hasta asla bir iki kiloyu aşan ağırlıkta birşey kaldırmamalıdır.

Hasta oturuken belinin arkasına bir şey koymalıdır.

Belin bükülmesi,öne ya da arkaya eğilme yasaklanır.

Hastanın yukarı uzanması kesinlikle yasaktır.

Hasta belini sıcak tutmalıdır.

Bol bol yatak istirahati yapmalıdır.

Bel Fıtığı İlerlemiş ise;Eğer yukarıda ki belirtiler daha ağır şekilde geçiyor ve kas gevşetici,diğer söylenenleri uyguladığınız halde hala şikayetleriniz devam ediyor ise;fizik tedavi uygulanır.Daha da ilerleiş durumlarda ameliyat gerekebilir.

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!