Bebeklerde Konak Nedir? Konak Nasıl Geçer? 2022-2023

 Bebeklerde Konak Nedir? Konak Nasıl Geçer? 2022-2023

Konak Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bebeğinizin kafa derisi kalın, yağlı sarı veya kahverengi pullarla, kuru, pul pul ciltlerle veya kabuklu beneklerle kaplıysa, konak olabilir. Özellikle göze hoş gelmese de zararsız bir durumdur. konak ayrıca infantil seboreik dermatit olarak da bilinir. Konaklar göze çarpıyorsa, bebeğinizin güzel kafasını bu çirkin durumdan kurtarmak için ne yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Konak hakkında bilmeniz gereken beş şey:

1- Bu yaygın bir durum

Konak küçük bebeklerde oldukça yaygın bir durumdur ve endişe edilecek bir durum değildir. Kafa derisi iltihaplanmadığı veya kanamadığı sürece bebeğinizi doktora götürmenize gerek yoktur. Bu semptomlar cildin enfekte olabileceğini düşündürür ve doktorunuz enfeksiyonla savaşmak için mantar önleyici bir krem ​​reçete edebilir.

2- Nedeni bilinmiyor

Doktorlar konağın neyin neden olduğunu henüz bilmiyorlar. Bazı uzmanlar, henüz kanıtlanmamış olsa da, hamileliğin son haftasında bebeklerin maruz kaldığı annelik hormonlarından kaynaklanabileceğini düşünüyor. Bildikleri şey, durumun kötü hijyenden kaynaklanmadığıdır. Konak, ebeveynlik becerilerinizin bir yansıması değildir, pek çok bebeği etkileyen yaygın bir durumdur.

3- Enfekte olabilir

Konağı bebeğinizin kafasından almak için karşı konulamaz bir dürtünüz varsa, yapmayın. Konağı koparmak, enfeksiyon kapmasına neden olabilir, bu da sizin veya bebeğiniz için hoş olmayacaktır. Pulları toplama dürtüsüne karşı savaşın ve bunun yerine ya onu kendi haline bırakın ya da aşağıda önerilen daha nazik yöntemlerden birini deneyin.

4- Yapabileceğiniz birşeyler var

Bebeklerde Konak Nedir? Konak Nasıl Geçer? 2022-2023

Bebeklerde Konak Nedir? Konak Nasıl Geçer? 2022-2023 Konak için banyo

Bebeğinizin kafasındaki kabuklu pullardan kurtulmak için çaresizseniz, deneyebileceğiniz birkaç şey var. Doğal bebek yağıyla bebeğinizin saç derisine hafifçe masaj yapmak pulları yumuşatmaya yardımcı olabilir. Yumuşak bir bebek fırçasıyla bebeğinizin saçını nazikçe taramadan (veya bebeğiniz saç bölümünde gelmiyorsa saç derisine masaj yapmadan) önce yağı yaklaşık 15 dakika açık bırakmalısınız. Bu, herhangi bir gevşek pulun çıkarılmasına yardımcı olacaktır. İşiniz bittiğinde, kalan yağı temizlemek için bebeğinizin saçını nazikçe bebek şampuanı ile yıkayın. Bazı reçetesiz ilaçları da deneyebilirsiniz, konak tedavi etmek için özel olarak formüle edilmiş birkaç şampuan vardır. Hangi ürünü seçeceğiniz konusunda tavsiye için eczacınızla konuşun.

5- Endişelenme! eninde sonunda kaybolacak

Çoğu konak vakası, bebeğin birinci doğum gününden önce kendiliğinden düzelir. Bazı bebekler sadece birkaç hafta konağa maruz kalır veya hiç kalmaz. Bununla birlikte, bazıları için durum yürümeye başlayan çocukluğa kadar uzun sürebilir. Bu konuda fazla endişelenmenize gerek yok, beşik başlığı zamanla kaybolacak ve bebeğinize herhangi bir zarar vermeyecektir.

Bebeklerde Konak Nedir?

