Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

 Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Mevsim dönümlerinde virüslerin artması ile birlikte burun akıntıları da başlar. Bu durum herkes için zordur elbette fakat nefes almakta zorluk çeken fakat burunlarını sümkürmeyi bilmeyen bebekler için elbette ki daha zordur. Ayrıca burun akıntısının başka bir sıkıntısı ise bebeğin orta kulağına sıvı kaçmasından dolayı ortakulak iltihabı ile de uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Burun akıntıları virütik rahatsızlıklar olduğu için ilaç tedavisi yoktur. Fakat rahatsızlık daha sonra enfeksiyona dönüştüyse o zaman doktor antibiyotik tedavisine başlar.

Peki, o zaman burun akıntısından kurtulmak için bizler ne yapmalıyız.

Virüslerle yakalanılan rahatsızlıklarda, hastalıkla mücadele de en önemli nokta yakalanmamaya çalışmaktır. Peki, bu nasıl başarılacak. Öncelikle temizliğe dikkat etmek gerekir. Bebeğin altını üstünü değiştirirken, karnını doyururken ellerimizi yıkamalıyız, tabi sonrasında da. Bebeğin temizliğine de dikkat etmeli elleri yüzleri temizlenmelidir. İkinci husus dengeli ve düzenli beslenerek vücudun savunma mekanizmasını güçlü tutmaya çalışmalıyız. Çocuğumuza günlük ihtiyacı olan c vitamini meyve ve meyve suları yardımıyla vermeye çalışmalıyız. Bol su içirmeliyiz ki vücut kuru kalmasın ve rahatsızlığı bir an önce dışarı atsın. Tavuk suyunun içindeki enzimler gribal enfeksiyonlarla mücadelede bize yardımcı olacaktır. O nedenle tavuk suyu ile yapacağımız çorbayı çocuğumuza içirebiliriz. Çocuğumuzun burnuna damlatacağımız solüsyonlar, burnunu açacağı için rahat uyuyacaktır. Uyku da bu hastalıklarla mücadelede elimizdeki en önemli kozdur. Vücut dinlendikçe savunma mekanizması da güçlenecektir. Eğer bebeğimizin astım rahatsızlığı yoksa bulunulan mekanın nemlendirilmesi nefes yollarını rahatlatacak ve açacaktır. Nemli ortamların astımı arttıracağı unutulmamalıdır. Buhar makinalarından yardım alabileceğiniz gibi kaloriferli odalarda peteklerin üzerine su koymayı deneyebilirsiniz. Uymadan önce iyice buharlandırdığınız banyoda duş aldırabilirsiniz. Bu solunum yollarını açacak ve daha rahat uykuya dalıp daha uzun süre uyuyacaktır. Bebeğin bulunduğu mekanda temiz hava olmasına özen gösterin.

Ayrıca bebeğin burun yapısında herhangi bir bozuklukta olabilir. Kıkırdak ve kemikte eğrilik yada burun eti büyümeleri bebeğinizin sorunu olabilir. Ayrıca bebeğinizde alerjik bir rahatsızlık da olabilir. Bunları tedavi edebilmek için de muhakkak doktora gitmek gerekecektir.

 

Hasta Sağlık

Hasta Sağlık sitesinde alanında uzman hekimlerin, diyetisyenlerin, fizyoterapistlerin ve psikologların görüşlerine yer veriyoruz.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!