Konak problemi, pek çok bebeğin yaşamlarındaki ilk 6 ayda sıklıkla karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir. Saç derisinde ortaya çıkan kalın pullanmalardan oluşan konaklar, ağırlıklı olarak özel bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden düzelir. Uzun sürede düzelmeye ve müdahale gerektiren konaklar ise son derece basit yöntemlerle kolayca temizlenebilir. Hemen hemen her bebekte karşılaşılabilen konakla ilgili bilmeniz gereken tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Konak, ağırlıklı olarak saç derisinde görülen kepek benzeri bir cilt problemidir. Kepekten farklı olarak sarı renkte oluşan konaklar, pul pul görünümleriyle bebeğinizin sağlığından endişe etmenize yol açabilir. Konak oluşumu, büyük oranda bebeğinizin sağlığı için zararlı değildir ve herhangi bir şekilde bebeğinize rahatsızlık vermez. Kaşıntı, huysuzluk, huzursuzluk gibi sorunlara yol açmayan konaklar, bebeğinizin saçlarının uzamasıyla da ilişkili değildir. Genellikle doğumu takip eden birkaç ay içinde yavaş yavaş dökülerek ortadan kalkan konaklar, herhangi bir özel müdahale gerektirmeden sona eren cilt problemleri arasındadır. Doğumu takip eden 4 ila 5 aylık süreçte bebeğinizin kafasındaki konak oluşumunda hiçbir azalma olmaması, konakların artması, konak diplerinde kızarıklık ve enfeksiyon benzeri beyazlıklar oluşması ise farklı sağlık sorunlarına işaret edebilir. Bu tip belirtilerle karşılaştığınızda önce çocuğunuzun genel takibini yapan hekime, sonra da bir dermatoloji uzmanına danışmanız gerekebilir.

Konak Nedenleri?

Konak oluşumu, yeni anneleri hijyenle ilgili endişelere sürüklese de bu cilt sorununun hijyenle herhangi bir ilişkisi yoktur. Yeni doğmuş bebeklerin vücut dengelerini arama sürecinin doğal bir parçası olan konaklar, yağ bezlerinin fazla çalışması sebebiyle ortaya çıkar. Bebeğinizin vücudunda üretilen fazla yağ, konaklar aracılığıyla deri dışına çıkarılır ve bebeğinizin metabolizması bu yolla kendi sağlığını korumuş olur. Konak oluşumunun yağ kaynaklı olması, bebeğinizi besleme şeklinizle de ilgili değildir. Bebeğinizde konak oluşsun ya da oluşmasın, bebeğinizi besleme sürecini uzman doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde gerçekleştirmeniz önerilir.

Doktora Ne Zaman Danışmam Gerekiyor?

Konak oluşumu altın sarısı renkte olduğu ve bebeğinizde başka herhangi bir sağlık sorunu belirtisi bulunmadığı sürece sağlık açısından endişe verici bir durum olmadığı kabul edilir. Konakların etrafının ve diplerinin kızarması, bebeğinizin yüksek ateş, huysuzluk, halsizlik gibi belirtiler göstermesi durumlarında ise doktorunuza danışmanızda yarar bulunur. Başına dokunduğunuz zaman bebeğiniz olumsuz tepki gösteriyorsa ya da ellerini sık sık başına götürüyorsa, konak diplerinde enfeksiyon oluşmasından şüphe edilebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden hekiminize danışmanız, bebeğinizin daha ciddi sağlık sorunları yaşamasını önleyebilir.

Konak Nasıl Temizlenir ve Ne Yapmamız Gerekir? Konak Nasıl Geçer?

Eğer bebeğinizin başındaki konaklar sarı renkteyse ve zamanla kendiliğinden yavaş yavaş dökülüyorsa, herhangi bir müdahalede bulunmamanız en doğrusudur. Farklı sağlık sorunlarını tetiklemeyen konaklar, kendiliğinden dökülerek zaman içinde yok olur. Bu aşamada müdahalede bulunmanız, bebeğinizin kafa derisinde zorlanmaya ve tahrişe neden olabilir. Aradan 2 ila 3 ay geçmesine rağmen konaklar azalmıyor ya da artıyorsa, müdahale etmeniz gerekebilir. Konakları temizlemenin en etkili yolu da diplerini yumuşatmaktır. Bebeğinizin başına bebek yağı ya da vazelin sürüp bir gece boyunca bekleyerek konak diplerinin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ertesi gün bebeğinizi yıkayabilir ve konakların dökülmesini sağlayabilirsiniz. Doktorunuzun ve dermatoloğunuzun onayladığı konağa karşı etkili bir bebek şampuanı da kullanabilir ve konakların çözülmesini hızlandırabilirsiniz. Bu temizlik işlemlerinin hiçbir aşamasında konak diplerini zorlamamanız ve bebeğinizin saçlarını tararken sert davranmamanız da büyük önem taşır. Bütün çabalarınıza rağmen konakların tamamen dökülmesini sağlayamamanız durumunda doktorunuza bir kez daha danışmanız, gerekli muayenenin yapılmasını talep etmeniz tavsiye edilir.

Kaynak ve Referans;

https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/cocuk_ergen_db/dokumanlar/yayinlar/Kitaplar/1.2_revizyon_19.11.2019_Temel_Yenidogan_Bakimi_Kitabi_1.pdf

https://www.aafp.org/afp/2005/1015/p1569.html

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!